Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
W głąb lasu,do dolinki..., Monika Pawlak

Rudzica i Dolina Św.Wendelina

2008-08-02
2008-08-06 11:59:46
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
Kolejne ciekawe miejsce w mojej gminie-Rudzica,dawna wieś rycerska oraz położona głęboko w lesie kaplica świętego wędrowca,zbudowana obok źródełka słynącego z leczenia chorób oczu.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Rudzica > Kościół z 1800 r > Kaplica Św.Wendelina > Galeria Stracha Polnego

Rowerem jedziemy jakieś 5/6 km,Rudzica to wioska na wielu pagórkach,wdrapać się tu jest raz łatwo,raz ciężej :-),ale nic nie szkodzi ,kondycja musi być :-). W lesie stoi kapliczka,miejsce to zwane jest Doliną Św.Wendelina.Pod kapliczką płynie źródełko,które leczy schorzenia oczu,miejsce jest to znane od dawna,z Doliną św.Wendelina wiąże się legenda,ponoć święty ten był księciem z rodu królewskiego Irlandii,skąd odszedł chcąc tułać się po świecie pomagając ludziom .W Rudzicy można zwiedzić Galerię Strachów Polnych Floriana Kohuta.Na terenie barokowego kościoła jest grób z herbem,pewnie to miejsce spoczynku jednego z właścicieli majątku ziemskiego,gdyż Rudzica dawno temu była wsią rycerską, należącym właśnie do rodu rycerskiego,nadal stoi tu budynek,niegdyś dwór.Pierwszy był gród drewniany z około 1300 roku,potem baron Jerzy Leopold Skarbiński,dziedzić Rudzicy,Landeku i ,Grodźca i Stonawy postawił w jego miejscu zamek murowany,ciągnęły się pod nim piwnice- służyły one również jako więzienia i kaźnie, a przejścia podziemne , wychodziły w lesie farnym,czyli w okolicy kaplicy św.Wendelina.Z dawnych lochów zachowała się ława ,na której biczowano skazańców,zamieszkujący zamek zarządcy cesarza Austrii,kazali zniszczyć narzędzie tortur,było to 1902 roku.Dolina Św.Wendelina Rzeźba Świętego Wejście do kaplicy Daty Okno kaplicy Św.Wendelin Wewnątrz kaplicy Historia miejsca Okolice kapliczki Okolice kapliczki Kapliczka w oddali Cała bryła kościoła Barokowy kościół Św.Jana Chrzciciela z 1800 roku Wewnątrz kościoła(zdjęcie kiepskie,bo przez szybę:-/) Ołtarzyk obok wejścia Stary mur wokół kościoła Dawni proboszczowie Dawni proboszczowie Stary grób z czymś podobnym do herbu Herb ?Przysypany kamykami (pewnie przez dzieci) Stary budynek obok kościoła,kiedyś tam straszyło... W tym miejscu stał drewniany gród,potem zamek,dziś ośrodek zdrowia Droga od kościoła,w stronę kaplicy Św.Wendelina Rudzica i Dolina Św.Wendelina
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-08-19 08:50:18
Źródełko działa,ludzie zjeżdżają się z wielu odległych miejsc,można to zauważyć po rejestracjach samochodowych . Rudzica ,to mała wioska ,ale widoki stąd są bajeczne :-),przy dobrej pogodzie widać zalew Goczłkowicki i jeszcze dalej za nim,z drugiej strony wzgórza piękny widok na Beskidy:-)
Avatar użytkownika
Wojciech Soroka Krajtroter 2014 kilometrów
2008-08-18 23:15:16
Ciekawe miejsce. A to źródełko, to działa? Ja jednak sporo czasdu spędzam przed kompem ;)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020