Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Danusia

Gdynia Chylonia-Gdańsk

2011-08-01
2011-08-01 09:37:31
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Muzeum Motoryzacji w Gdyni,manufaktura Ciuciu, Hewelianum i Góra Gradowa

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Gdynia Chylonia > Gdynia- Skwer Kościuszki > Gdańsk > Muzeum Motoryzacji w Gdyni > Żuraw w Gdańsku > Przystań w Gdańsku > Manufaktura CIUCIU na Długim Targu > Góra Gradowa > Centrym Hewelianum

To była kolejna wycieczka szkolna. Zabrałam na nią moją ówczesną klasę drugą. ( szkoła podstawowa). Troszkę miałam obawy ,czy małe dzieci będą zainteresowane dawną motoryzacją,ale ku mojej radości temat chwycił. W Gdyni odwiedziliśmy dość nietypowo ( zamiast dobrze znanego Oceanarium i Skweru Kościuszki) Muzeum Motoryzacji przy ul. Żwirowej 2c. BIlet dla osoby dorosłej kosztuje 7zł,ulgowy dla dzieci 3zł.http://www.gdynskie-muzeum-motoryzacji.pl/Jest to prywatne muzeum zorganizowane przez p. Witolda Ciążkowskiego,pasjonata dawnych automobili. Znajdują się w nim przeróżne eksponaty motoryzacyjne z dawnych lat,akcesoria,samochody i motocykle,a nawet manekiny w strojach z epoki. Zbiór jest największym w swoim rodzaju w Polsce Północnej.Co ciekawe, wszystkie pojazdy są na chodzie i często uczestniczą w rozmaitych paradach i imprezach okolicznościowych organizowanych w Trójmieście. Muzeum nie jest duże,ale zorganizowane w ciekawy sposób- scenerią jest brukowana ulica. Sympatyczna pani przewodnik opowiadała o każdym eksponacie z osobna ,wzbudzając duże zainteresowanie małych słuchaczy. Cierpliwie odpowiadała także na ich niezliczone pytania. Miejsce polecam na rodzinne wypady oraz wszystkim zainteresowanym motoryzacją.

Z Gdyni ruszyliśmy do Gdańska ,prosto na Długi Targ. A tam zatrzymalismy się w słodko pachnącej fabryczce cukierków CIUCIU :-) To miejsce słodkim aromatem i kolorową ekspozycją swoich wyrobów przyciąga wszystkich przechodniów. Oczywiście można dokonać tam zakupów cukierków,lizaczków i innych delicji,ale najciekawszym przeżyciem jest możliwość obserwowania ręcznego wyrobu cukierków! Jeśli w tłumie nie uda się podczas pokazu podejść do lady, by widzieć wszystko bez ograniczeń,można spojrzeć do góry i oglądać prezentację w lustrach na suficie.A jest na co popatrzeć!

Kolejnym punktem wycieczki był spacer Długim Targiem w stronę Motławy. Mieliśmy szczęście być o godzinie 12.00 przy fontannie Neptuna ,bo wtedy w jednej z kamieniczek otworzyło się malutkie okienko i powitała nas z niego Panienka z Okienka,jak w powieści Deotymy pod tym samym tytułem. Pod okiem przewodnika spacerowalismy wzdłuż Motławy,aż pod gdański żuraw,pod którym niegdyś rozładowywano statki kupieckie.Dziś po Motławie pływają głównie statki spacerowo-turystyczne,można np. popłynąć do pomnika Bohaterów Westerplatte po drodze zwiedzając gdański port.Można też zatrzymać się po drugiej stronie rzeki,przy statku SOŁDEK ,( pierwszy statek pełnomorski wybudowany w stoczni gdańskiej)w którym dziś znajdują się ekspozycje Muzeum Morskiego.Na zakończenie wycieczki pojechaliśmy na Górę Gradową skąd rozciąga się przepiękny widok na panoramę portu i miasta. Na wzgórzu usytuowany jest charakterystyczny krzyż i XIX-wieczny zespół forteczny,w którym można bezpłatnie oglądać ekspozycje wojskowe i historyczne czyli Centrum Hewelianum oraz spacerować do woli po zielonych fortach. To była bardzo udana wyprawa. Polecamy!

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2013-07-10 22:15:51

Fajne i nietuzinkowe a przez to ciekawsze!

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2013-07-10 13:51:58

To tak troche nietypowa,a w każdym bądź razie na pewno niestereotypowa wyprawa do Trójmiasta:-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020