, Zbyszek Mat

Rudawy Janowickie- Kolorowe Jeziorka

2007-07-04 - 2007-07-25
2011-06-20 11:43:13
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Zwiedzamy Polskę- lipiec 2007 r. - 7 dni w Kotlinie Jeleniogórskiej, 7 dni w Ojcowskim Parku Narodowym i okolicach i 7 dni w Golubiu Dobrzyniu. Dziś Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jagniątków > Rudawy JanowickieZwiedzając okolice Jeleniej Góry jadąc z Jagniątkowa w Marciszowie drodze napotykamy się na drogowskazy "Kolorowe Jeziorka". Jedziemy przez Wieściszowice do Rudaw Janowickich w Rudawskim Parku Narodowym. Przy tablicy informacyjnej „ Zielonym szlakiem przez Kolorowe Jeziorka „ na parkingu pozostawiamy samochód i udajemy się szlakiem. Pozostawiony samochód na leśnym parkingu bez dozoru wzbudza niemiłe uczucie niepewności. Ale cóż – albo zwiedzamy albo wracamy. Zaczęliśmy doceniać organizowanie wycieczek w większym gronie. Wyprawa dobrze się kończy, ale podziwiając piękne widoki w Rudawskim Parku Narodowym jednak towarzyszyła nam obawa o samochód. Powrót „ step by step „ nie wchodził w rachubę.

I kilka informacji o Kolorowych Jeziorkach:

Kolorowe jeziorka− cztery stawy u podnóża Wielkiej Kopy w Rudawcach Janowickich powstałe w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni, z których największa i najstarsza (z 1785 roku), usytuowana na terenie Purpurowego Jeziorka, nosiła nazwę Hoffnung. Pozostałe kopalnie nosiły nazwy: Neues Glück (1793 – teren Błękitnego Jeziorka) i Gustav Grube (1796 – teren Zielonego Stawku). W kopalniach wydobywano w latach 1785-1925 piryt, przerabiany na kwas siarkowy w Płoszowie.

Nancy and Larry..


Stawy znajdują się na różnych wysokościach. Zielone Jeziorko leży na wysokości ok. 555 m n.p.m., Purpurowe Jeziorko (Czerwone Jeziorko) leży na wysokości ok. 560 m n.p.m.. Jest to pozostałość po rozpoczętej tu w XVIII w. eksploatacji złoża łupków serycytowych. Zawierały one 26% pirytu. Pierwsza kopalnia - głębinowa powstała tu w 1785 roku. Złoża które eksploatowała wystarczyły na ok. 100 lat. Porzucone wyrobisko wypełniła woda, którą związki żelaza zabarwiły na kolor krwistoczerwony. Kopalnia ta nazywała się "Nadzieja".

Błękitne Jeziorko (zwane też Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym) 635 m n.p.m., Nieco później, bo w 1793 roku uruchomiono kopalnię "Gustaw". Jej wyrobisko położone jest nieco wyżej, w odległości ok. 700 m od "Purpurowego Jeziorka". I ono zostało zalane wodą, a znajdujące się tu Jeziorko nazwano "Szmaragdowym".Pozostałe kopalnie nosiły nazwy: Neues Glück (1793 – teren Błękitnego Jeziorka)Po wyczerpaniu się złóż i tej kopalni w roku 1893 powstała następna - "Nowe Szczęście". Jej wyrobisko znajduje się już na terenie wsi Raszów, a więc w gminie Kamienna Góra. Tym niemniej wydobyty tu urobek zwożono do Płoszowa, małego przysiółka pomiędzy Wieściszowicami a Marciszowem, w którym znajdowała się witrolejnia - zakład przetwarzający wydobywany tu piryt. Wyrobisko po tej kopalni wypełnia się okresowo wodą, a powstające w ten sposób jeziorko nazywane jest "Błękitnym".

Podczas potężnych powodzi w 1997 roku odsłoniły się szczeliny w utworach w których znajduje się wyrobisko "Purpurowego Jeziorka" i cała woda z niego spłynęła. Po roku jeziorko wypełniło się ponownie wodą, ale jego barwa nie jest już tak intensywna jak dawniej. Być może za kilka lat, gdy rozpuści się w niej więcej związków żelaza, jeziorko odzyska dawny kolor,

a najwyżej położony Zielony Stawek (Czarne Jeziorko) na ok. 730 m n.p.m., jest on najmniejszy i okresowo wysycha.

I dalej udajemy się w wędrówkę po Dolnym Śląsku.

Kolorowe Jeziorka
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021