Przed przystanią Żeglugi Elbląskiej.., Zbyszek Mat

Kanał Ostródzko-Elbląski

2011-05-28 - 2011-06-06
2011-06-10 09:17:33
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Poznajemy Kaszuby. Parę dni w Gdańsku i w okolicach - dziś płyniemy Kanałem Ostródzko - Elbląskim

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Elbląg > Ostróda

Z dziennika podróży Michała ( dzień drugi - płyniemy Kanałem Ostródzko - Elbląskim ):„Potrzebni byli prawdziwi wizjonerzy o wyobraźni wykraczającej poza czasy, w jakim przyszło im realizować to niezwykle śmiałe przedsięwzięcie. Zamysł, o którym się będzie mówiło w następnych stuleciach. Niezbędna odwaga i przewidziane na dziesiątki lat działania planistów, architektów i konstruktorów oraz zaangażowanie tysięcy robotników, by w końcu, w 1860 roku popłynąć po trawie.”

..na uliczkach Elbląga
..na uliczkach Elbląga

Wstajemy o godz. 5: 00 rano, aby zdążyć na statek z Elbląga do Ostródy, płynący Kanałem Ostródzko-Elbląskim. Przybywamy do Elbląga, o godz. 7: 30, bilety mamy zarezerwowane a więc do czasu wypłynięcia tj. do godziny 9: 00 możemy pospacerować po okolicznych uliczkach Elbląga. Ze względu na wczesną porę zwiedzamy tylko dziedziniec Muzeum i Biblioteki.

O gadzinie 9: 00 mustrujemy na statek i wyruszamy w rejs do Ostródy.

..Budynek Muzeum Narodowego
na dziedzińcu muzeum..


Kanał Ostródzko-Elbląskio długości 82 km ze względu na funkcjonujące na nim od 1860 roku urządzenia hydrotechniczne jest zaliczany do ewenementów w skali światowej.

Różnica poziomów kanału na długości9, 6 kmzmienia się o ponad 100 m, które statek pokonuje przy pomocy pięciu napędzanych wodą pochylni.Całkowita trasa Kanału ma długość 129, 8 km. Na ogół Kanał identyfikuje się tylko z odcinkiem Elbląg - Ostróda (82 km), ma on jednak kilka innych odgałęzień:Ostróda - Iława (48 km), Ostróda - Stare Jabłonki (16, 8 km), Miłomłyn - Iława (31 km).

Rejon Kanału Ostródzko-Elbląskiego to także bogactwo siedlisk rzadkich gatunków zwierząt. Wiele z nich należy do gatunków chronionych, a szlak wodny zapewnia im dostęp do nieprzebranych zasobów pożywienia. Jego zalety i wartości niematerialne sprawiły, że na całej swej długości został uznany za Obszar Chronionego Krajobrazu, niezwykle cennego ekosystemu służącego ludziom i przyrodzie.

Po przejściu przez pochylnie po pięciu godzinach zatrzymujemy się na obiad dostarczony z lądu. Płyniemy dalej przechodząc jeszcze dwie śluzy i godz.. 21: 00 przypływamy do Ostródy. Podstawionym autokarem wracamy do Elbląga a w Gdańsku jesteśmy po godzinie 22:00.

Michał Krajnik

..pręgierze są na całym Pomorzu.. .. i dyby... ..już płyniemy... Kanał Elbląski Kanał Ostródzko-Elbląski ..pochylnie transportowe statków... Kanał Ostródzko-Elbląski Kanał Ostródzko-Elbląski Kanał Ostródzko-Elbląski ..spotkanie na trasie z Kanał Elbląski ..trochę po wodzie ... ..trochę po trawie.. coż tu pisac o widokach.. ..wchodzimy w sluzę Ostróda ..przystań w Ostródzie ...  ..i wszystko co dobre szybko się kończy.
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021