Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Jaskinia w Trzech Kopcach, Marcin Walczak

Jaskinia na Trzech Kopcach

2011-07-26
2011-07-26 16:36:58
Avatar użytkownika
Marcin Walczak Krajtroter 5256 kilometrów

Podsumowując: 4 dni poszukiwań, trzy pory roku i doczekaliśmy się triumfu. Przejdźmy jednakże bliżej, do otworu dziury.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Szczyrk

Jest to studnia, o długości około 4,5m, o której ktoś napisał, że można do niej wejść jak po schodach. Trochę rozciągnął jednakże rzeczywistość, ponieważ mimo wszystko po schodach poruszam się z sporo większą łatwością. Jednakże trasa w dół nie stanowi większego problemu, wymaga tylko troszkę gimnastyki i przezwyciężenia strachu.Warto nadmienić parę słów o samej dziurze, bowiem jest ona obiektem - ewenementem, całych Beskidów. Jaskinia ma długość 925 m, jakkolwiek niektóre źródła (źródło) przekazują, że ma ona 1254 metry długości. Jaka by nie istniała prawda, jest to jedna z najdłuższych jaskiń w polskich Karpatach fliszowych. Pozostała ona utworzona w piaskowcach warstw godulskich, jest to jaskinia osuwiskowa o najbardziej rozbudowanej odmianie tego typu. Według badań W. Pujdy rozwój jaskini przebiegał w czterech etapach: " Cząstka korytarzy tworzy zsuw, część rotacja w płaszczyźnie horyzontalnej. Niekiedy bloki poddają się odkształceniom i ześlizgom w różnorakich kierunkach. Dlatego też zaznacza się podział na piętra z grupą poprzecznych, bocznych, korytarzy co wywołuje, że jaskinia ma formę labiryntu." Jaskinia pozostała odkryta w roku 1946 przez A Jasiewicza. Deniwelacja jaskini wynosi 32,6 (-28,+4,6) m, a sam otwór wejściowy znajduje się na wysokości 950 m n.p.m. Temperatura w środku utrzymuje się na poziome 6 stopni Celsjusza.

Jaskinia na Trzech Kopcach
Jaskinia na Trzech Kopcach


Wyposażeni w kaski, rękawiczki, czołówki, ciuchy "robocze" z gigantycznym poruszeniem i, coraz więcej udzielającą się, fascynacją podziemnego świata podążamy w dół studni stanowiącej otwór wejściowy jaskini. Niestety brak mapy spowodował, że defacto w dalszym ciągu czuliśmy się badaczami, jednakże z drugiej strony asystowała temu wielka ilość niepewności. Z dna studni kierujemy nasze kroki korytarzem w kierunku SW w stronę Sali Przedpokój. Jednakże na dzień dobry niezbędne w tym rejonie jest czołganie. Mieści się tutaj niewielka studnia prowadząca do napomkniętej Sali Przedpokój. Decydujemy zbadać drugi korytarz, który doprowadzi nas do Studni z Zaciskiem. W tym momencie rozgrywam natychmiastową utarczkę z czymś co można śmiało określić niepokojem. Zacisk jest wąski, jeszcze kilka lat temu, bez wątpliwości nie stanowiłoby to większych kłopotów 😉 Studnia z Zaciskiem ma około 6 metrów głębi. Schodząc do dna dochodzimy do Sali z Obeliskiem inaczej oznaczanej Salą Zbójców. Wyraźna Przestreń z wielkim obeliskiem o rozmiarach : wysokość około 3m, szerokość 1,8m, długości 6m. Jeden z korytarzy doprowadza nas do Sali oznaczanej Jadalnią. Heniek poszedł jeszcze dalej, dochodząc być może do Wysokiej Komory, jednakże w tym miejscu zaprzestaliśmy naczelną przygodę z Jaskinią na Trzech Kopcach. Jaskinia posiada bardzo wiele powiązanych ze sobą korytarzy, szansę zabłądzenia oceniam na dosyć sporą, w szczególności zakładając wysoką dawkę emocji, które towarzyszą eksploracji jaskini. Tak skończyła się nasza pierwsza, nie ostatnia, wyprawa do Jaskini na Trzech Kopcach.

Jaskinia w Trzech Kopcach Jaskinia w Trzech Kopcach Jaskinia w Trzech Kopcach Jaskinia w Trzech Kopcach Jaskinia w Trzech Kopcach Jaskinia w Trzech Kopcach
Avatar użytkownika
Marcin Walczak Krajtroter 5256 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
2011-07-26 22:43:04

opętańce ;)

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-07-26 22:29:06

Z ciekawością czytam relacje z Waszych wypraw do  jaskiń, dziur czy szczeliń.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020