Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, monika

Świeta Katarzyna - malutkie sanktuarium .

2011-06-11
2011-06-11 09:16:52
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Święta Katarzyna leży u stóp Łysicy, w przepięknym Świętokrzyskim Parku Narodowym . To malutkie sanktuarium prowadzą siostry Bernardynki .

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Święta Katarzyna .

" W srebrnym obłoku chodzącaW fałdach nieba ukryta

Jak w adamaszku .

Spłakana , drżąca .Światłami Boga pobita .

Jak Paweł u brom Damaszku ... "Jerzy Liebert " Święta Katarzyna Genueńska "

Gdzieś na szczycie Łysogór ukryte w lesie stoi malutkie sanktuarium . Sanktuarium to prowadzą siostry Bernardynki . Malutkie sanktuarium trochę zapomniane . W prześlicznym i ustronnym miejscu położone . Turyści rzadko do niego zaglądają , a szkoda .

Z klasztorem związana jest pewna legenda , a właściwie z postacią rycerza Władysława Jagiełły - Wacławka . Król obdarzył go tymi ziemiami za wierną i oddaną służbę , a także za odwagę .

Wacławek sprowadza na swoje ziemie zakon Benedyktynów , oddając im ich część . Benedyktyni wybudowali tu drewnianą świątynię . Nazwali ją Św. Katarzyna - to od figurki , którą Benedyktynom przekazał w opiekę Wacławek .

Wacławek przywiózł ją z północnej Afryki .

Od tej figurki wzięła swą nazwę także wioska . Miejscowi czczą Świętą Katarzynę . Niestety wota , które były przez wiele lat gromadzone zniszczyły się w czasie ostatniego pożaru .

Przez wioskę przepływa strumień , jedno ze źródeł Czarnej Nidy .

Święta Katarzyna leży u stóp Łysicy . Niestety nie wiemy jak wyglądała drewniana świątynia . To co dziś możemy zobaczyć pochodzi z XIX w .

Kilkakrotnie zabudowania klasztorne płonęły .

Gdy weszłam do świątyni przekonałam się jak wielkich spustoszeń w wyposażeniu dokonały te pożary .

Z pierwotnego wyposażenia został tylko XVI wieczny wizerunek Madonny .

Ustawiony w cudownie pięknym barokowym ołtarzu . Na jednej z bocznym ścian przy oknie na postumencie stoi figurka Św. Katarzyny ( kopia ) .

Święta Katarzyna nazwywana jest często Wrotami do Gór Świętokrzyskich . To od niej zaczyna się Świętokrzyski Park Narodowy . Spacreując po terenie klasztornym natknęłam się na dwie malutkie kapliczki .

Jedna była poświęcona Św. Franciszkowi przed nią było niewielkie źródełko. Druga zaś stała troszkę na uboczu , na jednej ze ścian zobaczyłam wyryte inicjały Stefana Żeromskiego . Choć to malutkie sanktuarium jest warte zobaczenia . Zamieściłam zdjęcia ściągnięte z Wikipedii , gdyż nie mam własnych .

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2011-08-24 08:51:56

Ja podobnie jak Staś bylam tam kiedys , dawno z wycieczka szkolna....Fajne fotki, Monia.:)))

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-06-13 07:17:42

Nie ma za co dziękować Stasiu. Pozdrawiam Monika B.

Gość
2011-06-12 23:53:22

Tylko raz w życiu tam byłem i mam nadzieję na powrót. Dziękuję Moniko za podpowiedź.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020