Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, JureK

Andrychów - miasto u stóp Pańskiej Góry

2011-07-24 - 2011-07-25
2011-07-24 23:38:49
Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów

Miasto na pograniczu Beskidu Małego i Pogórza Śląskiego, u stóp Pańskiej Góry, nad rzeką Wieprzówką sięgające swoją historią XIV wieku. Od wieków istniały w nim tradycje tkackie.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Andrychów > Andrychów > Andrychów > Andrychów > Inwałd – zaczarowany świat miniatur

Miasto na pograniczu Beskidu Małego i Pogórza Śląskiego, u stóp Pańskiej Góry, nad rzeką Wieprzówką sięgające swoją historią XIV wieku. Od wieków istniały w mieście tradycje tkackie. Prężny rozwój tego rzemiosła nastąpił w XVIII kiedy to powstało 200 warsztatów tkackich wykorzystujących len z lokalnych upraw. Z tego okresu przetrwało powiedzonko : „Nasz Andrychów, chociaż lichy, przyodziewa świat w drelichy”. Tradycja przetrwała do czasów współczesnych i w mieście ma swoje siedziby kilku producentów tkanin odzieżowych, stołowych, pościelowych i meblowych.Znajduje się tutaj zabytkowy Dwór Bobrowskich z XIXw. popularnie zwany zamkiem otoczony parkiem ze stawem, a także zabytkowy barokowy kościół pw. św. Macieja z 1721r. .

Ciekawostką jest to, że od wielu lat przy głównej ulicy stoi jako pomnik samolot myśliwski Lim-2 - dar Ludowego Lotnictwa Polskiego.

Miasto ma swoją bajkę pt. "Bobry z Andrychowa" mówiącą o sympatycznym małżeństwie bobrów,które szukają na terenie Andrychowa i okolicy miejsca na wymarzone dla siebie mieszkanie.W sąsiedztwie Andrychowa znajduje się bardzo interesujące miejsce pod względem atrakcji i przepięknych widoków. Miejscem tym jest wieś Inwałd, w przeszłości stanowiła część Andrychowa. Pamieta XIII wiek. Znajduje się tutaj, stanowiący własność prywatną, obecnie niedostępny dla "oka" , wybudowany na początku XIX wieku przez hrabiego Bobrowskiego pałacyk. Pałacyk ten zwany jest Pałacykiem Romerów(późniejszych jego właścicieli).

Największą jednak atrakcją jest znajdujący się przy trasie do Wadowic Dinoland i Park Miniatur "Świat Marzeń". Kompleks ten jest rajem dla dzieci i nie tylko, bo prawdę powiedziawszy i dorośli się tutaj nie nudzą🙂

Andrychów
Andrychów


Andrychów Andrychów Andrychów Andrychów Andrychów Andrychów
Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020