Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Marcin Walczak

Granaty

2011-08-12
2011-08-12 22:26:37
Avatar użytkownika
Marcin Walczak Krajtroter 5256 kilometrów

Na początku wspomnę, co wziąłem na dzisiejszą przechadzkę. W moim małym plecaku wylądowały: 5 drobnych kajzerek, czekolada, 2 batony, litr wody w camelbacku, pół litra w butelce 😉, kurtka, pałatka, rękawiczki bez palców, aparat, telefon, bandaż i gaza.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Zakopane

Idę z nad Czarnego Stawu na szlak żółty kierujący na Skrajny Granat. Początkowo trasa pnie się w górę po kamienistych płytach wśród kosodrzewiny. Wraz z wysokością widoki wywołują na mnie coraz wartościowsze wrażenie. Same Granaty przedstawiają się zacnie a i widok na Czarny Staw rewelacja!

W oddali widać załogi wspinające się po prostopadłych ścianach. Wstępuję w grunt skalny, droga póki co nie daje mi się we znaki. Pojawiają się pierwsze łańcuchy. Rozpoczynają się zatem pierwsze elementy wspinaczki. Niegdyś budziły we mnie lęk, teraz czuję adrenalinę. Pierwsze dotknięcie skały, początkowy chwyt... Bezcenne... Muszę przyznać, ze mojej górskie buty z La Sportivy bardzo dobrze się spisują w takim terenie. Także rękawiczki rowerowe z Lidla za 9,99 zdają egzamin.

Cały czas utrzymuje swoje tempo, momentami wspinaczka robi się wymagająca, momentami trzeba polegać wyłącznie na łańcuchu. Jednak jest to na prawdę frajda, o ile się takie sprawy ceni.

Jestem już pod Skrajnym Granatem, gdy słyszę odgłosy szczekania psa. Nieco mnie to dziwi, jednak z pozostałej strony na tatrzańskich szlakach nic człowieka nie powinno już zadziwić. Posiadacz ów donośnego głosu okazał się znaleziony w górach pies, a w zasadzie suczka. Musiała przybyć za ludźmi w góry, została znaleziona na Granatach. Stąd otrzymała też mało żeńskie imię - Granat. Chłopak, który ją znlazł na szlaku podobno w schronisku stwierdził, że skoro suczka tak kocha spacerować po górach to ją weźmie. Jednakże to wszystko informacje z drugiej a nawet trzeciej ręki.

Granaty są masywem górskim w Tatrach Wysokich znajdującym się pomiędzy Doliną Gąsienicową a Buczynową Dolinką (w okolicach Doliny Roztoki). Całe pasmo tworzy się z trzech szczytów: Zadniego Granatu (2240 n.p.m.), Pośredniego Granatu (2234 m n.p.m.) a także Skrajnego Granatu (2225 m n.p.m.). Szczyty porozdzielane są Przełączkami Sieczkowymi - Pośrednią i Skrajną ( nazewnictwo od nazwiska przewodnika tatrzańskiego Macieja Sieczki, zdobywcy wierzchołka). Ze Skrajnej Sieczkowej Przełączki w stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego schodzi zgubny Żleb Drege'a, który to pochłoną już wiele ofiar. Wszystko ze względu na swoją zdradliwość. Najpierw jest w zupełności łagodny i szeroki, zaś w sekcji dolnej kończy się około 180-metrowym prostym kominem. Stanowi zasadzkę bez rozwiązania dla turystów, którzy zapodziali szlak i zeszli w ten żleb. Po kilku kilkumetrowych zsunięciach znajdą się nad owym kominem, którego już nie sposób przebyć bez zjazdu na linie, w górę zaś zwrot jest niewykonalny.

Przez Granaty wiedzie szlak Orlej Perci. Dla mnie jest to pierwszy kawałek Orlej Perci jaki pokonuję. Na początku prawie cały masyw przykrywały chmury. Dolina 5 Stawów stała się całkowicie nie zauważalna. Na Skrajnym Granacie zjadłem następną kajzerkę i przyglądam się najwyższemu z trzech wierzchołków - Zadniemu Granatowi. Chwila spoczynku, jeszcze raz patrzę na mapę i podążam w stronę Pośredniego Granatu. Wolno wspinam się w stronę drugiego czubka. Powiem szczerze, że zapomniałem o szczelinie na Skrajnej Sieczkowej Przełączce. Nieco mnie ona zadziwiła. Pokonanie jej w stronę Zadniego Granatu stanowiło dla mnie kolosalne wyzwanie. Odkrył się lęk i niedostatek zdecydowania. W końcu jakoś poszło. Szczelinę można również obejść. Dalej już bez niespodzianek zdobywam Pośredni Granat. Po drodze jak się okazuje mijam moich towarzyszy z pokoju w Murowańcu, których bardzo ochoczo pozdrawiam!

Schodzę na Pośrednią Przełączkę i dochodzę do wniosku, że dzisiaj nie podążąm na Zadni Granat i wybieram trasę do zielonego szlaku wiodącego do Zmarzłego Stawu. Na dzisiaj kres, tej pobieżnej przygody z Orlą Percią, trzeba wypocząć przed zasadniczym przejściem. A sam zielony szlak jest bardzo prosty. Nie potrzebne są łańcuchy, nie ma trudności technicznych. Schodząc tym szlakiem mam sposobność podziwiać dalszy przekrój Orlej Perci, który jest dużo bardziej wymagający niż dzisiejsza wyprawa.Avatar użytkownika
Marcin Walczak Krajtroter 5256 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2011-08-23 12:29:18

Fajne foty a trasa, uuuu .Niezły z ciebie "łazik" :)))

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
2011-08-14 22:19:15

atrakcyjny :) a widoki na czarny staw niezapomniane, tylko ja go podziwialam z podejścia na Zawrat <chociaż duża cześć szlaku, chyba od samego murowańca jest zbieżna, dopiero poźniej się rozchodzą>

Avatar użytkownika
Marcin Walczak Krajtroter 5256 kilometrów
2011-08-14 20:38:11

Na prawdę polecam, widoki piękne, a i szlakbardzo atrakcyjny!

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2011-08-13 20:47:57

Ciekawa trasa, szkoda, że nie dla mnie. Świetne fotki.

Pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Paweł Gąsiorek Krajtroter 10652 kilometrów
2011-08-13 08:51:24

Rewelacyjna trasa ,musze ją wypróbować, ale to niestety już nie w tym roku. Super Fotki.

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-08-13 08:34:58

Piękne zdjęcia polskich gór . Pozdrawiam Monika B.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020