Baszta Swiety, Edward Krężel

Zamki Dolnego Śląska.

2008-06-12
2008-08-04 13:21:46
Avatar użytkownika
Edward Krężel 3044 kilometrów
Dzień 1. - Zamek Świecie, - Zalew Leśniański - Zamek Czocha
Wyjeżdżając na wczasy do Świeradowa Zdroju postanowiliśmy zwiedzić jak zwykle okolice a szczególnie kilka dolnośląskich zamków (czynnych i w ruinie). Ponieważ byliśmy świeżo po obejrzeniu serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów" postanowiliśmy tą twierdzę szyfrów czyli zamek Czocha w Leśnej zwiedzić. Po drodze obejrzeliśmy ruiny zamku XIV wiecznego, fundowanego przez księcia Bernarda Świdnickiego w Świeciu. Obecnie ruiny są własnością prywatną o czym informują odnośne tablice, lecz problemów z wejściem na teren ruin niema. Po obejrzeniu ruin pojechaliśmy dalej w kierunku Leśnej. Mijając Leśną dotarliśmy nad zaporę na Kwisie wybudowaną w roku 1905, przy której wybudowana jest najstarsza zawodowa elektrownia wodna w Polsce (1907 r.). Zapora tworzy Jezioro Leśniańskie nad którym położony jest ośrodek kampingowy.
Następnie udaliśmy się do zamku Czocha. Jest to duży kompleks zamkowy. Zamek został wybudowany na przełomie XIII i XIV w. najprawdopodobniej z polecenia króla czeskiego Wacława II choć niektórzy badacze twierdzą, że była to inicjatywa jednego z książąt świdnicko-jaworskich.Ostatnim właścicielem zamku był Ernest von Gutschow, który opuścił zamek w 1945 r. W czasie II wojny światowej w zamku prowadzone były badania przypuszczalnie nad rakietami V-1 i V-2, bronią uranową oraz nowoczesnymi silnikami. Badania te dawały efekt bardzo silnego pola magnetycznego. badania były nadzorowane przez samego von Brauna późniejszego twórcę amerykańskiej broni nuklearnej oraz rakietowej.
Obecnie w zamku znajduje się hotel oraz część muzealna. Ze względu na znaczną dewastację i rozkradzenie wyposażenie części muzealnej nie jest zbyt bogate ale zamek warto zwiedzić. Po zwiedzeniu zamku Czocha wróciliśmy do Świeradowa.
Avatar użytkownika
Edward Krężel 3044 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
martyna jurczak 8 kilometrów
2009-05-19 21:54:52
w tym roku postanowilam wybrac sie na taka wycieczke objazdowa a ten opis jeszcze bardziej mnie zachęcil ;)
Avatar użytkownika
Monika Pawlak 9349 kilometrów
2008-08-04 14:20:33
Takie wycieczki zawsze cieszą się uznaniem ,co tam zamki nad Loarą ,skoro my tu mamy taki swój własny polski raj :-) pozdrawiam !