Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Łukasz

Być na samym dnie... czyli 3 dni w Worku Raczańskim

2011-07-14 - 2011-07-16
2011-07-22 15:49:06
Avatar użytkownika
Łukasz Krajtroter 3788 kilometrów

Planowany wyjazd w znajome rejony w końcu został zrealizowany. W ciągu tych trzech dni prześliśmy przez trzy schroniska i zdobyliśmy tyleż samo ważniejszych szczytów Beskidu Żywieckiego

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Soblówka > Wielka Rycerzowa > Przegibek > Bendoszka Wielka > Wielka Racza > > Beskid Żywiecki > Wielka Racza

Planowałem ten wypad, aby połączyć trzy główne szczyty Beskidu Żywieckiego: Wielką Rycerzowa, Bendoszkę i Wielką Raczę. Wszystko zależało do pogody, która na te 3 dni miała być w miarę pogodna.Dzień I

Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki

Jak zwykle bywa na początku trzeba dojechać do miejsca docelowego. Połączenia PKS Żywiec do Soblówki Szkoły nie kursują często, a żaden z prywantych busów tam nie dojeżdża. Zostało nam więc prawie dwugodzinne czekanie na PKS. O godz. 12.00 meldujemy się na początku żółtego szlaku na Wielką Rycerzową. Przed nami około 1.46 marszu, a do Przegibka ok. 3h. Ruszamy...

Początkowo mijamy kościółek i skręcamy w prawo, by zacząć mozolną wspinaczkę do Bacówki. Szlak wiedzie przez las, jednak da się odczuć skwar, który bije z nieba w samo południe. Trudno, trzeba iść dalej. Dobrze, że słońce zakrywają drzewa. Czasami tylko wychodzimy z lasu, by przejść przez wyrąb lasu. Nie ma zbyt pięknych widoków podczas wędrówki. Odkrywają się dopiero tuż przed pierwszym celem dzisiejszego dnia - Bacówką na Rycerzowej. Po dotarciu na miejsce robimy krótki odpoczynek. Czeka nas bowiem jeszcze wspinaczka na szczyt i droga na Przegibek. Robimy kilka zdjęć, nabieramy sił i w drogę.

Beskid Żywiecki


Najgorszy odcinek to wspinaczka na sam szczyt, który niestety jest zalesiony. Smutne jest również to, że tabliczka z nazwą szczytu jest zniszczona. Obieramy czerwony szlak granicą polsko - słowacką i ruszamy do Schroniska na Przegibku. Idziemy dośc szybkim tempem, bo o 16.00 zapowiadali deszcze i burze.

Po chwili, do naszych uszu dochodzi odgłos dzwoneczków...

Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki


- co to? - myślę sobie.

Te same pytania zadaje Magda.

Po chwili dostajemy odpowiedź na naszą zagadkę. Środkiem szlaku udały się na obiadek ... kozy... 🙂 Zamurowało nas. Nie wiedzieliśmy jak przedostać się przez to stado. W miarę jak szliśmy, kozy podążali drogą i po chwili zajadały świeżą trawę. Przeszkoda ominięta.

Szlak ogólnie na całej trasie prowadzi przyjemną drogą, raz wznosząc się, raz tracąc wysokość. Takim sposobem osiągamy kraniec lasu, z którego wychodzimy wprost na osiedle Przegibek. Stąd już ok. 10 minut do naszego upragnionego celu podróży. Na dzień dzisiejszy mieliśmy dość. Jutro odpoczynek.

Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki

Dzień II

Drugi dzień z góry był założony jako wypoczynkowy. Pogoda miała nie dopisać. Ciągle deszcz i burze okazali się jednak przelotnymi opadami. Po wyspaniu się i śniadaniu postanowiliśmy, że udamy się na spacerek na Bendoszkę Wielką. Myślałem, że po trzech latach uda mi się zobaczyć panoramę z Bendoszki Wielkiej. Niestety, dzisiaj nie da rady. Chmury zasłaniają widoczność na kilkanaście metrów. Osiągamy szczyt, kilka zdjęć i z powrotem do Schroniska. Ot, taki spacerek w górach 🙂

Dzień III

Drrrrrryyyyynnnnn... Budzik w komórce nastawiony na godz. 6.00. Ambitny plan wyruszenia o godz. 7.00 musiał się udać 🙂 Udało się - o godz. 7.00 jesteśmy na początku szlaku do Schroniska na Wielkiej Raczy. Przed nami 3,5 godziny marszu w dół i górę. Przy prognozie pogody w tym dniu widniało samo słoneczko z lekką chmurką. Jednak zmieniła się ona nieznacznie i w powietrzu straszyło deszczem. Jak sie później okazało, było to tylko straszenie 😉 W ciągu całego dnia piekna pogda na marsz i wypoczynek. Po drodze kilka miejsc bardzo widokowych, szczególnie pod koniec szlaku - w okolicach Małej Raczy. Po tabliczkowych 3,5h docieramy do schroniska. Ku mojemu zdziwieniu przed nim było pusto... Jak się okazało, na razie... była to godzina ok. 10.40... Po krótkim odpoczynku, wzięciu prysznicu obowiązkowo udajemy się na wieżę widokową. Piękna panorama zrekompensowała nam widoki z dnia poprzedniego na Bendoszce. Potem do schroniska coś przekąsić. I tu się zaczęło... coraz wiecej turystów wewnątrz i zewnątrz. Taki urok sobotnich wypadów. Około godziny 14.00 wyruszamy żółtym szlakiem zejściowym do Rycerki Kolonii.

Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki

 

Było to piękne trzy dni w górach. Przypomnieliśmy sobie znajome miejsca i odpoczęliśmy w górskim klimacie. Przeszliśmy także niemiałą liczbę kilometrów. To jest to. Polecam wszystkim!

Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki
Avatar użytkownika
Łukasz Krajtroter 3788 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-04-06 23:02:30

[cytuj autor='Prończuk Adam'] Zdjęcia panoram i mglistego lasu - extra!  Jadę tam! [/cytuj]

I ja też idę! Tym bardziej, że czytając Twój opis- przypomniałam sobie znajome miejsca. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
Łukasz Krajtroter 3788 kilometrów
2011-07-27 17:32:47

O tak! Polecam każdemu tę wycieczkę. Jest na prawdę co przejść, a po drodze można podziwiać wiele fantastycznych widoków. Poza tym mijamy jedne z lepszych schronisk w Beskidzie. Życzę tylko lepszej pogody ;)

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-07-24 10:20:51

Zdjęcia panoram i mglistego lasu - extra!  Jadę tam!

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 50300 kilometrów
2011-07-23 14:29:24

ładna górska wędrówka

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020