Jezioro Tuchomskie, toja1358

Kaszubskie jeziora po raz kolejny

2011-08-10
2011-08-10 08:41:28
Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów

Wyprawy na Kaszuby towarzyszą mi od dziecka. W końcu to "rzut kamieniem" od Trójmiasta w którym mieszkam...

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jezioro Tuchomskie > Kielno > Koleczkowo > Jezioro Marchowo

Wszyscy się dziwią, że nie mamy samochodu. Ano, nie mamy… Nie przeszkadza nam to jednak w odkrywaniu uroczych zakątków zarówno blisko, jak i nieco dalej od miejsca zamieszkania. Tym razem wycieczka autobusowo-piesza na Kaszuby.Zaczynamy od Tuchomka, do którego dojeżdżamy autobusem miejskim. Od przystanku idziemy przez pola w stronę jeziora. Sporo nad nim ludzi, właściwie każdy zakątek zajęty przez rodzinę z dziećmi lub jakiegoś zapalonego wędkarza. Jest ich tu wielu, bo podobno jezioro obfituje w ryby. Nie sprawdzałam – od kiedy wijąca się na żyłce dżdżownica pacnęła mnie w gołe plecy, trzymam się od wędkarzy z daleka.

Warzno
Warzno

Idziemy wzdłuż brzegu szukając miejsca na piknik, bo przyjechaliśmy tu z zamiarem leniuchowania nad wodą. Jak się później okazało wyszło inaczej. Na jednym końcu jeziora niewielka plaża, czyste dno, można się pochlapać, chociaż kąpieliska tu nie ma. Sporo ludzi więc idziemy dalej, wciąż z nadzieją na znalezienie skrawka miejsca, gdzie z dala od ludzkich oczu będziemy mogli poogryzać kurze udka oblizując paluchy. Niestety, wszędzie wędkarze. Obeszliśmy jezioro z niejakim trudem, bo dróżka miejscami tak mokra, że trzeba było obchodzić krzaczastym zboczem i nie zawsze można było uniknąć bliskiego spotkania z pokrzywami. Udało nam się nawet niejako zabłądzić, bo od tego wiecznego „obchodzenia” straciliśmy orientację i dopiero napotkany drogowskaz poinformował nas, że jesteśmy w Warznie. Dobra, może być… Blisko stąd do Kielna, szybka decyzja – idziemy. Po drodze wypijamy kupione w tutejszym sklepie marchewkowe „Kubusie”. W Kielnie wdajemy się w krótką pogawędkę z tutejszym mieszkańcem, który opowiada nam o wsi. W ogóle ludzie w tych okolicach bardzo sympatyczni, wiejskie dzieci mówią nam „dzień dobry” chociaż nas nie znają. I tu smutna refleksja – w mieście nawet te znajome nie zawsze mówią…

Zwiedzamy kościół w Kielnie i siadamy nad jeziorem. Jest tu przygotowane miejsce na ognisko, ławy, stoły i żywego ducha. Zjadamy z apetytem większość zapasów, ale długo nie siedzimy. Coś nas gna przed siebie. Cóż, takie już jesteśmy wędrowne dusze… Polnymi drogami idziemy nad Jezioro Marchowo. Tutaj wreszcie znajdujemy wymarzone dla nas miejsce – przepiękna, pachnąca bezludna łąka na górce nad jeziorem. Rozkładamy koc i rozkoszujemy się lenistwem. Mamy stąd widok na całe jezioro i zalesioną okolicę. W dole nad brzegiem niewielu „plażowiczów’, bawiące się dzieci, biegające psisko… Szkoda, że już niewiele czasu nam zostało na leniuchowanie, bo dość długo tu szliśmy.

Warzno
Warzno
Warzno


Wypoczęci i szczęśliwi zwinęliśmy manatki i udaliśmy się do Koleczkowa, aby zdążyć na ostatni autobus do Gdyni (a nie jeżdżą one zbyt często).I to by było na tyle…

Jezioro Tuchomskie, zabudowania wsi Warzno przydrożny krzyż w Warznie Warzno okolice Warzna Jezioro Tuchomskie Jezioro Tuchomskie wyspa na Jeziorze Tuchomskim okolice Warzna Dworek Oleńka nad Jeziorem Tuchomskim Jezioro Tuchomskie Kielno nad jeziorem o tej samej nazwie Kielno Kielno, Kosciół św. Wojciecha Kielno, wnętrze kościoła Kielno, wnętrze kościoła Kielno, dzwonnica Kielno, dzwonnica jeden z dzwonów droga z Kielna nad Jezioro Marchowo Kapliczka na rozstaju dróg Jezioro Kielno droga z Kielna do Koleczkowa Koleczkowo Koleczkowo Jezioro Marchowo Jezioro Marchowo Jezioro Marchowo Jezioro Marchowo moje ulubione miejsce:) pagórki nad Jeziorem Marchowo łąka nad Jeziorem Marchowo kaszubski rzepak:) kaszubska koniczynka:)
Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Jacek Herok Zapaleniec 471 kilometrów
2012-02-01 22:12:16

Kaszuby mam "umówione" na ostatni "łikend" maja. Oj będzie się działo.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021