Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Bodzentyn, monika

Bodzentyn - ruiny zamku biskupów krakowskich ...

2011-06-13
2011-06-13 18:17:37
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Bodzentyn małe , ale bardzo stare miasteczko z górującymi nad nim ruinami zamku . Z pięknym i malowniczym ryneczkiem .

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki

" Dusza Zamku " Julka 56 ." ... Odarte z tynku mury pustką świecą

Zamek w Bodzentynie
Zamek w Bodzentynie

Jak żebrak co kiedyś życiem się cieszył

I patrzy w niebo łzy już lecieć nie chcą

Zamek w Bodzentynie
Ruiny zamku w Bodzentynie


Jak gdyby krzyczał hańba tym co grzeszą ... "

Zamek Bodzentyn
Zamek Bodzentyn


Niedaleko Świętej Katarzyny leży małe , ale bardzo stare miasteczko Bodzentyn , a w nim ruiny zamku biskupów krakowskich .

Miasteczko to leży na skraju Świętokrzyskiego Parku Narodowego . Mnie do tego miasteczka przyciągnęły ruiny zamku w nim się znajdujące . Zamek został zbudowany w XIV w przez Bodzenta bp. krakowskiego . Od jego nazwiska wzięła swą nazwę także osada rozwijająca się u stóp góry zamkowej . Wiedzie do niego żwirowa alejka , troszkę stroma .

Patrząc z połowy ścieżki na to co zostało z zamku musiał być naprawdę okazały . Dochodzę do renesansowego portalu . Przekraczam jego próg i wtedy rusza moja wyobraźnia . Zamykam oczy i zaczynam spacer po zamkowych komnatach , pełnych przepychu i bogatego wyposażenia . Biskupi tam mieszkający nie szczędzili na to grosza . Obrazy , które wisiały na zamkowych korytarzach miały złocone ramy . Na sufitach i na ścianach pełno było złotych sztukaterii .

Spacerując w wyobraźni między komnatami zaszłam do biblioteki mieszczącej wiele setek ksiąg . Kolejną ogromną salą ulokowaną tuż za biblioteką była jadalnia - mogąca pomieścić nawet 200 osób .

Biskupi rezydujący w bodzentyńskim zamku przyjmowali wielu znamienitych gości w tym królów polskich .

Kolejni rezydujący w nim biskupowie systematycznie ją przebudowywali czyniąc z niego ogromną i bardzo bogatą rezydencję .

Mam cichą nadzieję , że rządzący Bodzentynem , ochronią to co pozostało z tej pięknej budowli . Zamek w Bodzentynie wart jest by zachować go dla potomności . Warto także przyjechać do Bodzentyna można pooddychać tu świeżym powietrzem , posłuchać śpiewu ptaków .

Z wzniesienia na którym stoją ruiny zamku , w dole wije się malowniczo rzeka Psarka . Zdjęcia , które zamieściłam w galerii pochodzą z internetu ( Wikipedia też )

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Sylwester Jędrzejczak Krajtroter 3917 kilometrów
2011-06-14 21:30:53

To taka nasza postkomunistyczna (ciągle) kultura. Śmietnik w Bodzentynie? Jeśli idąc szlakiem, znajdziesz taki, na którym nie znajdziesz porzuconych opakowań, czy innych śmieci, daj znać, chętnie się tam wybiorę. Nie wiem czy wiesz, ale z Rysów w ubiegłym roku zniesiono ponad 400 kg.

Pozdrawiam

S

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-06-14 16:29:32

Mnie chodziło o to , że gdy tam byłam przeraził mnie ogrom śmieci . To prawda , zamek zrobił na mnie piorunujące wrażenie . Pozdrawiam Monika B.

Avatar użytkownika
Sylwester Jędrzejczak Krajtroter 3917 kilometrów
2011-06-14 00:45:02

Dodam, że ruiny zamku trzymają się mocno. W podobnym stanie były w 1969 roku. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-06-13 23:17:03

Niewiele zochowało się z dawnej świetności, szkoda. Pozdrawiam Moniko.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020