Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Anna Piernikarczyk

Rajd 2011 Kazimierz-Sandomierz Dzień 5

2011-07-18
2011-07-25 09:30:08
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów

 

14-18 lipca 2011: 1400 km
 
5-dniowy rajd po Lubelszczyźnie, Zamojszczyźnie i Górach Świętokrzyskich. Odwiedzamy 4 województwa: świętokrzyskie, mazowieckie, lubelskie, podkarpackie. 
 

Dzień 5 - 270 kmTarnobrzeg
Tarnobrzeg zwiedzamy na szybko, tylko przy okazji, bo zatrzymaliśmy się na Rynku na śniadanie, spodobały mi się te plenerowe śniadanka 🙂 Przy okazji zwiedzamy neobarokowy zespół pałacowy dzikowski (Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, ul. Sandomierska).
A w pobliżu Rynku piękny kościół Wniebowzięcia Matki Bożej - Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej w Tarnobrzegu z klasztorem Dominikanów (ul. Kościuszki). Na Rynku stoi ciekawa fontanna z głośnikami i muzyką 🙂
Baranów Sandomierski
Baranów był punktem jak najbardziej zaplanowanym - piękny zamek koniecznie musieliśmy odwiedzić. Było tak wcześnie rano, że nawet jeszcze biletów nie sprzedawali, weszliśmy więc na teren parku. Mieliśmy szczęście, bo dziedziniec był już otwarty więc niepewnie weszliśmy zobaczyć zamek od środka. Piękne krużganki oczywiście od razu przypomniały Wawel. Bardzo ładna budowla. Na zewnątrz trwają jakieś prace i dobrze, bo otoczenie prezentowało się najsłabiej.
Kurozwęki
Kurozwęki to miejscowość z bogatą historią, prawa miejskie zyskała przed 1400 rokiem, niestety w 1870 roku utraciła je. Miasto na przestrzeni wieków było własnością Kurozwęckich, Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów. Od XIV wieku istnieje tu zamek, który kilkakrotnie zmieniał i właścicieli i wygląd.
Pod koniec XX wieku pałac w Kurozwękach (zamek) powrócił do właścicieli – rodu Popielów herbu Sulima. Odremontowali oni pałac i dziś prezentuje się wyśmienicie, ponadto blasku nabrały zabudowania gospodarcze.
Pałac można zwiedzać z przewodnikiem, ale myśmy wykupili tylko bilet na zwiedzanie Mini Zoo z jedynym w Polsce stadem bizonów. Można też się zagubić w kukurydzianym labiryncie, który co roku ma inny wycięty wzór.
Szydłów
Szydłów - polskie Carcassonne, troszeczkę mnie zawiodło, nie dość że znów akurat remontowane, to mury owszem fajne, ale w środku miasteczko nie wywarło na mnie wrażenia, myślałam, że całe jest takie zabytkowe, a Rynek wydawał się całkiem zwyczajny. No za duże oczekiwania 🙂
Oczywiście przywitała nas Brama Krakowska, którą weszliśmy na teren Starego Miasta, chyba nie było to dozwolone, bo akurat spadł na nas mały "deszcz" kamyczków i wody (czyszczenie wieży), ale nikt wejścia nie bronił. Pochodzilismy chwilę i dalej. Przed nami ostatni punkt przed powrotem do domu.
Jędrzejów
W Jędrzejowie odwiedzamy Opactwo Cystersów z kościołem bł. Wincentego Kadłubka. Historia otacza nas z niewyobrażalną siłą. Klasztor założono około 1140, jako pierwsze opactwo w Polsce - filia burgundzkiego klasztoru Morimond. Kościół stanowi Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka, który zrezygnował z biskupstwa krakowskiego i osiadł w klasztorze w Jędrzejowie. Tutaj znajdują się jego relikwie, a ciało po beatyfikacji zostało przeniesione na Wawel. Nigdy nie został świętym, ale Cystersi uważali go za Świętego i do dziś czczą jego pamięć.
Koniec naszej wyprawy, wrażeń co niemiara, jednak zmęczenie daje o sobie znać, tęsknota za dziećmi również, więc nawet ciągnie nas do domu 🙂
Więcej moich zdjęć na fotoblogu
Kościół bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie Jędrzejów Opactwo w Jędrzejowie Brama w Szydłowie Szydłów Szydłów Polskie Carcassonne Szydłów Szydłów Labirynt w Kurozwękach Bizony w Kurozwękach Minizoo w Kurozwękach Pałac w Kurozwękach Kurozwęki pałac kościół w Kurozwękach Baranów Sandomierski Zamek w Baranowie Sandomierskim Zamek w Baranowie Sandomierskim Baranów Sandomierski Kościół w Baranowie Sandomierskim Rynek w Tarnobrzegu Kościół w Tarnobrzegu Tarnobrzeg Zespół pałacowy w Tarnobrzegu Zamek dzikowski w Tanobrzegu
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów
2011-10-07 08:21:15

Dzięki :) W ogólnych planach w ciągu roku był Kazimierz Dolny, im bliżej wycieczki, tym więcej planów się pojawiało, ostatecznie wybraliśmy plan możliwy do zrobienia, choć faktycznie dość męczący. I to co zaplanowaliśmy udało się zobaczyć.

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 48277 kilometrów
2011-10-06 23:21:48

Aniu gratulacje za wytrwałość w tak krótkim czasie odwiedzić tyle miejsc imponujące.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2011-08-24 22:12:29

Pewnie Aniu, nawet jesli mało czasu -trzeba gdziś sie ruszyc! pozdrawiam:)))

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów
2011-08-24 16:08:27

Im więcej zobaczymy w wyznaczonym czasie tym lepiej :) Znów cały rok trzeba czekać na jakies poważniejsze eskapady, bo nie da się tyle razy dzieci podrzucać babci :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2011-08-24 15:08:13

Zwiedzacie w tempie iscie ekspresowym:))) pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020