, Zbyszek Mat

Żnin - Gąsawa kolejką wąskotorową

2009-07-20 - 2009-07-30
2011-06-05 14:42:34
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

10 dniowy pobyt na Ziemi Pałuckiej - Jedziemy Żnińską Kolejką Wąskotorową na trasie Żnin-Wenecja- Biskupin-Gąsawę

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Żnin > Wenecja > Biskupin > GąsawaPogoda „ podła „ w więc łącząc przyjemne z pożytecznym w oczekiwaniu na poprawe pogody zwiedzamy Muzeum Ziemi Pałuckiej w Baszcie.
Na żnińskim rynku Wieża ratuszowa z XV w., nazywana potocznie Basztą (choć nigdy nie pełniła funkcji obronnej), od wieków jest symbolem Żnina. W średniowieczu w ceglanym budynku mieścił się ratusz – siedziba władz miejskich. Do pięciokondygnacyjnej wieży przylegał początkowo drewniany budynek, w którym pracowali urzędnicy miejscy. Spłonął on jednak w czasie pożaru, który nawiedził Żnin w XVII wieku. Również sama Baszta ucierpiała w ogniu i po pożarze obniżono jej wysokość o jedno piętro.
Baszta, jako najstarszy świecki zabytek miasta, stała się pierwszą siedzibą utworzonego w latach 60-tych XX w. Muzeum Ziemi Pałuckiej .Obecnie we wnętrzach średniowiecznej wieży prezentowana jest ekspozycja dotycząca wielowiekowej historii Żnina. Przeprowadzony na początku 2009 r. remont na nowo przywrócił wystrojowi obiektu gotycki charakter. Szczególny klimat tego miejsca podkreślają dodatkowo stylowe, wzorowane na gotyckich, meble oraz muzyka. Na drugim piętrze odtworzona została sala narad średniowiecznych rajców miejskich. Na dwóch pozostałych piętrach prezentowane są wystawy dotyczące znalezisk archeologicznych oraz wybitnych ludzi Żnina. Na najwyższej kondygnacji wieży znajduje się mechanizm zegara z XVIII w. oraz dzwon ozdobiony napisem upamiętniającym pożar miasta w 1751 roku, plakietami z wizerunkiem św. Wacława oraz herbem Żnina.

Spacer po Żninie i udajemy się na dworzec Żnińskiej Kolejki Wąskotorowej.
Kolej wąskotorowa w Żninie powstała temu. Powołana została na mocy ustawy parlamentu pruskiego z 1892 roku. W latach 1892 – 1893 Sejmik powiatowy ostatecznie uchwalił budowę lini wąskotorowej o szerokości toru 600 mm. Budowie wąskich torów sprzyjały stosunkowo niskie koszty budowy i eksploatacji takiej linii. Kolej przeznaczona była do przewozu płodów rolnych i innych towarów do stacji kolei normalnotorowej w Żninie, buraków do żnińskiej cukrowni oraz do transportu pasażerskiego. W latach 50-tych XX w. przewozy pasażerskie, z uwagi na otwierane w pobliżu linie autobusowe PKS, systematycznie malały. Dlatego też w 1962 r. (po 78 latach) zdecydowano się całkowicie zamknąć ruch osobowy. Jednak otwarcie w roku 1972 Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji oraz wzrastający ruch turystyczny skłoniły PKP do uruchomienia w sezonie letnim przewozów na trasie ŻNIN – WENECJA – BISKUPIN – GĄSAWA (odcinek o długości 12 km).

W marcu 2002 r. Powiat Żniński wraz z Gminą Gąsawa, po przejęciu mienia PKP S.A. kolejki wąskotorowej, utworzył Żnińską Kolej Powiatową Sp. z o.o. w Żninie. Kolejka wąskotorowa stanowi niewątpliwą atrakcję turystyczną Pałuk oraz Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Przejazd nią, obok wizyty w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji czy też Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, stanowi obowiązkowy element każdego pobytu na terenie Pałuk.
Przejazd kolorową kolejką jest niezapomnianą atrakcją nie tylko dla dzieci. Dźwięk stukoczących kół, charakterystyczne dla pociągu kołysanie oraz możliwość podziwiania z okien typowych pałuckich krajobrazów pokrytych szachownicą pól sprawia, że kolejka jest najpopularniejszym środkiem lokomocji łączącym atrakcyjne turystycznie miejscowości – Żnin, Wenecję, Biskupin i Gąsawę.

..Muzeum w Baszcie..
..1867-1977..
Muzeum Ziemi Pałuckiej


..dokąd tak spieszysz młodzieńcze?.. ..na posiedzenie Rady... Baszta w Żninie ..mechanizm zegara... Dworzec Kolei Wąskotorowej w Żnińie.. Ciuchcia Żnińska Ciuchcia Żnińska ..zabytkowe wagoniki.. Ciuchcia Żnińska Ciuchcia Żnińska Ciuchcia Żnińska Stacja końcowa Gąsawa ..stacja kolejowa Biskupin... ..widok na Biskupin z kolejki... ..ruiny zamku w Wenecji.. ..stacja Wenecja..
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021