Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, monika

Zamek Moszna - rezydencja jak z bajki ...

2011-06-22
2011-06-22 06:40:15
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Moszna niewielka wioska z ukrytym w niej przepięknym zamkiem .

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Moszna

" Okna zakratowane szepcą tęsknie słowanoc szepce mięcej

noc suta

niebieska jednokolorowaobłoki na łąki trzęsie

jest miejsce ciche i tutajto kościół

natłoczony bliską ciemnością ... "

Antoni Czechowicz " O zamku "

Była piękna majowa sobota , wybrałam się do Mosznej , niewielkiej wsi w której znajduje się bajkowy zamek . Wygląda on jak jeden z zamków nad Loarą .

Zamek składa się z dwóch skrzydeł połączonych barokowym pałacykiem z XVIII w . Jego dach zdobi 99 wieżyczek różnej wielkości .

Gdy wchodzimy za bramę widać tylko część zamku . Na zamkowym dachu zamieszczono pełno lukarn i innych detali architektonicznych . Cały zamek został zbudowany w niemieckim renesansie północnym -zwanym neoromanizmem .

Żwirowa aleja do ogromnych drzwi , za którymi jest mała sień . To z niej ruszam na zwiedzanie zamku . Pierwsze drzwi prowadzą do dawnej jadalni , za nią przepiękna oranżeria , a w niej kwitnące trąby anielskie . Idę dalej do westybulu był on czymś w rodzaju poczekalni , gdzie oczekiwano na audiencję u pana zamku .

Przypomina on halle znajdujące się w angielskich zamkach . Na jednej ze ścian , a właściwie nad bocznymi drzwiami możemy zobaczyć kartusz herbowy rodu Thiele - Vincklerów .

Z westybulu udajemy się na pierwsze piętro do dawnych reprezentacyjnych salonów . Możemy tu zobaczyć dawny gabinet pana na tym zamku , czy sąsiadującą z nim bibliotekę .W bibliotece kiedyś mogło się mieścić około 3000 tyś. ksiąg z przepięknych oprawach .

Spaceruję dalej po tej przepięknej budowli dochodząc do dawnej sali balowej . Mijam kolejne komnaty . Niestety nie wiemy jak wyglądały pokoje pani tego zamku gdyż nie ostały się żadne archiwalne zdjęcia . Mogę sobie tylko wyobraźić ich wystrój. Zamykam oczy śladem wyobraźni spaceruję po pokojach pani tego zamku . Pełnych złoceń i cudownych sztukaterii . To tylko moja wyobraźnia .

Zwiedzając dalej zamek dochodzimy do pałacowej kaplicy , jakże różnej od wystroju zamku . Kaplica jest bardzo surowa , ascetyczna i taka gotycka . Thiele - Vincklerowie byli bardzo gorliwymi protestantami , może stąd ta ascetyczność kaplicy .

Jestem Moszną zachwycona .

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2011-12-30 10:37:43

witam .

Niestety mam zle wiadomosci  na koniec  roku 2011. 

Zamek Moszna  przechodzi w prywatne rece , zostal przeznaczony na  hotel.

Trwaja  przenosiny sannatorium,

. Czy tak jak inne zamki ,palale, dworki bedziemy ogladac tylko na folderach  bo prywatny wlasciciel  pozamyka bramy i nie wpusci tam turystow, Chyba ze tych turystow z  grubymi portfelami lub tych z niemiec.  NIESTETY STALO SIE.  ( wiadomosc z portalu o dolnym slasku ) .

Czy wszystkie  ladne zamki ,palace , folwarki konserwatorzy przematacza w prywatne rece. Dlaczego nikt nie chce tych zaniedbanych ,popadajacych w ruine , bo tam trzeba  wylozyc gruba kase .

Obejmuje sie te  ktore  sa w dobrym stanie m czy Nasze  Panstwo nie stac na ich utrzymanie . Kto pilnuje  konserwatorow zabytkow  ,co oni robia i z kim kombinuja.

Zeby nie bylo za pozno na to co oni robia. i na Panstwa reakcje . 

Mnie osobiscie szkoda Moszny i innych dobrze utrzymanych zabytkow. .

Pozdrawiam i zycze wszystkiego Najlepszego w Nowym roku 2012 r. dla Was i Nas wszystkich i dla tych  unikatowych zabytkow

NIESTETY STALO SIE.  ( wiadomosc z portalu o dolnym slasku ) . .Barsolis

Konto usunięte
2011-12-28 19:26:44
Konto użytkownika zostało usunięte
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-06-25 10:05:50

Dziękuję , że ci się moja relacja z Mosznej Stasiu podobała.

Gość
2011-06-24 22:45:26

A ja nie miałem pojęcia o tym. Znowu dziękuję za odkrycie Moniko. Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020