Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Baszta Swiety, Edward Krężel

Zamki Dolnego Śląska.

2008-06-12
2008-08-04 13:21:46
Avatar użytkownika
Edward Krężel Krajtroter 3044 kilometrów
Dzień 1. - Zamek Świecie, - Zalew Leśniański - Zamek Czocha
Wyjeżdżając na wczasy do Świeradowa Zdroju postanowiliśmy zwiedzić jak zwykle okolice a szczególnie kilka dolnośląskich zamków (czynnych i w ruinie). Ponieważ byliśmy świeżo po obejrzeniu serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów" postanowiliśmy tą twierdzę szyfrów czyli zamek Czocha w Leśnej zwiedzić. Po drodze obejrzeliśmy ruiny zamku XIV wiecznego, fundowanego przez księcia Bernarda Świdnickiego w Świeciu. Obecnie ruiny są własnością prywatną o czym informują odnośne tablice, lecz problemów z wejściem na teren ruin niema. Po obejrzeniu ruin pojechaliśmy dalej w kierunku Leśnej. Mijając Leśną dotarliśmy nad zaporę na Kwisie wybudowaną w roku 1905, przy której wybudowana jest najstarsza zawodowa elektrownia wodna w Polsce (1907 r.). Zapora tworzy Jezioro Leśniańskie nad którym położony jest ośrodek kampingowy.
Następnie udaliśmy się do zamku Czocha. Jest to duży kompleks zamkowy. Zamek został wybudowany na przełomie XIII i XIV w. najprawdopodobniej z polecenia króla czeskiego Wacława II choć niektórzy badacze twierdzą, że była to inicjatywa jednego z książąt świdnicko-jaworskich.Ostatnim właścicielem zamku był Ernest von Gutschow, który opuścił zamek w 1945 r. W czasie II wojny światowej w zamku prowadzone były badania przypuszczalnie nad rakietami V-1 i V-2, bronią uranową oraz nowoczesnymi silnikami. Badania te dawały efekt bardzo silnego pola magnetycznego. badania były nadzorowane przez samego von Brauna późniejszego twórcę amerykańskiej broni nuklearnej oraz rakietowej.
Obecnie w zamku znajduje się hotel oraz część muzealna. Ze względu na znaczną dewastację i rozkradzenie wyposażenie części muzealnej nie jest zbyt bogate ale zamek warto zwiedzić. Po zwiedzeniu zamku Czocha wróciliśmy do Świeradowa.
Wnętrze ruin zamku Świecie Ruiny zamku Świecie Zapora nad jeziorem Leśniańskim wraz z eloektrownią. Jezioro Leśniańskie Zamek Czocha Zamek Czocha, międzymurze Zamek Czocha, wejście do sali tortur Zamek Czocha, cennik kata. Zamek Czocha, Sypialnia z łożem-zapadnią. Jezioro Leśniańskie, widok z dziedzińca zamku Czocha. Wejście do ruin zamku Świecie. Zamki Dolnego Śląska.
Avatar użytkownika
Edward Krężel Krajtroter 3044 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
martyna jurczak Domator 8 kilometrów
2009-05-19 21:54:52
w tym roku postanowilam wybrac sie na taka wycieczke objazdowa a ten opis jeszcze bardziej mnie zachęcil ;)
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-08-04 14:20:33
Takie wycieczki zawsze cieszą się uznaniem ,co tam zamki nad Loarą ,skoro my tu mamy taki swój własny polski raj :-) pozdrawiam !
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020