Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Cerkiew Prawosławna pw. śww. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu, JureK

Nie wiesz gdzie jechać na wczasy, to jedź do Sosnowca:)

2011-07-03 - 2011-07-04
2011-07-03 13:04:31
Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów

Jako nie Sosnowiczanin, częsty bywalec w  tym mieście, nie oceniam w nim „knajpek”, ale zabytki bo to może interesować. Ciekawi mnie historia miast i  wszystko co jest z nimi związane.   

Sosnowiec, miasto z historycznego punktu widzenia bardzo ciekawe, mające korzenie w XI/XII wieku, kiedy to w sosnowej puszczy istniało na tych terenach centrum hutnictwa ołowiu i srebra, co potwierdziły odkryte piece hutnicze z  tego okresu. Można przypuszczać, że pochodzenie nazwy jest ściśle powiązane z istniejącą na tych terenach puszczą sosnową. Miasto, które umiało się znaleźć w każdej epoce i zasadniczo było zawsze znanym i uznanym w Zagłębiu. Ciekawe, że w tej „ stolicy Czerwonego Zagłębia” zachowało się tak wiele ciekawych  dokumentujących lokalną historię zabytków wartych odwiedzenia i obejrzenia. Tutaj można spotkać cerkiew prawosławną, zabytkowe kościoły katolickie, charakterystyczne zabytkowe budownictwo poprzemysłowe, czy pałace i zamki.  

Mam zamiar podzielić się pewną ciekawostką związana z  tą aglomeracją. Sosnowiczanie jak zwykle należą do uprzywilejowanej społeczności i wcale nie muszą wyjeżdżać na wakacje za granicę za wielkie pieniądze, ponieważ posiadają namiastki bardzo odległych krajów u siebie.

(otwórz RELACJA – znajduje się dalsza część artykułu)

 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Sosnowiec > Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu > Sosnowiec > Sosnowiec > Zamek Sielecki w Sosnowcu > Pałace Schon`ów w Sosnowcu > Pałac Schöna w Sosnowcu Środuli

Nie każdy wie, że w Sosnowcu jest Abisynia (dawna nazwa Etiopii).Abisynią w slangu lokalnym nazywa się dzielnicę w okolicach dworca Sosnowiec Południowy, obecnie osiedle Naftowa. Od wieków osiedle to było dzielnicą slumsów nasyconych bezrobotnymi i przestępczością pospolitąSławna piłkarska Brazylia, ależ oczywiście ma swoje miejsce na pograniczu Pogoni, Piasków i Małobądzka. Znana przed I wojną światową jako dzielnica biedy i bezrobocia.

Cerkiew Prawosławna pw. śww. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu
Cerkiew Prawosławna pw. śww. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu


Pekin, jest to oczywiste, musi być w Sosnowcu i to nawet w trzech odmianach. Najbardziej znanym był Pekin Katarzyński mieszczący się przy drodze z Konstantynowa do Klimontowa. Teren ten wrósł w ziemię sosnowiecką dzięki znajdującej się tam hucie i zbudowanemu szpitalowi przeciwgruźliczemu im. dr. Nadziei Berdo. Szpital już nie istnieje. Wiadomo, że choroba ta była najczęściej związana z biedą i zaniedbaniem socjalnym i zapewne stąd ta nazwa. Drugi Pekin był w Milowicach nad Brynicą. Bardzo ciekawa enklawa kulturowa władająca nawet swoją lokalną gwarą. Trzecim Pekinem był Pekin Zawodzie i znajdował się w okolicach potoku Bobrek w pobliżu Porąbki.

Niemce, też są. Mało, należy powiedzieć, że była to obecnie już zapomniana nazwa miasta - osady w nadprzemszańskich lasach zwanych puszczą. Ciekawostką jest, że osada zaczęła być popularna w 1814r. kiedy przypadkowo, przy kopaniu studni dla browaru odkryto bardzo blisko pod ziemią węgiel. Był to początek odkrywkowej kopalni Feliks, która nie miała szczęścia przetrwać, ponieważ zmodernizowano ją i zaczęto wydobywać węgiel głębinowo, a w 1824r. całość zniszczył rozległy pożar, który można było zagasić tylko zalaniem kopalni. Dzielnica dzięki odkrytemu węglowi rozwijała się nadal, wybudowano kolejna kopalnię w innym miejscu, potem hutę cynku, co dawało asumpt do tego, aby budować również całe zaplecze socjalno-bytowe dla zatrudnionych robotników.

Cerkiew Prawosławna pw. śww. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu
Cerkiew Prawosławna pw. śww. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu

Wyobraźcie sobie hasło reklamowe: ”Jeżeli chcesz pojechać nad Morze Czarne to jedź do Sosnowca”. I to jest prawda. Faktycznie w mieście znajduje się osada położona wśród bagnistej części puszczy Pakosznicy, znana w wieku XV stanowiąca przysiółek Porąbki. Nazwa powstała zapewne stąd, że była otoczona czarną torfiastą wodą.We wszystkich przypadkach mamy do czynienia z biedą, która była przed I wojną światową w Zagłębiu wszechobecna. Można przyjąć, że najczęściej nazwy, o których mówimy, były nadawane terenom o dużym nasileniu bezrobocia skutkiem tego i zacofania w sposób ironiczny. Przetrwały jednak i „starzy” mieszkańcy je pamiętają, a wręcz nawet się nimi posługują. Miały one jednak swoją subkulturę, a wręcz nawet lokalny język i swoiste tradycje. Są one obecnie w granicach miasta i można powiedzieć, że niektóre ze zwyczajów i tradycji pozostały i są kultywowane przez lokalne społeczności.

Pałac Dietla w Sosnowcu
Pałac Dietla w Sosnowcu

Uzupełnienie:

Żeby stało się zadość tematowi to muszę dodać, że Sosnowiec ma również swój Balaton, którym jest otoczony lasami 10ha staw doskonale wykorzystywany rekreacyjnie przez okolicznych mieszkańców.. Miejsce jest urocze, pięknie usytuowane na Zawodziu.

Pałac Dietla w Sosnowcu
Pałac Dietla w Sosnowcu
Pałac Schoena w Sosnowcu Pałac Schoena w Sosnowcu Pałac Schoena w Sosnowcu Pałac Schoena w Sosnowcu Pałac Schoena w Sosnowcu Zamek Sieleckiw Sosnowcu Zamek Sieleckiw Sosnowcu Zamek Sieleckiw Sosnowcu Zamek Sieleckiw Sosnowcu Pałac Schonów w Sosnowcu ul.1 Maja Pałac Schonów w Sosnowcu ul.1 Maja Pałac Schonów w Sosnowcu ul.1 Maja Pałac Schonów w Sosnowcu ul.1 Maja Pałac Schonów w Sosnowcu ul.1 Maja Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu
Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów

Komentarze

Shaqualaka Nowicjusz 1 kilometrów
2017-03-30 11:01:37

Do tych wszytskich znanych osobistości nie zapomnijmy o najlepszym i najbardziej znanym kucharzu w Polsce, zdobywcy gwiazdki michelin Wojciechu Amaro. Ot co :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2011-07-03 22:16:54

Jurku, nie tylko pomnik Kiepury ale dom, w którym sie urodził i mieszkal (niestety w opłakanym stanie).Natomiast ładnie odnowiona jest kamienica , w której mieszkał Szpilman!  Na domu, w którym pobywala Pola Negri jest pamiątkowa tablica.

 

Ostatnio edytowany: 2011-07-04 10:43

Ostatnio edytowany: 2011-10-13 22:05

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-07-03 21:00:37

Bardzo dobrze sie czyta! Wpadnę do Tosia nad Morze Czarne.:)

Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów
2011-07-03 20:42:47

Tak, doskonale, wiem o tych zasłużonych mieszkańcach Sosnowca. Myślę, że byłby to ciekawy temat do zaorezentowania, bo są miejsca z tymi ludźmi związane np. pomnik Kiepury:)

Co do zawodu to mogę powiedzieć, że to nie jest pogranicze medycyny, to są służby medyczne ją wspomagające i stąd moje odwiedziny w  szpitalach :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2011-07-03 18:59:12

 

Nie wiem czy "wczasy w Sosnowcu" ale odwiedzic warto! Dodam, ze z Sosnowca wywodzli sie : Jan Kiepura, Władysław Szpilman, Władysław Szafer(znany przyrodnik imieniem , którego nazwane jest m.in Muzeum Przyrodnicze w Ojcowie ) z naszym miastem zwiazana była Pola Negrii. Z nam współczesnych z Sosnowca pochodzą Jacek Cygan oraz Wojciech Materna.  Tyle o osobach :)))

   Waro zwrócić uwagę na to co napisał JureK, historia miasta, kiedys bardzo mocno związanego z przemysłem wydobywczym dziś zmieniającego swe oblicze...pisalam o tym , co warto u nas odwiedzić juz w innym watku na forum, wiec nie będe sie powtarzac.

Jurku, a czym ty sie zajmujesz -jesli mogę spytac-, ze tak w tych szpitalach pobywasz, jakies pogranicza medycyny zapewne? pozdrawiam

Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów
2011-07-03 14:38:59

Ja studiowałem w innym sympatycznym mieście , Lublinie:) Sosnowiec znam z  pracy codziennej, bo obracam się tam prawie codziennie po okolicnych szpitalach:)

Spojrzenie wzięło się stąd, że miasto to ma swoje tradycje, które sięgają poprzedniego okresu naszego kapitalizmu. Na temat dzielnic Sosnowca można napisać prace naukową, ponieważ w jego skład weszło blisko 30 dawnych miast, osad, gromad, wsi i kolonii, które nazywały się bardzo różnie i miały różne tradycje. Ja dla potrzeb tekstu wybrałem tylko kilka, które spasowały mi tematycznie:) Pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2011-07-03 14:00:52

Ciekawe spojrzenie, studiowałam w Sosnowcu

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020