Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Szmaragdowe Jeziorko, Majka

Widoki na Szczecin – czyli spacerki wokół Szmaragdowego

2008-08-07
2008-08-07 22:55:10
Avatar użytkownika
Majka Zapaleniec 919 kilometrów
Jezioro Szmaragdowe, Wzgórze Akademickie, Góra Widok, Skórcza Góra - niezapomniane widoki
Na niedzielną wycieczkę wybraliśmy się środkiem lokomocji dla najbardziej leniwych – czyli autem. Podjechaliśmy do Podjuch i znaleźliśmy się na parkingu przy Jeziorku Szmaragdowym (przed mostem kolejowym trzeba skręcić w lewo – dla tych, co jadą od krzyżówki w Zdrojach). Kolor szmaragdowy wydał nam się nieco przyblakły, ale zrzuciliśmy to na karb rozleniwionego tego dnia słońca, które chowało się za chmurami. Wspomnę tylko, że z zagłębienia, gdzie obecnie jest jeziorko, wydobywano niegdyś kredę (stąd zabarwienie wody). Kopalnia została zalana w 1925 r., a na dnie można znaleźć podobno sporo sprzętu z kopalni z wagonikami włącznie. Jez. ma głębokość 16m. Rundka wokół jeziorka (dotacje z unii przydały się do wykonania porządnych ścieżek z barierkami), i ruszamy do naszego głównego celu – Wzgórza Akademickiego. Jest to góra widoczna z drogi vel okien pociągu, na którą zapewne niejeden obserwator chciałby się wdrapać. Aby trafić na szczyt należy podejść betonowymi schodkami w górę (odchodzą od południowego brzegu jeziorka), po czym ruszyć dość wyraźnie wydeptaną ścieżką dalej na południe. Po 10 min. marszu napotykamy ławeczkę, a przy niej ścieżkę odbijającą w prawo. Ruszamy ścieżką i obserwujemy las po prawej, bo w pewnym momencie zobaczymy dróżkę wiodącą stromo w dół. Obieramy tę właśnie dróżkę (a raczej rozjeżdżony przez rowery tor crossowy ;-) i jeśli tylko będziemy się jej trzymać, dotrzemy na upragnione wzgórze (po drodze spotkaliśmy kilka osób, które nie mogły trafić na górkę i błądziły wkoło, tak więc Akademickie może stanowić nie lada wyzwanie 😉. Widoki rekompensują wszelkie niedogodności. W okolicach Szmaragdowego mamy jeszcze do zaliczenia ciekawy punkt widokowy na Górze Widok (łatwo trafić, wystarczy się kierować na zachód skądkolwiek w pobliżu jeziorka), oraz Skórczą Górę (pod górkę za knajpką). Tej ostatniej jednak nie polecam, gdyż widoki przesłoniły porastające polankę drzewa. Spacerki wokół Szmaragdowego mogą zająć całe popołudnie. Niezwykle pomocna jest mapa-wytrych „Okolice Szczecina wyd. przez Wojskowe Zakłady Kartograficzne. Jest najlepsza mapką okolic, jaką do tej pory znalazłam. W Realu do kupienia za ok. 12 PLNów.
Obiecane widoki na Szczecin ;) W oddali Szczecin, bliżej Regalica, jeszcze bliżej pociąg I tu jeszcze Szczecin Podjuchy Grota - co tu było i kiedy??? Szmaragdowe Widoki na Szczecin – czyli spacerki wokół Szmaragdowego Oceanarium w Międzyzdrojach
Avatar użytkownika
Majka Zapaleniec 919 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Majka Zapaleniec 919 kilometrów
2008-08-08 12:17:57
W 100% zgadzam się z Moniką ;-)
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-08-08 11:12:24
W każdym zakątku Polski człowiek znajdzie coś ciekawego. Ktoś może powiedzieć "u mnie nie ma co zwiedzać,mieszkam w dziurze zabitej dechami",też tak sądziłam jeszcze parę lat temu,aż zaczęłam się zagłębiać w historię i przyrodę,od tego czasu jestem dumna z mojej gminy i całej reszty ;-)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020