Kierunek - zamek w Mirowie, Anna Piernikarczyk

Jurajskie Orle Gniazda - Mirów, Bobolice i Ogrodzieniec

2008-08-11
2008-08-13 12:12:31
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121827 kilometrów

Wycieczka na moją ulubioną Jurę - Mirów, Bobolice i Ogrodzieniec

Pierwsze Orle Gniazdo odwiedzone tym razem to Mirów. Widok ukazujący się oczom jest całkiem przyjemny i w miarę zbliżania się do zamku nabieramy ochoty na jego spenetrowanie. Niestety nie jest to na razie możliwe. Podobnie jak sąsiednie Bobolice jest to właśność rodziny Laseckich. Prace remontowe idą pełną parą (przez to wstęp jest ograniczony) ma tu powstać Muzeum i centrum turystyczne.

Spod zamku ruszamy w kierunku zamku bobolickiego, to około 2 km, można przejść pieszo, ale da się też samochodem, trochę wyboista droga ale przejezdna. Na zamku w Bobolicach prace posunięte jeszcze dalej, bo w planach jest całkowita odbudowa zamku.

Tak jak w Mirowie prowadzone są tutaj badania archeologiczne. Zamek ma być w przyszłości oddany do użytku turystom (Muzeum). Obok warowni powstaje stylowa Karczma Bobolicka - miejsce biesiad, konferencji, ale i noclegu. Za kilka lat ten stosunkowo mało uczęszczany rejon Jury może stać się niezwykle popularnym centrum turystycznym. Trzeba przyznać że nasza Jura zmienia się w ostatnich latach...

Następne miejsce naszej wycieczki to Ogrodzieniec - słynny i oblegany od lat. Ale i to miejsce potrafi jeszcze zaskoczyć. Odwiedziliśmy bowiem całkiem świeżutką atrakcję, bo udostępnioną tego lata a mianowicie odbudowany Gród Królewski na Górze Birów.

Góra Birów to ważne miejsce pod względem archeologicznym, jedno z cenniejszych na całej Jurze. Osadnictwo w tym miejscu istniało od niepamiętnych czasów, ale powstały teraz gród nawiązuje do czasów średniowiecznych, kiedy to funkcjonowała tu strażnica wojskowa panującego, strzegąca Królestwa Polskiego od strony czeskiego wówczas Śląska. Gród ten zniszczony został podczas pożaru w XIV wieku, już go nie odbudowano, a osadnictwo przeniosło się do Podzamcza i Ogrodzieńca, gdzie stanął w połowie XIV wieku kamienny zamek za sprawą Kazimierza Wielkiego.

Gród na Górze Birów można zwiedzać tylko z przewodnikiem (bilet 4 zł, ulgowy 3 zł), ale jeśli ktoś lubi te klimaty to zachęcam do spacerku na Górę Birów :)

Spod Góry Birów ruszamy już na zamek w Podzamczu - najbardziej znana chyba atrakcja turystyczna Jury, no może poza Ojcowem. Wejście na teren zamkowy odpłatny (około 5-8 zł, opcjonalnie). Nala choć zmęczona, musiała jeszcze trochę wytrzymać i połazić z nami po starych zamkowych murach...Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121827 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Krzysztof Krajtroter 7153 kilometrów
2011-07-02 19:59:39

Dzięki. Zazdroszczę Ci małych córeczek. Moja jedyna córka ma 19 lat, więc siłą rzeczy relacje między nami są inne od tych, jakie były gdy miała parę lat. Cudne to były dla mnie lata. Z nią wszystkie lata i wszystkie ich dni takie były.

Ale w góry nie chciała chodzić. W 97 roku byliśmy przez parę tygodni w Zakopanem, miała wtedy pięć lat, i któregoś dnia na moje namowy odpowiedziała mi w sposób, jakiego nie spodziewałem się u dziecka:

-Oj, tata, ty ciągle o tych górach...

Tak mi odpowiedziała, smarkula:)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121827 kilometrów
2011-07-02 07:43:31

:)

Miała 2 latka :)

Teraz już druga ma 2 latka i "musi" z nami zwiedzać, co prawda w góry wielce to też ich jeszcze nie biorę, ale Jura jak najbardziej :)

Starsza córka od małego jest chętna na wyjazdy, nawet teraz jak przyjdzie sobota to pyta, gdzie dziś jedziemy na wycieczkę :) Mała lubi jeździć ale chodzić to już mniej :)

Avatar użytkownika
Krzysztof Krajtroter 7153 kilometrów
2011-07-01 22:19:39

Witaj, Anno. Byłaś tam ze swoją córką? A ile lat ma mała? Ostatnio widziałem w Górach Opawskich dziewczynkę może siedmioletnią, była bardzo dzielna. A moja córka, teraz dorosła już, gdy była mała nie dała namówić sie na góry.

Avatar użytkownika
Marta Uzależniony od podróży 1498 kilometrów
2009-01-18 00:24:21
Bardzo fajny opis, na pewno mi się przyda. Ten rok planuję przeznaczyć nie tylko na góry, ale i powłóczenie się po Jurze, do której mam przecież o przysłowiowy rzut beretem:)
Ładne zdjęcia, no i widać, że pogoda dopisała.
Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121827 kilometrów
2008-08-27 12:34:26
Cieszę się że się przydało komuś :) No już z rok temu słyszeliśmy o tym, że się buduje, a teraz w sumie przypadkiem trafiliśmy do tego Ogrodzieńca bo w planach był tylko Mirów i Bobolice. Jak zobaczyliśmy, że na Górę Birów trzeba podejść pieszo z parkingu (500 m) to już chcieliśmy z Nalą odpuścić bo teren nie wózkowy, ale jakoś szybko to zleciało i polecam, bo zawsze to coś takiego niecodziennego, z tego co wiem to są plany na dalszy rozwój tego miejsca
Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23952 kilometrów
2008-08-27 10:42:51
Właśnie rozwiałaś moją ciekawość, bo byliśmy na Ogrodzieńcu dwa tygodnie temu i zastanawialiśmy się co to za budowle na górze jak się później dowiedziałam Birów. Wcześniej nie pamiętaliśmy żeby tam coś było. No więc się dowiedziałam z Twojego opisu i na pewno następnym razem tam też zawitamy.
Miroslaw Biedron Zapaleniec 751 kilometrów
2008-08-19 17:01:35
tak fotografie bardzo ładne, jak tylko będzie cieplej to w weekedn może wybiorę się z calą rodziną w te okolice,
Avatar użytkownika
Jan Paradowski Zapaleniec 685 kilometrów
2008-08-17 11:28:40
To widac że Jura ma swoje uroki nie mówiąc o jesieni
pozdrawiam. fajne fajne
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-08-13 14:01:55
Zachęca taki opis na wyprawę,zdjęcia też świetne :-)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020