, monika

Tarasy przy zamku Książ .

2011-05-30
2011-05-30 15:37:25
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Tarasy zamkowe zostały założone w XVII w . Jest ich 12 .

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Książ

Gdy byłam w zamku , postanowiłam zobaczyć urokliwe zamkowe tarasy . Moja wędrówka po nich zaczęła się od tarasu prochowego . Taras ten leży właściwie między zamkami górnym i dolnym . Swą nazwę wziął do średniowiecznej baszty prochowej . Wiodą do niego strome schodki z dziedzińca przed zamkiem . Z tarasu prochowego ścieżka wiedzie mnie do tarasu bogini Flory .Taras ten zdobi przepiękna fontanna Trytonów . Taras bogini Flory przechodzi w Taras Orzechowy . Jego nazwa wzięła się od tego , że kiedyś rosły tu drzewa orzechowe .Spacerkiem przechodzę do kolejnego z tarasów . Moim skromnym zdaniem jednego z najpiękniejszych - tarasu różanego zwanego kaskadowym . Na tarasie tym rosły różne gatunki róż ulubionych kwiatów księżnej Daisy . Centralnym punktem tarasu jest fontanna w kształcie kaskady . Tuż obok stoją dwie barokowe figurki .

Ostatnim z tarasów które mogłam w tak krótkim czasie zobaczyć był Taras Zachodni - to największy taras jaki widziałam . Z tarasu tego widać biegnący dołem wąwóz Pełcznicy .

Spacerując tymi tarasami mogłam przyglądać się różnym rodzajom trzmieliny . Skarpy przy tarasach porastają bujnie powojniki , irgi czy lnica bluszczykowata . Na skarpach możemy jeszcze zobaczyć rosnące wiciokrzewy , a w dole rozłożyste krzaki czeremchy . Jest jeszcze taras Bolka , z jego poziomu patrząc w górę widzimy wznoszącą się pionowo skałę a na niej zamek Książ . Choć widziałam tylko namiastkę tarasów w Książu . Te co zobaczyłam zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie .Ciekawostką jest , że Taras Różany a inaczej Kaskadowy brał udział w filmie " Trędowata" .

Z tarasu Zachodniego w oddali słyszę szum płynącego potoku . Przepraszam za jakość zdjęć częściowo są zeskanowane , a częściowo ściągnięte z internetu , gdyż zepsuł mi się wtedy aparat .

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
wienie Zapaleniec 982 kilometrów
2016-07-19 22:57:18

szkoda tylko że zdjęcia ajkieś chyba bardzo stare

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-05-31 14:34:11

Adamie !

Dziękuję , że moja opowieść o tarasach zamku Książ się podobała . Te tarasy mają swoisty urok .

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-05-31 10:20:55

Bardzo ciekawe pokazanie uroków  zamku w Książu. POzdrowienia

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020