Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Zwiedzanie zamku Moszna

2011-07-03
2011-07-03 18:27:22
Avatar użytkownika
Marcin Walczak Krajtroter 5256 kilometrów

Miejscowość Moszna położona jest około 30 km od Opola, na trasie w kierunku Prudnika i Głuchołaz. My oczywiście przemieszczaliśmy się autostradą A4 i zjechaliśmy na jezdnię 409 do Krapkowic. Podróżując przez ościenne wioski dojechaliśmy do Mosznej. Niestety dojazd pod samą bramę jest niewykonalny (teoretycznie), można jednakże korzystać z ościennych parkingów. Do zamczyska prowadzi asfaltowa trasa wzdłuż walących się murów i stawu.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Moszna

Jak się nastepnie okazało wstęp do zespołu zamkowego jest płatny, my dziwnym zbiegiem przyczyn wkroczyliśmy na obręb zespołu gratisowo. Też za zwiedzanie wnętrza zamczyska należy suplementowo zapłacić (5zł). Zwiedzanie odbywa się w określonych godzinach i po uzbieraniu się gromady chętnych.

Korzystając z rozległej dozy nieograniczonego czasu, rozpoczęliśmy oglądanie warowni z zewnątrz. Zamek Moszna jest ogromny i bardzo atrakcyjny. Posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Cała kostrukcja zamku nadaje mu istnie baśniowy charakter. W jednej z wieżyczek można zobaczyć kościotrupa. W warowni podobno znajduje się duch nieszczęśliwej niewiasty....

Zamek w Mosznej jest najpopularniejszym obiektem zamkowym na ziemi opolskiej. Zamek był siedzibą pruskiego rodu Tiele-Wincklerów potentatów przemysłowych od 1866 do 1945 roku. Dziś na terenie zamku mieści się Centrum Terapii Nerwic. Jego podstawową wersją był pałacyk barokowy z XVII w., który w rezultacie pożaru 1896r. został unicestwiony. Jego właściciel odrestaurował go w całkiem okazały sposób.

Park w Mosznej jest parkiem w stylu krajobrazowym nie mającym wyszczególnionych granic. Spaja się on bezpośrednio z opasującymi go polami, łąkami i lasem. Wyłącznie oś zasadnicza całego zamierzenia ma geometryczny charakter. Począwszy od bramy z gladiatorami, prowadzi ona do pałacu z biegnącymi po obu jej stronicach obustronnymi kanałami. Zwieńczeniem osi jest podstawa dawnego pomnika Huberta von Tiele Winclklera. Po wschodniej stronie dróżki mieści się staw z malowniczą wysepką (nazwaną przez właściciela Wyspą Wielkanocną), obsadzoną choinami kanadyjskimi, na jaką można wkroczyć przez mostek w stylu chińskim. Wzdłuż kanałów rosną piękne azalie, różaneczniki i rododendrony. Niestety o tej porze jeszcze nie rozkwitające.

Avatar użytkownika
Marcin Walczak Krajtroter 5256 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 48277 kilometrów
2011-07-23 14:46:03

polski disneylend,park przepiekny jak i sam zamek.

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-07-05 08:50:36

Zamek Moszna jest przepiękny .

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020