Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Ruiny zamku Gryf, Edward Krężel

Zamki Dolnego Śląska, ciąg dalszy.

2008-06-17
2008-08-05 23:44:48
Avatar użytkownika
Edward Krężel Krajtroter 3044 kilometrów
Ruiny dalszych zamków:Zamek Gryf, Zamek Rajsko, zapora na Jeziorze Złotnickim, szubienica w Złotnikach
Kontynuując wcześniejsze ustalenia postanowiliśmy zwiedzić następne zamki w najbliższej okolicy Świeradowa Zdroju. Niestety były to ruiny i to w nienajlepszym stanie. Pierwszy to ruiny zamku Gryf w Proszówce koło Gryfowa.Zamek został wybudowany przez księcia Konrada II Głogowskiego, który był synem Henryka Pobożnego i wnukiem Świętej Jadwigi Śląskiej. Do II wojny światowej zamek (będący już w ruinie) należał do rodziny Schaffgotsch. Obecnie teren jest własnością prywatną i początkowo właściciel, który akurat był na miejscu nie bardzo miał ochotę udostępnić nam zwiedzenie ruin. Po dłuższej dyskusji pozwolił nam obejrzeć ruiny ale bez możliwości wejścia na ich teren. Tłumaczył to złym stanem ruin i obawą o całość naszych osób. Faktycznie po podejściu do ruin stwierdziliśmy, że ma rację. Obeszliśmy ruiny wokół, zrobiliśmy parę zdjęć, porozmawialiśmy z właścicielem, który pokazał nam szereg bardzo ładnych przedmiotów, które zbiera aby w przyszłości można było je eksponować na terenie ruin po ich zabezpieczeniu. Następnie udaliśmy się w dalszą drogę. Przejechaliśmy przez Gryfów Śląski i udaliśmy się do Biedrzychowic gdzie skręciliśmy w na drogę w kierunku Leśnej. Po drodze zatrzymaliśmy się na chwilę w Biedrzychowicach aby zobaczyć zabytkowy kościół. Niestety wnętrza kościoła nie można było obejrzeć gdyż był zamknięty. Pojechaliśmy więc w kierunku wsi Zapusta, w której znajdują się ruiny zamku Rajsko. Wjeżdżając do wsi skręciliśmy w lewo w drogę wyłożoną betonowymi płytami i mocno zarośniętą. Mieliśmy pewne trudności ze zlokalizowaniem ruin ale w końcu dzięki przewidywaniom mojej żony udało się do ruin dotrzeć. Zamek pochodzi prawdopodobnie z drugiej połowy XIII w. i związany jest z osobą księcia świdnickiego Bolka I. Obecnie ruiny są w bardzo kiepskim stanie i mocno zarośnięte. W jakim takim stanie jest jedynie wieża bramna ale lepiej na nią nie wchodzić. Ruinay znajdują sie na skale u podnuża której rozciąga się Jezioro Złotnickie. Po obejrzeniu ruin i zrobieniu zdjęć pojechaliśmy do Leśnej a następnie obok zamku Czocha na zaporę jeziora Złotnickiego, które jest pierszą częścią kaskady Kwisy. Samochód pozostawiliśmy na parkingu obok ośrodka wypoczynkowego i udaliśmy się nad jezioro i na zaporę. Do zapory prowadzi ładna droga z dwoma tunelami, na której ruch kołowy jest zakazany. Mozna więc spokojnie i bezpiecznie przespacerować się wzdłuż brzegu jeziora i po koronie zapory. Po powrocie znad zapory podjechaliśmy kilkaset metrów pod zabytkową szubienićę w Złotnikach, wybudowaną w 1707 roku.Zaskoczeni byliśmy faktem, że obok zabytkowej i nie używanej już ale zawsze szubienicy wybudowano dom przyjęć okolicznościowy stylizując go na mały zameczek. Ale jak mawiali starożytni Rzymianie de gustibus non est disputantum. Ze Złotnik wróciliśmy do Świeradowa.
Ruiny zamku Gryf Widok spod wzgórza zamkowego zamku Gryf Kościół w Biedrzychowicach Droga do zamku Rajsko Wieża bramna w zamku Rajsko Ściana zamku Rajsko Ruiny budynku mieszkalnego zamku Rajsko Droga wzdłuż jeziora Złotnickiego Tunel Na zaporze Dolina Kwisy widziana z zapory. Ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem Złotnickim Budynek przyjęć okolicznościowych. Zabytkowa szubienica w Złotnikach Zamki Dolnego Śląska, ciąg dalszy. Brama wjazdowa do Zamku Gryf
Avatar użytkownika
Edward Krężel Krajtroter 3044 kilometrów

Komentarze

alicja Nowicjusz 1 kilometrów
2015-08-23 12:18:52

W Biedrzychowicach omineliscie największą atrakcję- barokowy pałac wpisany do rejestru zabytków  Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Co do wieży zamku Rajsko wejście na nią nie wiąże się z żadnym niebezpieczeństwem -wchodze na nią od 5 roku życia a mam 37 lat:)

Zamek Rajsko jest obecnie odrestaurowany.

Ostatnio edytowany: 2015-08-23 12:19

Avatar użytkownika
URSZULA JAROMIN Domator 9 kilometrów
2009-10-14 14:12:09
i tu się z panem zgadzam --- warto!
Avatar użytkownika
URSZULA JAROMIN Domator 9 kilometrów
2009-10-14 14:10:57
witam mamy coś wspólnego ponieważ najbardziej interesują mnie ruiny zamków pobudzają moją wyobrażnię i ciekawość pozdrawiam
Avatar użytkownika
Edward Krężel Krajtroter 3044 kilometrów
2008-08-07 18:35:18
Ale warto
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-08-06 20:22:29
Wystarczy,że popatrzę na mapę a już mam zawroty głowy od tej ilości zamków na tych terenach :-) To trzeba dobrze sobie zaplanować .
Avatar użytkownika
Edward Krężel Krajtroter 3044 kilometrów
2008-08-06 20:17:33
A na Dolnym Śląsku i takich zamków jest sporo. Trzeba jednak mieć czas, żeby można je obejrzeć.
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-08-06 15:38:38
Zamki,to moja pięta Achillesowa ;-),mam słabość do takich miejsc,ciekawi mnie nawet miejsce,po którym już nawet nie ma śladu że stał tu zamek!
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020