Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Papież pod Sanktuarium w Skarżycach, Anna Piernikarczyk

Ogrodzieniec, Skarżyce, Morsko - Jura środkowa

2011-07-23
2011-07-25 13:27:00
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów

Wycieczka rodzinna na środkową Jurę, do atrakcyjnego Ogrodzieńca, Sanktuarium w Skarżycach i Ośrodka w Morsku.

 
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Ogrodzieniec > Skarżyce > Morsko > Włodowice

Ogrodzieniec - Podzamcze



W Ogrodzieńcu spotkała na miła niespodzianka - darmowy parking pod samym zamkiem. Nie wiem czy pozostanie darmowy.

Skalne miasto w Ogrodzieńcu
Skalne miasto w Ogrodzieńcu


Na zamek nie wchodzimy bo już byliśmy nieraz, Park Miniatur też mamy zwiedzony, ale chcemy pospacerować po okolicy najbliższej. Obchodzimy zamek bokiem, w kierunku Parku Linowego, w którym tłumów nie ma, ale kilku odważnych przechodzi po mostkach i belkach.

Dochodzimy do pierwszych skałek, kilku wspinaczy na skale, kilku instruktorów daje wskazówki swoim podopiecznym, fajne rodzinne hobby.

Sanktuarium w Skarżycach
Dominiśka na szlaku
Kościół we Włodowicach

Idziemy dalej szlakiem kamiennego miasta i dochodzimy do słynnego ostańca widocznego zawsze za zamkiem. Pierwszy raz jesteśmy w tym miejscu, piękny widok na zamek, do tego świetne chmury, tylko wiatr niemiłosierny.



Chcieliśmy iść dalej sprawdzić czy da się zamek obejść dookoła, ale wózek nam trochę przeszkadzał, ale Dominika, choć leniwa jest, nieźle sobie dawała radę. Myślę że za rok będzie można już fajnie zwiedzać, bez wózka. Natalia skacze po skałach niczym sarenka, aż adrenalina mi podskakuje i zaciska gardło, trudno ją utrzymać w ryzach 🙂

Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej
Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej

Na dziedzińcu zamkowym akurat jakaś impreza wojskowa, zresztą całe lato odbywają się tu imprezy plenerowe. Spod zamku oglądamy też z daleka Górę Birów i Gród, byliśmy tam dość dawno, jestem ciekawa jakie zmiany, ale tym razem nie zajrzymy.

Nala jeszcze robi przejażdżkę na koniu, oczywiście wybiera największego, miłość jej życia. Szybki posiłek pod zamkiem - fajne ceny - 3 zł za ogromną pajdę ze smalcem i np. 12 zł za placek po węgiersku.

Wspinaczka na Jurze
Wspinaczka na Jurze

Skarżyce

W Skarżycach (dzielnicy Zawiercia) zatrzymujemy się koło Sanktuarium Matki Bożej Skarżyckiej. Ładny, oryginalny kościół Św. Trójcy i Św. Floriana pochodzi z XVI wieku (ul. Skarżycka). Świątynia stanowi Sanktuarium od 1999 roku a kultem otoczony jest tutaj obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem umieszczony w lewym ołtarzu bocznym.

Włodowice - pałac
Park Miniatur Ogrodzieniec
Wspinaczka

W Skarżycach znajduje się też słynny Okiennik Wielki - charakterystyczny ostaniec z otworem niczym oknem. Poniżej tego okna, o wielkości około 7 m, widnieje wejście do jaskini, którą ponoć 50 tys. lat temu zamieszkiwali neandertalczycy.

Morsko

Ośrodek Morsko
Ośrodek Morsko

Dość uciążliwy dojazd do Morska nie zniechęcił nas do odwiedzenia tego miejsca. Właściwie od ostatniego razu, jakieś 6 lat temu, niewiele się tu zmieniło. Ośrodek Wypoczynkowy Morsko, usytuowany na szczycie wzniesienia, posród drzew, jest bardzo fajny, ale troche czas się tutaj zatrzymał. Są konie, basen, korty, ale np. plac zabaw pozostawia wiele do życzenia. Jest też od lat wyciąg narciarski, na większym i mniejszym stoku. Zamek Bąkowiec zarasta coraz bardziej.

Włodowice

Zmierzając z Morska do domu, nieopodal Zawiercia trafiamy na Włodowice - zapomniana wioska z ruinami spalonego pałacu (grożą zawaleniem) i całkiem ładnym kościołem Św. Bartłomieja, w którym znajdują się relikwie 4 męczenników.

Więcej moich zdjęć na Fotoblogu

Jura Krakowsko-Częstochowska
Gród na Górze Birów
Ciuchcia w Morsku Ogrodzieniec Morsko AdrenaLinaPark Szałas w Morsku Zamek Ogrodzieniec Wyciąg w Morsku Podzamcze Zamek w Podzamczu Zamek Bąkowiec w Morsku Ostańce Morsko Zamek w Podzamczu Okiennik Wielki Ogrodzieniec Kościół p.w. św. Floriana i Świętej Trójcy w Zawierciu – Skarżycach Skarżyce Podzamcze
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2011-08-07 21:51:20

Nooo, faktycznie może tamjest, ja zawsze zosawiam autko, na dole, jakos nie mialam odwagi wjechac tym deptakiem(?) a okazuje sie, ze trzeba bylo.Dzieki Aniu za info.:)))

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów
2011-08-07 10:07:10

Parking dosłownie pod zamkiem, naprzeciw takiej niby knajpki plenerowej z pamiątkami z podrózy, na wysokości tego parku miniatur, po prostu trzeba podjechać do samego zamku i po lewej stronie jest wjazd na parking. Nigdy go nie było, a ostatnio był i był darmowy. Ale nie wiem czy zawsze będzie darmowy, choć wskazywałby na to fakt, że kilka parkingów na prywanych posesjach tym razem było zamkniętych, a Ci co mieli otwarte bardo usuilnie nakłaniali do wjazdu.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2011-08-06 22:19:13

Aniu, a ktory to ten darmowy parking w Ogrodziencu i to w okolicy zamku, bo ja  zawsze płace i bezpłatnych tam niestety nie zanam, ale licze na info w tej kwesti:)))

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
2011-07-25 21:28:17

właśnie sobie przypomniałam, że już wieki nie byłam w Ogrodzieńcu, wypadałoby odwiedzić stare kąty znów ... bo już zapomniałam jak tam ładnie ... 

a sanktuarium w Skarżycach widziałam już 3 razy i w czasie żadnego z tych pobytów nie udało mi sie wejść do środka, a bardzo mnie interesuje jak wygląda to wnętrze .... 

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-07-25 21:15:18

Oj, Pojechałoby się na Jurę.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów
2011-07-25 21:00:23

:) Polecam się na przyszłość :) Dzięki

Gość
2011-07-25 20:58:33

Tak to pięknie pokazałaś, że aż chce się tam być. Dzięki. Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020