Kraina Tysiąca Jezior

2011-05-30 - 2011-06-01
Wycieczka oznaczona jest jako prywatna i nie pokazuje się na wszelkich listach

Mazury to region turystyczny, ale nadal przyjemnie dziki. Baza turystyczna jest w bardzo dobrej kondycji, a wspaniały klimat Krainy Tysiąc Jezior przyciąga turystów swoją niezwykłością.

Kraina Tysiąca Jezior, Paweł Łebkowski
Jakieś miejsce na trasie wycieczki, Paweł Łebkowski
Jakieś miejsce na trasie wycieczki, Paweł Łebkowski
Jakieś miejsce na trasie wycieczki, Paweł Łebkowski
Jakieś miejsce na trasie wycieczki, Paweł Łebkowski
, Paweł Łebkowski
Jakieś miejsce na trasie wycieczki, Paweł Łebkowski
Spływ krutynią, Paweł Łebkowski
Jakieś miejsce na trasie wycieczki, Paweł Łebkowski
Jakieś miejsce na trasie wycieczki, Paweł Łebkowski
Jakieś miejsce na trasie wycieczki, Paweł Łebkowski
Jakieś miejsce na trasie wycieczki, Paweł Łebkowski
Jakieś miejsce na trasie wycieczki, Paweł Łebkowski
Jakieś miejsce na trasie wycieczki, Paweł Łebkowski
Jakieś miejsce na trasie wycieczki, Paweł Łebkowski
Jakieś miejsce na trasie wycieczki, Paweł Łebkowski
Jakieś miejsce na trasie wycieczki, Paweł Łebkowski
Jakieś miejsce na trasie wycieczki, Paweł Łebkowski

Dzień 1Z Rucianego wyruszamy o Krutyni, gdzie udamy się na spływ kajakowy trwający około 1,5 godz. Popłyniemy tam na niezapomniany spłw łodzią "na pych" (jak mawiają miejscowi). Najpierw przewoźnik pcha łódkę w górę Krutyni, aż do Jeziora Krutyńskiego, następnie swobodnie spływa się z nurtem rzeki z powrotem do wioski. Po drodze piękne widoki malowniczo wijącej się rzeki i dziewiczej przyrody.

Po spływie udajemy się na dwu godzinny spacer po Puszczy Piskiej. Żółtym szlakiem (12km) wędrujemy przez rezerwat torfowiskowo-leśny. Po drodze mijamy 200-letnie dęby. Idąc dalej wzdłuż brzegu jeziora Mokrego docieramy do rezerwatu Królewska Sosna, gdzie z kolei występują 200-latnie sosny. Po przebyciu jeszcze kawałka lasu szlak wyprowadza na szosę.

Następnie ruszamy do Wojnowa w celu zwiedzenia Zespołu klasztornego Filiponów z XIX w. , który składa się z furt, domu zakonnego i budynków gospodarczych.Kolejnym etapem naszej wycieczki jest Kadzidłowo. Zwiedzamy tam rezerwat zwierząt, w którym żyją bobry, żurawie, jelenie, daniele, wilki, tarpany, kozy, a nawet łajki syberyjskie. Po obejrzeniu rezerwatu, ruszamy do Leśniczówki Pranie. Należy ją odwiedzić zarówno przez wzgląd na poezję Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, jak i na bajkowe widoki.

Kolejną atrakcją zaplanowaną na pierwszy dzień podróży jest odwiedzenie hodowli tarpanów w Popielnie. Mamy tam nawet możliwość jazdy na owym zwierzątku.

Pierwszy dzień wycieczki zakończony.

Dzień 2

Dzień drugi zaczynamy zwiedzaniem osi staromiejskiej oraz Muzeum w Mrągowie. Oś staromiejska przebiega ulicami Warszawską, Ratuszową i Królewiecką, przy których przetrwała ciekawa przedwojenna zabudowa: ozdobne kamienice z przełomu wieków i nieskie domy z czterospadowymi dachami. Muzeum znajduję się przy placu Kajki, w ryglowym budyneczku z I połowy XIXw.

Kolejnym punktem zwiedzania jest Kosewo. Na południe od wsi znajduję się Instytut Parazytologii PAN, który prowadzi ogromną fermę jeleniowatych. Kilkaset jeleni, saren, danieli i łosi chodzi wolno po olbrzymich wybiegach. Niektóre zwierzęta są oswojone i podchodzą do ludzi.

Po zwiedzeniu fermy udajemy się do miasteczka, ogłoszonego Perłą Mazur, czyli Mikołajek. Zaczniemy od zwiedzania centrum, przy placu Kościelnym, gdzie wznosi się klasycystyczny kościół ewangelicki z XIX w. We wnętrzu można zobaczyć drewniane empory, sklepienie kasetonowe, a nad wejściem ładne organy. Głowna ulica Kajki, otoczona starymi parterowymi domkami, jest chyba najładniejszą ulicą w Mikołajkach, a może i na całych Mazurach. Stoi przy niej neogotycki kościół katolicki z 1910r., który też zwiedzimy. Następnie zwiedzamy Muzeum Reformacji Polskiej. Wystawa, choć dotyczy dziejów reformacji na terenie Polski, eksponuje polskość ziem odzyskanych i terenów dawnej Rzeczpospolitej. Wzdłuż brzegu Jeziora Mikołajskiego, leżącego na wschód od rynku, ciągnie się malownicza promenada, która przebiega obok portu jachtowego. Przy promenadzie działają liczne smażalnie i budki z lodami, gdzię zajrzymy ;)

Po przekąszeniu posiłku ruszamy do Rynu. Zwiedzamy tam Zamek, który znajduje się na stromym wzniesieniu w centrum Ryna. OD czasów średniowiecza zamek był wielokrotnie przebudowywany, ale szczęśliwie nie zatracił obronnego charakteru. Następnie zwiedzamy miasto. Choć oficjalnie Ryn jest miastem, to jednak centrum bardziej przypomina dużą wieś z kilkoma domami z zeszłego stulecia. Główna ulica Partyzantów, przy której w zwyczajnym domu znajduje się kaplica ewangelicka, prowadzi na pobliskie wzgórze. Na szczyscie, wśród starych drzew, kryje się cmentarzyk z zabytkowmi żelaznymi krzyżami, kapliczką cmentarną z początku wieku i ceglaną wieżą ciśnień.

Dzień 3

Ostatni dzień wycieczki zaczynamy zwiedzaniem Giżycka położonym nad Niegocinem, trzecim co do wielkości jeziorem pojezierza. Spacerujemy centrum ciągnącym się wzdłuż ul. Warszawskiej, przy której zachowało się wiele kamienic z przełomu wieków. W niewielkim ceglanym domu niedaleko parku mieści się Cafe Jazz Galeria, najlepszy nie tylko w Giżycku pub z młodzieżową atmosferą i dobrą muzyką, w którym spędzimy troszkę wolnego czasu. Później wybieramy się nad jezioro, Idąc od przystani w kierunku wschodznim, wzdłuż brzegów jeziora lub przez pobliski park, dociera się do wyloru Kanału Łuczańskiego, przy którym stoi ryglowy piętrowy budynek, od okresu międzywojennego - schronisko. Kolejnym celem zwiedzanai jest Twierdza Boyen. Jest ona największą atrakcją turystyczną miasta. Wzniesiona w połowie XIX w., rozbudowywana i modernizowana do wybuchu II wojny, stanowiła ważne ogniwo w niemieckim systemie obronnym wschodniej granicy. W czasie I wojny nie została zdobyta przez wojska rozyjskie, podczas II wojny była siedzibą organizacji wywiadowczej Fremde Heere Ost, kształcącej szpiegów.

Po wycieczce po pięknym Giżycku udajemy się do Fuledzkiego Rogu w celu obejrzenia rezerwatu przyrody nieożywionej. Znajduje się tu olbrzymie głazowisko - około 7,5 tys. głazów, jest to przykład krajobrazu polodowcowego.

Warto wstąpić do maleńkiej osady, gdzie w pięknym, dziewiczym otoczeniu stoi prywatne muzeum. Mowa o Owczarni, gdzie również zawitamy.

W Gierłoży, niegdyś Wolfsschanze, czyli Wilczym Szańcu, mieściła się słynna kwatera główna Adolfa Hitlera, którą zobaczymy. Twierdzę budowano od 1940r.

Kolejną odwiedzaną miejscowością jest Sztynort, gdzie będziemy mieli okazje zobaczyć Rezydencje Lehndorffów. Zachowana w dobrym stanie barokowa rezydencja z II połowy XVIIw. Rozbudowana w ostatnim stuleciu, otoczona przez wiekowy park, po którym chwilę pospacerujemy.

W Kętrzynie zwiedzimy Zamek Krzyżacki, który jest największą atrakcją tego miasta. W ciągu wieków kilkakrotnie przebudowywany. Zamek z II połowy XIV w. Warty obejrzenia jest również Kościół Św. Jerzego.

Następnie udajemy się do Świętej Lipki, w celu zwiedzenia sanktuarium maryjnego, które jest niezwykle ozdobne i piękne.

Kończąc wycieczkę odwiedzimy Zamek biskupi w Reszlu. Zamek ten dzierżawi stowarzyszenie, które m.in. założyło dom pracy twórczej. Masywne ceglane zamczysko, z bramą-wieżą prowadzącą na brukowany dziedziniec, jest największą atrakcją turystyczną miasteczka, a zarazem dobrym pomysłem na koniec wycieczki.

Odwiedzone miejsca

poniedziałek, 2011-05-30
wtorek, 2011-05-31
środa, 2011-06-01

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: