Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Marcin Walczak

Jaskinia w Straconce i Wietrzna Dziura

2011-07-25
2011-07-25 16:45:18
Avatar użytkownika
Marcin Walczak Krajtroter 5256 kilometrów

Jaskinia w Straconce. Podchodzimy coraz bliżej dziury, wygląda zacnie i przypomina otwór wejściowy jaskini. Im jesteśmy bliżej tym pobudzenie wzrasta. Zaglądamy przez wlot, jest czarno i co gorsze wąsko. W naszych głowach burza mózgów, zastanawiam się czy ogólnie jest to możliwe, abym się tam przecisnął

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Bielsko-Biała

Pierwsze metry wycieczki w dół nie są skomplikowane jednakże dalej lęk wygrywa z nami. Bardzo smukłe pionowe obniżenie w dół jest dla mnie przeszkodą nie do przebycia. Heniek stwierdza, że bez liny też się tam nie pcha. Istotnie pod tym względem nie przygotowaliśmy się do eksploracji. Pozostaje ogromny niedosyt, temat ten zostaje dalej do zrobienia.Jak można wyczytać na internecie, sam wlot jaskini w straconce znany był bielskim grotołazom już w latach 80. Jednakże samo odkrycie jaskini datuje się w okolicach roku 2000. Jaskinia rozwijała się na jednej rysie o przebiegu E-W i posiada jeden wlot eksponowany ku SE. Najpierw oceniono, że dziura ta ma około 40 m długości i 8 metrów głębi. Zejście do jaskini w straconce był wykonalne dzięki poszerzeniu wlotu. Problemem zainteresował się Czesław Szura (KW Bielsko-Biała). Po kolejnej akcji-eksploracji okazuje się, że dziura ma już 135 m długości i 16,5 m głębi. Jaskinia w Straconce jest już 18 ponad 100 metrową jaskinią w Polskich Karpatach Fliszowych. Fakt ten robi wrażenie, ponieważ wiele lat wcześniej, gdy spacerowaliśmy po kamieniołomie i wiele czasu spędzaliśmy w tym obrębie, nawet przez myśl nam to nie przeszło.Wietrzna Dziura. Po zaglądnięciu do środka, stwierdzamy, że to może być drugi cel naszej wyprawy po Beskidzie Małym. Jedna z płyt stropowych wygląda nieco niebezpiecznie, przemija dobre 15 minut. Decydujemy się na wejście, w końcu po to tutaj dotarliśmy. Wczołgujemy się do wnętrza, tutaj przemieszczamy się jak przystało na ludzi na dwóch nogach. Odczuwamy wilgotność, woda kapie na nas. Po suficie spacerują soczyste pająki i niepokojące ćmy. Znajdujemy się w Wietrznej Dziurze! Buuu. Gigantyczne pobudzenie mija, zaczynamy eksploracje Wietrznej Dziury. Zaspokojenie? Chyba coś więcej, cudowna satysfakcja.

Na jednej ze ścian mieści się grawerowany napis Żywiec i parę pozostałych, jest to dość obszerny przejaw osobistej głupoty. Tuż za wpisem jest węższa szpara, tutaj już odpuszczamy i przemieszczamy się do otworu wejściowego zwanego w tym momencie również otworem wyjściowym. Sama dziura nie jest duża, ma około 33 metrów, deniwelacja -6 m. Jest to jaskinia szczelinowa.

Avatar użytkownika
Marcin Walczak Krajtroter 5256 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Paweł Gąsiorek Krajtroter 10652 kilometrów
2011-11-30 13:42:54

Czy ta Witrzna Dziura nie znajduje się czasem pod Magurką Wilkowicką?

Avatar użytkownika
Marcin Walczak Krajtroter 5256 kilometrów
2011-07-25 21:54:40

polecam , warto się przełamać :)

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
2011-07-25 20:08:22

sama relacja i kilka zdjęć działa na wyobraźnię i wzbudza dreszczyk (zwłaszcza te soczyste pająki ;) a co dopiero bezpośredni kontakt z tym tworem .... 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020