Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Tomasz Sładkowski

Mogielica

2011-06-13
2011-06-13 11:01:08
Avatar użytkownika
Tomasz Sładkowski Krajtroter 2820 kilometrów

Korona Gór Polski - Beskid Wyspowy - Mogielica

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jurków > Beskid wyspowy

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Charakterystyczną cechą tego regionu południowej Polski jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Najwyższym szczytem jest Mogielica (1170 m n.p.m.).Mogielica – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego (1171 m n.p.m.). Wierzchołkowa część masywu Mogielicy jest nazywana przez miejscową ludność Kopą, ze względu na charakterystyczny kształt. W starszej literaturze można spotkać błędną nazwę "Mogielnica". Wiele punktów widokowych; ze szczytu i z polan rozpościerają się szerokie widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, Tatry.

My zaczęliśmy wędrówkę od przysiółka Chyszówki i zielonym szlakiem podeszliśmy na szczyt Mogielica. Następnie poprzez Stumorgową Halę niebieskim szlakiem zeszliśmy do wsi Jurków.

Następnie jadąc w kierunku Strzyrzyc autokar zatrzymał się na drodze za znakiem Krzesławice Podkamień i udaliśmy się drogą w górę pokonując małe wzniesienie.Na granicy wsi Pogorzany i Krzesławice leży ogromna skała o nazwie DiabelskiKamień, a pod nią pustelnia oraz wiekowa kapliczka należąca do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Jest to grupa skał stanowiących pomnik przyrody znajdująca się na zboczu Góry Kosma.

Beskid Wyspowy - Mogielica
Avatar użytkownika
Tomasz Sładkowski Krajtroter 2820 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020