Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Przy Długim Pobrzeżu mustrujemy na galeon "Lew".., Zbyszek Mat

Westerplatte

2011-05-28 - 2011-06-06
2011-06-17 08:14:15
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

 

Zwiedzamy Kaszuby. Kilkudniowy pobyt w Gdańsku i okolicach ( dzień szósty - zwiedzamy Westerplatte i Sopot):

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Westerplatte > SopotZ dziennika Michała - dzień szósty - zwiedzamy Westerplatte i Sopot :

Po zwiedzeniu Muzeum Morskiego i s/s Sołdka na Ołowiance promem „Motława” wracamy na przystań. Tu mamy zarezerwowane bilety na galeon „Lew” i na nim płyniemy na Westerplatte. Odbijamy od kei i powolutku płyniemy zostawiając za nami Żuraw, s/s Sołdka, Wyspę Spichrzów z ruinami i najważniejszym ocalałym zabytkiem Stagwiami Mlecznymi. Mijamy Stocznię Gdańską,stojące statki przy nabrzeżu stoczni i Twierdzę w Wisłoujściu.

„Westerplatte – półwysep w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły. W latach 1926-39 na terenie półwyspu funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 stała się jednym z najbardziej znanych symboli polskiego oporu przeciw hitlerowcom.”

po lewej burcie pozostawiamy
..a po prawej Ołowiankę..


Galeon dobija do kei półwyspu Westerplatte. Schodzimy na ląd i słucham opowieści o walkach na Westerplatte.

25 sierpnia 1939 przybył do Gdańska z rzekomo kurtuazyjną wizytą niemiecki pancernik szkoleniowy Schleswig- Holstein (w rzeczywistości dobrze uzbrojony okręt przygotowany do ataku na Westerplatte). W dniach 1-7 września 1939 miała miejsce obrona półwyspu przez Polaków pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego (od 2 do 7 września dowodził zastępca kpt. Franciszek Dąbrowski ). W trakcie tych walk jedynie źródła niemieckie podają o ataku żywych torped na stanowiska ostrzeliwujące Westerplatte z Nowego Portu, garnizon walczył samotnie i w okrążeniu wobec przeważających sił wroga. Po kapitulacji już 10 października 1939 hitlerowcy przewieźli na Westerplatte polskich więźniów w celu uporządkowania terenu po walkach.

..i
..i "Sołdka"


Opisanymi ścieżkami przemieszczamy się ku Pomnikowi na półwyspie pochylając się na Cmentarzu Żołnierzy z Westerplatte, ich prochami i prochami mjr. Henryka Sucharskiego, sprowadzonymi z Neapolu i złożonymi tu w roku 1971.

Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte.

..mijamy Wyspę Spichrzów.
..mijamy Wyspę Spichrzów.

( A lato było piękne tego roku ).

I tak śpiewali: Ach, to nic,
że tak bolały rany,
bo jakże słodko teraz iść
na te niebiańskie polany.

..stateczki Żeglugi Gdańskiej ....
 i galeon

( A na ziemi tego roku było tyle wrzosu na bukiety ).

Tak pisał Konstanty Ildefons Gałczyński w „Pieśni o żołnierzach z Westerplatte”.

Po wojnie jesienią 1946 rozpoczęto rozminowywania terenu półwyspu. W tymże roku na miejscu Wartowni nr 5 ustawiono krzyż i tablicę z nazwiskami poległych tworząc symboliczny cmentarz poległych.

2 lipca 1962 krzyż usunięto i postawiono na jego miejscu czołg T-34 z 1945. 9 października 1966 odsłonięto tu Pomnik Obrońców Wybrzeża, stojący do dzisiaj. Ma on 25 metrów wysokości (nie licząc podstawy, którą jest 20-metrowy kopiec). Pomnik ten, swoim kształtem przypomina wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię.12 czerwca 1987 miało tu miejsce spotkanie papieża Jana Pawła II z 38 westerplatczykami i młodzieżą.

Galeonem „Czarna Perła” wracamy na Długie Pobrzeże i udajemy się SKM-ką do Sopotu. Tam musimy przespacerować się słynna ulicą Monte Cassino , zobaczyć Krzywy Dom i pospacerować po najdłuższym drewnianym molo w Europie – Molo w Sopocie im. Jana Pawła II.

Michał Krajnik

..mijamy Stocznię Gdańską..
..stocznowe dzwigi na nabrzeżu..
i statki przy kei oczekujące na remont.
..przepływamy koło Twierdzy Wisłoujście... i dobijamy do nabrzeża Westerplatte. Cmentarz Obrońców Westerplatte i prochy mjr. Henryka Sucharskiego. ..i spotkanie z historia. Westerplatte ..opuszczamy Westerplatte i... ..galeonem  .i koniec podróży A to już w Sopocie  ..deptak Monte Cassino...  ..ale w środku taki bardziej prosty..  ..idziemy na molo... ..widok z molo na Grand Hotel ..może
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020