Wojanów , mokunka

Pałace Dolnego Ślaska -Wojanów i Łomnica

2011-07-02 - 2011-07-03
2011-07-02 20:25:11
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów

Jeslenia Góra-jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicy.Nam udalo się dotrzeć (tym razem bo cdn 😉)) do Łomnicy, Wojanowa i Cieplic Zdroju.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Łomnica > Wojanów > Cieplice-Zdrój

Pierwszy dzień - Łomnica, niewielki pałacyk, gdzie cały czas trwają niewielkie ale jednak prace renowacyjne.Podobno odnalazła sie spadkobierczyni, leciwa już Niemka, która wrociła tu i strara się doprowadzić dawny rodzinny majatek, do stanu sprzed "zniszczeń epoki PRL-u" (taka wersje opowiedziała nam bileterka).Po wejscu do palacu zaskoczenie.Na parterze kiermasz rzeczami pozornie bez związku z czymkolwiek🙂))) a napewno nie z pałacem.Otoż byly tam wyroby z wikliny, krasnale ogrodowe i "domowe "przetwory owocowo-warzywne z napisami w języku niemieckim...coż nastawieni widać na zachodnich turystów zza Odry i Nysy. Po tym pierwszym wrażeniu, wszystko już wyglądało typowo pałacowo ; piękne schody , duże salony z obrazami, meblami, instrumentami muzycznymi z poprzednich epok .Wielkie ekspozycje starych zdjęć .Przy pałacu zadbany, lecz niewielki parczek i niewielka kafejka.Dalej wszysko w/g planu -Wojanów. Ooo, tu trzeba przyznać pałac powala rozmiarem, przepychem.Pieknie odrestaurowany z dbałością o detale.Obecnie centrum hotelowo-konferencyjne.SPA. Mozna zaparkować, pospacerować , pooglądać.Troche nachalny personel zachęca do "pobytu w promocyjnej cenie"-cokolwiek by to miało znaczyć . A ceny uuu! Raczej nie dla zwykłych smiertelników, pracwników budzetówki.

Łomnica
Łomnica

Dzień drugi- Cieplice Zdrój (obecnie w granicach administracyjnych Jeleniej Góry) , jednak praktycznie odrębne małe miasteczko.Warto przejśc po starówce, zajrzeć we wszystkie zakamarki -pieknie jest! Zadbane, odnowione.W dawnym pałacu ma siedzibe filia Politechniki Wrocławskiej. Dawne pawilony sanatoryjne, ponad 100-letnie , nadal pełnią swoją funkcję. Najpiękniej położone w Zdrojowym Parku, to "Edward" i "Lalka". Do sanatoriów w Cieplicach trzeba zaiczyć tez sanatorium Marysieńka , Stoczniowiec oraz sanatorium dla dzieci Małgosia. W Parku Norweskim mieści się Muzeum Przyrodnicze w ponad 100-letniej drewnianej willi, zwanej domem norweskim (w niedzielę wstęp wolny).Wokół muzeum staw, gdzie "niczegoniebojące" się kaczki, podjadają z ręki kawałki chleba. Spacer po Parku Norweskim , kończy się na tamie, odgradzajacej suchy polder zalewowy. Dodam jeszcze, Że w głównym pawilonie sanatoryjnym - Domu Zdrojowym woda mineralna jest za darmo-co rzadko zdarza się w innych polskich uzdrowiskach.

Cieplice ta i 4 kolejne foty
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2011-09-21 21:52:11

Witaj!

Pałace Dolnego Śląska zachwycające, przepiękne-  miałam okazję zobaczyć na początku sierpnia br. Pałac w Łomnicy polecam do oglądania wyłącznie z zewnątrz- wnętrze i niesympatyczna bileterka pozostawiły uczucie niesmaku. Za to niedaleki Wojanów faktycznie zachwyca. Pałac i park pięknie odrestaurowane.

Widzę Mokunko, że wędrowałyśmy tego roku podobnymi ścieżkami. Pozdrawiam. Danuta :-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021