Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Kasa i parking Skansenu we Wdzydzach.., Zbyszek Mat

Skansen we Wdzydzach – Kaszuby w „pigułce”

2011-07-15 - 2011-07-22
2011-07-31 10:48:27
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Skansen we Wdzydzach na Kaszubach

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Wdzydze

Skansen we Wdzydzach – Kaszuby w „pigułce”Kilka zebranych informacji o Kaszubach kieruje nasze drogi do Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach: - tam znajduję się drewniany kościół z ok.1700 roku o przeniesieniu którego opowiadano nam w czasie pobytu w Swornychgaciach

..taki
..taki "przewodnik " otrzymujemy w kasie...


-ciekawa historia powstania Skansenu we Wdzydzach związana z Teodorą i Izydorem Gulczyńskimi którzy zapoczątkowali przez swoje przywiązanie do Kaszub, powstanie skansenu i na jego terenie zostali pochowani w miejscu które tworzyli wraz z kulturą i historią, którą ukochali i poświęcili jej całe swoje życie. – w czasie naszych wędrówek poprzez zwiedzanie skansenów różnych regionów pogłębiamy wiedzę o nich, widząc ten region w „pigułce”.

Teodora i Izydor Gulgowscy w roku 1906, w XVIII – wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza - Michała Hinca, założycieli pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. Gromadzili tam sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanych czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki, typowych dla tamtych czasów. Izydor Gulgowski, autor prac naukowych poświęconych etnografii, społecznik i działacz, zmarł w 1925 roku. Wspólną pracę kontynuowała dalej jego żona Teodora i pomimo pożaru który strawił zabytkową chatę w 1932 roku niszcząc zbiory, przez cztery lata odbudowała muzeum. W roku 1948 p.Teodora Gulgowska przekazała zbiory i Muzeum na Skarb Państwa. Zmarła w 1951 roku, spoczęła obok męża na wzgórzu na terenie Muzeum, w miejscu które wraz z mężem tworzyli i tak ukochali wierni swojej tradycji i kulturze. Obecne Muzeum to 22 ha powierzchni z 45 obiektami architektury ludowej Kaszub, dalej rozbudowywane..

Wiatrak
..koła młyńskie..
..w

W kasie muzeum otrzymujemy przewodnik z dokładnym opisem położenia i historii zgromadzonych obiektów.Szczególną uwagę zwracamy na drewniany kościół przeniesiony ze wsi Swornegacie.

..mechanizm wiatraka..
..mechanizm wiatraka..

Najstarszy i najcenniejszy obiekt skansenu to drewniany kościół ze wsi Swornegacie pod wezwaniem św. Barbary, wybudowany ok. 1700 r. Dzięki zapisom w kronikach kościelnych, znana jest dokładnie historia tego kościoła. Pierwotnie kościół nie miał wieży z dzwonnicą a patronem był - św. Jan Chrzciciel i św. Bartłomiej. Kilkakrotnie, m.in. w 1740, 1744 i 1812 r. dokonywano rozbudowy, jednak na początku XX w. drewniany kościół znajdował się już w opłakanym stanie. Wówczas parafia zadecydowała o wzniesieniu nowej świątyni, w której pierwszą mszę odprawiono w 1916 r., a stary kościółek postanowiono rozebrać. Stary kościół pozostawiono lecz pierwsze prace konserwatorskie przeprowadzono dopiero w 1947 r. W 1980 r. chełmińska kuria biskupia przekazała nieczynną od dawna świątynię skansenowi we Wdzydzach . Nastąpiło to w 1982 r. . Rozbiórka i ponowny montaż trwały siedem lat. Obok kościoła stoi kopia krzyża z Wieprznicy, z datą 25 listopada 1766 roku. Wewnątrz umieszczono wszystkie elementy dawnego wyposażenia, m.in. klasycystycny ołtarz i rokokową ambonę z XVIII w., wiekowy stół komunijny, malaturę sufitu, chór, obrazy i ponad stuletnie ławy dla wiernych. Dzisiaj kościół św. Barbary to nie tylko cenny zabytek kaszubskiej architektury sakralnej, ale także czynną świątynia, w której co tydzień odbywają się nabożeństwa.

Skansen we Wdzydzach to nie tylko architektura ale również popularyzacja wiedzy o dawnych zajęciach domowych, zawodach, rękodziele artystycznym i sztuce ludowej

..zagroda chałupnika z Zazdrości pocz. XIX w.
..zagroda chałupnika z Zazdrości pocz. XIX w.

Chwila zadumy nad grobem Teodory i Izydora Gulgowskich, ludzi którzy włożyli tyle trudu i pracy w zachowanie kultury i tradycji Kaszub to tylko skromne podziękowanie.

..chałupa robotnicza z Klonówki lata 30-te XIX w. ..kużnia zLini pocz. XX w. Kaszubski Park Etnograficzny Kaszubski Park Etnograficzny Kapliczka z Puzdrowa z 1937 r. - wewnątrz figura MB Różańcowej przywieziona z Częstochowy w 1937 r. Zagroda Szlachecka z Luzina Dwór 3 ćw. XVII w.. Kaszubski Park Etnograficzny ..sanki dla dzieci... Kaszubski Park Etnograficzny Kościół z Bożegopola Wielkiego 1637-1658 r. Kaszubski Park Etnograficzny ..warsztat stelmacha.. ..w kaszybskiej szkole.. ze wsi Więckowy lata 50-te XIX w. ..nuty kaszubskie... Kościół ze Swornychgaci z r. 1700 Ołtarz Główny z obrazami św. Barbary i Jana Chrzciciela z pocz. XVII w. ..klacysystyczny ołtarz boczny z XIX w. ..rokokowo-klacysystyczny ołtarz boczny z XVIII w. ..ołtarz główny... deskowy strop z malowidłem z pocz. XIX w. - Jan Chrzciciel.. .. widok na organy kościoła ze Swornychgaci.. ..deskowy strop z wizerunkiem św. Barbary z pocz. XIX w. ..ambona w kościele ze Swornychgaci.. ..stary drewniany kościół z 1700 r. i nowy z roku 1906 w Swornychgaciach.. ..św. Barbara.. ..brama na placu kościelnym przeniesiona z Wieprznicy.. Dworek z Trzebunia lata 20-te XIX w. Zagroda Gburska z Liptowskiej Huty z r. 1787 Chałupa Gburska z Wdzydz Kiszewskich XVIII w. Chałupa Gburska Chałupa z lat 20-30 XX w. .. i wyposażenie chałupy ... Chałupa Gburska z Chrztowa 1852 r. Chałupa z Wdzydz Kiszewskich i kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena.. pomnik ufundowany w 1977 r. Grób założycieli Muzeum Izydora Gulgowskiego 1874 - 1925 r. i Teodory Gulgowskiej 1860 - 1951 r.
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020