Kurpie - Zitojta do nas!

Podróż jest zaznaczona jako prywatna. Nie jest publicznie dostępna na żadnych listach. Można ją zobaczyć tylko przy wykorzystaniu bezpośredniego adresu URL.

, Magdalena Kosek
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dzień 1

Pierwszą miejscowością, do której się udamy, będzie Nowogród. Miasto leży nad Narwią, niedaleko Łomży.

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, Magdalena Kosek
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, Magdalena Kosek

Mieści się tam Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika. Skansen, o charakterze parku etnograficznego, ma do zaoferowania wiele atrakcji dla zwiedzających, poczynając od charakterystycznych chat kurpiowskich, dworków, na ulach i młynach kończąc. Zwiedzimy m.in. Studnię z Brańszczyka, Dworek z Brzózek, Młyn wodny z Dobregolasu.

Po przechadzaniu się wśród eksponatów, zwiedzaniu wnętrz chat i zapoznawaniu się z charakterystyczną zabudową przestrzenną niegdysiejszych Kurpi, udamy się do Chaty znajdującej się na terenie Skansenu - możliwe będzie zaopatrzenie się w przeróżne regionalne pamiątki oraz zdrowy, smaczny miód. Na posiłek udamy się do karczmy znajdującej się w pobliżu Skansenu. W niej skosztujemy specjału wprost z kurpiowskiej kuchni - rejbaka, a także zelaksujemy się przed dalszymi atrakcjami.

Kapliczka
Kapliczka "Na cztery strony świata" w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie, Magdalena Kosek

Po odpoczynku w Chacie Kurpiowskiej, udamy się do Drozdowa, znajdującego się parę kilometrów dalej. Znajduje się tam największe w powiecie łomżyńskim Muzeum Przyrody. W muzeum czeka na nas lekcja muzealna, a także zwiedzanie wystawy "Przyroda Kotliny Biebrzańskiej" z przewodnikiem.

Dodatkową atrakcję stanowić będzie przejażdżka w 15-osobowych grupach wozem konnym po niezwykle malowniczych terenach Drozdowa.

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, Magdalena Kosek
Chałupa z Myszyńca Starego (koniec XIX w.) w Skansenie Kurpiowskim, Magdalena Kosek
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie - wnętrze chaty , Magdalena Kosek

Na sam wieczór zaplanowane jest ognisko, które zostanie przygotowane dla nas przez Muzeum Przyrody. Po całym dniu zwiedzania z pewnością każdy chętnie odda się relaksowi, posłucha dobrej muzyki w wyborowym towarzystwie a także skosztuje pysznych kiełbasek prosto z ogniska.

Dzień 2

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie - wnętrze chaty , Magdalena Kosek
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie - wnętrze chaty , Magdalena Kosek

Drugi dzień będzie obfitował w niemniejsze atrakcje, niż pierwszy. Dzień rozpoczniemy wyjazdem do Ostrołęki, w której zwiedzimy Muzeum Kultury Kurpiowskiej, obejrzymy pomnik gen. Józefa Bema (znajdujący się na tym samym placu, co Muzeum) a także zwiedzimy sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego.

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej obejrzymy dwie wystawy stałe: "A w Kurpiowskiej Puszczy" - prezentującą sztukę rękodzielniczą (haft, tkaninę, misterne kurpiowskie wycinanki, tkane na domowych warsztatach tkackich kilimy i buronki oraz hafty z wzornictwem charakterystycznym dla Puszczy Białej) oraz "Galeria rzeźby Kurpiowskiej" - prezentującą 18 najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych obiektów rzeźby Kurpiowskiej takich znanych artystów ludowych jak Andrzej Kaczyński czy Łukasz Raczkowski.

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie - tablica upamiętniająca działąlność Stacha Konwy, Magdalena Kosek
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie - tablica upamiętniająca działąlność Stacha Konwy, Magdalena Kosek

Następnie udamy się do Lelisa - a tam do Parku Etnograficznego Dziedzictwa Kulturowego Kurpiów. W ośrodku można obejrzeć eksponaty z przeszłości ludu puszczy kurpiowskiej od czasów najdawniejszych do chwili obecnej. Park Etnograficzny to 2 budynki, w których eksponaty podzielone są tematycznie. W pierwszym z nich udostępniono wystawy z okresu mezolitu, a także wystawy dotyczące m.in. rybołówstwa, tkactwa oraz świata zwierzęcego Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. W drugim budynku urządzono wystawę maszyn i urządzeń rolniczych m. in. do omłotu zboża, do przemiału zboża, środki transportu. Znajduje się również maszyna do gręplowania wełny, do filcowania wełny, olejarnia i wiele innych.

Ostatnim punktem drugiego dnia będzie miejscowość Płoszyce, któa stanowić będzie bazę wypadową na rezerwat "Olsy Płoszyckie", którego celem jest ochrona zagrożonych gatunków. Nam w zwiedzaniu rezerwatu pomoże ścieżka dydaktyczna wzdłuż drogi Nasiadki - Golanka. Trasa liczy ok. 4 km, a wzdłuż niej rozmieszczone są tablice podające dane encyklopedyczne wybranych gatunków roślin i zwierząt rezerwatu.

Dworek z Brzózek (I poł XIX w.) w Skansenie Kurpiowskim, Magdalena Kosek
Ule - kłody w Skansenie Kurpiowskim, Magdalena Kosek
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Leśniczówka z Zawodzia, Magdalena Kosek

Dzień 3

Tego dnia udamy się do jednej z najbradziej rozpoznawalnych miejscowości regionu Kurpiowskiego - Kadzidła. Miasto uważane jest za prawdziwie regionalne, tętniące życiem, mające do zaoferowania przybywającym tu gościom wiele atrakcji.

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie - młyn wodny z Dobregolasu (II poł. XIX w.), Magdalena Kosek
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie - młyn wodny z Dobregolasu (II poł. XIX w.), Magdalena Kosek

Charakterystycznym budynkiem Kadzidła jest Kościół św. Ducha. Kościół urzeka pięknym, precyzyjnie zdobionym sklepieniem, ozdobionym kolorowymi freskami. Po zwiedzeniu neobarokowego wnętrza, wejdziemy na taras widokowy dzwonnicy, by stamtąd obejrzeć panoramę Kadzidła.

Charakterystycznym obiektem Kadzidła jest także Zagroda Kurpiowska. Zagroda prezentuje typowe budownictwo ludowez terenu Puszczy Kurpiowskiej. Znajdują się w niej obiekty z przełomu XIX/XX w., m.in. spichlerz, stodoła szerokofrontowa z wozownią, drwalnia, kapliczka przydrożna z figurą św. Jana Nepomucena, studnia z żurawiem, maneż. Skansen ten pozwoli nam na połączenie zwiedzania i poszerzania wiedzy na temat kultury kurpiowskiej z wypoczynkiem na świeżym powietrzu.

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie , Magdalena Kosek
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie , Magdalena Kosek

Następnie udamy sie do Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Kurpianka". Spółdzielnia zrzesza twórców ludowych, którzy zgodzili się specjalnie dla nas przygotować pokaz tworzenia wycinanek kurpiowskich. Ponadto, w sklepie znajdującym się przy spółdzielni będziemy mogli zaopatrzyć się w słynne kurpiowskie palmy wielkanocne, a także kierce z grochu i bibułkowych kwiatów.

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym puntem wycieczki tego dnia będzie Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. Jest to impreza trzydniowa, łącząca w sobie takie imprezy jak Zlot Kurpiów i Wesele Kadzidlańskie. My jednak będziemy uczestniczyć tylko w pierwszej, piątkowej jego części, obejmującej koncerty zespołów kurpiowskich.

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, Magdalena Kosek
Wiatrak paltrak z Plewek (ok. 1920r.) w Skansenie Kurpiowskim, Magdalena Kosek
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie - rzeka Narew, Magdalena Kosek

Od godziny 18.00 uczestniczyć będziemy w Koncercie Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, natomiast 2 godziny później rozpocznie się inauguracyjny koncert Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego. O godz. 22.00 - Wieczór folkowy, z tradycyjnymi przekąskami.

Zmęczeni całodniowym zwiedzaniem i wieczorną zabawą udamy się koło godziny 00.00 na nocleg w Motelu przy Trasie Mazurskiej.

Muzeum Przyrody w Drozdowie, Magdalena Kosek
Muzeum Przyrody w Drozdowie, Magdalena Kosek

Dzień 4

Atrakcje dnia czwartego stanowić będą połączenie nauki i zabawy. W miejscowości Wach czeka na nas zwiedzanie Muzeum Kurpiowskiego (leżącego na terenie gospodarstwa agroturystycznego "Agro u Bursztyna"😉.

Eksponaty w Muzeum Przyrody w Drozdowie, Magdalena Kosek
Eksponaty w Muzeum Przyrody w Drozdowie, Magdalena Kosek

Eksponaty w Muzeum Kurpowskim zostały podzielone na działy tematyczne: tkactwo, bursztyniarstwo, stolarstwo, szewstwo, plecionkarstwo, wyposażenie domu, wyposażenie gospodarskie oraz maszyny i narzędzia rolnicze.

Jednak oprócz zwiedzania eksponatów związanych z życiem dawnych Kurpiów będziemy mieli możliwość wziąć udział w niesamowitej przygodzie poławiania bursztynu. Będą to dwa warsztaty połączone w jedne zajęcia: obróbka kurpiowska bursztynu + kopanie bursztynu. Zajęcia będa trwały co najmniej 2 godziny.

Eksponaty w Muzeum Przyrody w Drozdowie, Magdalena Kosek
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce , Magdalena Kosek
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Magdalena Kosek

Najpierw zdobędziemy teoretyczną wiedzę o bursztynie, jego historii oraz poznamy techniki wydobycia i obróbki bursztynu. Następnie odbędą się zajęcia w terenie. Pod okiem doświadczonego bursztyniarza Zdzisława Bziukiewicza będziemy samodzielnie wydobywać bursztyn. Zostaniemy zaopatrzeni w specjalny sprzęt (motyki, rydle) i będziemy mogli ruszać do kopalni (będziemy musieli pamiętać o założeniu ubrania, które może się pobrudzić).

Właściciel Muzeum gwarantuje, że każdemu z uczestników uda się wyłowić jakiś burszytn, który będzie można zabrać ze soba jako pamiątkę.

Pomnik gen. Józefa Bema w Ostrołęce, Magdalena Kosek
Pomnik gen. Józefa Bema w Ostrołęce, Magdalena Kosek

Po męczącym, ale jakże fascynującym zajęciu, udamy się na chwilę relaksu do agrogospodarstwa na posiłek.

Gdy już całkowicie zregenerujemy siły, wyruszymy w dalszą drogę. Tym razem przystankiem naszej wycieczki będzie wieś Klon. Uchodzi ona za żywy skansen historycznego budownictwa kurpiowskiego.Klon jest prawdziwą perłą wiejskiej architektury drewnianej na Pojezierzu Mazurskim. Jest ciekawą pod względem architektonicznym i widokowym wsią. Znajduje się tam 40 drewnianych chałup, z których każda ozdobiona jest krzyżem. Spokój i cisza tego miejsca sprawiają, że zwiedzający naprawdę wczuwają się w klimat tej sielskiej wsi.

Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, Magdalena Kosek
Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, Magdalena Kosek

Dzień 5

Ostatniego dnia, kierując się już w stronę Białegostoku, zajedziemy do Myszyńca - wsi uchodzącej za stolicę Kurpi. Położone jest nad rzeką Rozogą. Tam zwiedzimy majestatyczny, zabytkowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej (1909-1922). Zahaczymy również o małą wieś Wykrot, w której znajduje się Kościół p.w. matki Bożej Miłosierdzia. Kościół jest o tyle niezwykły, iż miały w nim miejsce objawienia Matki Boskiej. Krążą legendy, iż każdy kto odda w tym miejscu pokłony otrzyma niesamowite łaski. Obok kościoła widoczny jest, juz od wielu lat, znak krzyża na trawie. Warto także wiedzieć, że cudowny obraz Matki Bożej Królowej Polski w Wykrocie został namalowany wg wskazań Matki Bożej i poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzymie 18. X.1995 r.

Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, Magdalena Kosek
Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, Magdalena Kosek
Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, Magdalena Kosek

W Wykrocie udamy się również nad sztuczny zbiornik wodny na rzece Rozoga. Tam urządzimy sobie mały, pożegnalny piknik lub ognisko, a także pospacerujemy po okolicznych lasach.

Ostrołęka-wnętrze sanktuarium św.Antoniego, Magdalena Kosek
Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, Magdalena Kosek
Lelis - Ośrodek Etnograficzny, Magdalena Kosek
Ośrodek Etnograficzny w Lelisie , Magdalena Kosek
Ośrodek Etnograficzny w Lelisie, Magdalena Kosek
Ośrodek Etnograficzny w Lelisie, Magdalena Kosek
Ośrodek Etnograficzny w Lelisie, Magdalena Kosek
Henryk Kulesza - twórca Ośrodka Etnograficznego w Lelisie - z dyplomem wręczonym przez marszałka za wybitne zasługi i całokształt działalności na rzecz Województwa Mazowieckiego, Magdalena Kosek
Rezerwat
Rezerwat
Rezerwat
Rezerwat
Rezerwat
Kościół św. Ducha w Kadzidle, Magdalena Kosek
Kościół św. Ducha w Kadzidle, Magdalena Kosek
Kościół św. Ducha w Kadzidle, Magdalena Kosek
Kościół św. Ducha w Kadzidle - kazalnica, Magdalena Kosek
Kościół św. Ducha w Kadzidle - sklepienie, Magdalena Kosek
Wycinanki kurpiowskie, Magdalena Kosek
Wycinanki kurpiowskie, Magdalena Kosek
Wycinanki kurpiowskie, Magdalena Kosek
Szydełkowe anioły, Magdalena Kosek
Zagroda Kurpiowska w Kadzidle , Magdalena Kosek
Zagroda Kurpiowska w Kadzidle , Magdalena Kosek
Zagroda Kurpiowska w Kadzidle - Kapliczka przydrożna z figurą św. Jana Nepomucena , Magdalena Kosek
Wesele Kurpiowskie w Kadzidle - Para Młoda, Magdalena Kosek
Wesele Kurpiowskie w Kadzidle, Magdalena Kosek
Wesele Kurpiowskie - Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Kadzidle, Magdalena Kosek
Wesele Kurpiowskie w Kadzidle - ceremonia zaślubin w Kościele św. Ducha, Magdalena Kosek
Wesele Kurpiowskie - Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Kadzidle , Magdalena Kosek
Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Kadzidle, Magdalena Kosek
Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Kadzidle, Magdalena Kosek
Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Kadzidle, Magdalena Kosek
Muzeum Kurpiowskie w Wachu, Magdalena Kosek
Muzeum Kurpiowskie w Wachu, Magdalena Kosek
Muzeum Kurpiowskie w Wachu, Magdalena Kosek
Muzeum Kurpiowskie w Wachu - pasieka, Magdalena Kosek
Muzeum Kurpiowskie w Wachu, Magdalena Kosek
Muzeum Kurpiowskie w Wachu - Lada do załadunku ciężkich drzew , Magdalena Kosek
Muzeum Kurpiowskie w Wachu - Dział tkactwa kurpiowskiego, Magdalena Kosek
Muzeum Kurpiowskie w Wachu, Magdalena Kosek
Muzeum Krpiowskie w Wachu - Warsztat tkacki, Magdalena Kosek
Zdzisław Bziukiewicz - bursztyniarz i właściciel Muzeum w Wachu, Magdalena Kosek
Klon. Wieś - skansen, Magdalena Kosek
Klon. Wieś - skansen, Magdalena Kosek
Klon. Wieś - skansen, Magdalena Kosek
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu, Magdalena Kosek
Neogotycki kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu, Magdalena Kosek
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu, Magdalena Kosek
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu, Magdalena Kosek
Kośćiół pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu, Magdalena Kosek
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu, Magdalena Kosek
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu, Magdalena Kosek
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu - sklepienie, Magdalena Kosek
Magdalena Kosek
Komentarze 0
2011-06-22

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Nowogród/powiat łomżyński

Nowogród/powiat łomżyński

Drozdowo

Drozdowo

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie im. Adama Chętnika

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie im. Adama Chętnika

Muzeum Przyrody

Muzeum Przyrody

Ostrołęka

Ostrołęka

Lelis

Lelis

Płoszyce

Płoszyce

Muzeum Kultury Kurpiowskiej

Muzeum Kultury Kurpiowskiej

Pomnik gen. Józefa Bema

Pomnik gen. Józefa Bema

Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego

Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego

Ośrodek Etnograficzny Dziedzictwa Kulturowego Kurpiów

Ośrodek Etnograficzny Dziedzictwa Kulturowego Kurpiów

Rezerwat

Rezerwat

Kadzidło

Kadzidło

Kościół św. Ducha

Kościół św. Ducha

Spółdzielnia Rękodzieła Ludowego i Artystycznego

Spółdzielnia Rękodzieła Ludowego i Artystycznego

Zagroda Kurpiowska

Zagroda Kurpiowska

Wesele Kurpiowskie - Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny

Wesele Kurpiowskie - Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny

Wach

Wach

Klon

Klon

Muzem Kurpiowskie

Muzem Kurpiowskie

Klon. Wieś-skansen

Klon. Wieś-skansen

Myszyniec

Myszyniec

Wykrot

Wykrot

Zespół kościoła parafialnego św. Trójcy Przenajświętszej

Zespół kościoła parafialnego św. Trójcy Przenajświętszej

Kościół p.w. Matki Bożej Miłosierdzia

Kościół p.w. Matki Bożej Miłosierdzia

Zbiornik retencyjny na rzece Rozoga

Zbiornik retencyjny na rzece Rozoga

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024