Wycieczka oznaczona jest jako prywatna i nie pokazuje się na wszelkich listach
, Magdalena Kosek

Kurpie - Zitojta do nas!

2011-06-22 - 2011-06-26
Magdalena Kosek Nowicjusz 0 kilometrów

Kurpie to urokliwa kraina położona w płn-wsch. Polsce. Gwara, wycinanki kurpiowskie, rejbak i bocian to tylko niektóre z symboli kojarzących się z tym regionem. Każdy, kto zdecyduje się odwiedzić Kurpie, przekona się na własnej skórze o niezwykłym charakterze tego miejsca.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Białystok > Nowogród/powiat łomżyński > Drozdowo > Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie im. Adama Chętnika > Muzeum Przyrody > Białystok > Ostrołęka > Lelis > Płoszyce > Muzeum Kultury Kurpiowskiej > Pomnik gen. Józefa Bema > Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego > Ośrodek Etnograficzny Dziedzictwa Kulturowego Kurpiów > Rezerwat > Kadzidło > Kościół św. Ducha > Spółdzielnia Rękodzieła Ludowego i Artystycznego > Zagroda Kurpiowska > Wesele Kurpiowskie - Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny > Wach > Klon > Muzem Kurpiowskie > Klon. Wieś-skansen > Myszyniec > Wykrot > Białystok > Zespół kościoła parafialnego św. Trójcy Przenajświętszej > Kościół p.w. Matki Bożej Miłosierdzia > Zbiornik retencyjny na rzece Rozoga > Białystok

Dzień 1Pierwszą miejscowością, do której się udamy, będzie Nowogród. Miasto leży nad Narwią, niedaleko Łomży.

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie

Mieści się tam Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika. Skansen, o charakterze parku etnograficznego, ma do zaoferowania wiele atrakcji dla zwiedzających, poczynając od charakterystycznych chat kurpiowskich, dworków, na ulach i młynach kończąc. Zwiedzimy m.in. Studnię z Brańszczyka, Dworek z Brzózek, Młyn wodny z Dobregolasu.

Po przechadzaniu się wśród eksponatów, zwiedzaniu wnętrz chat i zapoznawaniu się z charakterystyczną zabudową przestrzenną niegdysiejszych Kurpi, udamy się do Chaty znajdującej się na terenie Skansenu - możliwe będzie zaopatrzenie się w przeróżne regionalne pamiątki oraz zdrowy, smaczny miód. Na posiłek udamy się do karczmy znajdującej się w pobliżu Skansenu. W niej skosztujemy specjału wprost z kurpiowskiej kuchni - rejbaka, a także zelaksujemy się przed dalszymi atrakcjami.

Po odpoczynku w Chacie Kurpiowskiej, udamy się do Drozdowa, znajdującego się parę kilometrów dalej. Znajduje się tam największe w powiecie łomżyńskim Muzeum Przyrody. W muzeum czeka na nas lekcja muzealna, a także zwiedzanie wystawy "Przyroda Kotliny Biebrzańskiej" z przewodnikiem.Dodatkową atrakcję stanowić będzie przejażdżka w 15-osobowych grupach wozem konnym po niezwykle malowniczych terenach Drozdowa.

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie - wnętrze chaty

Na sam wieczór zaplanowane jest ognisko, które zostanie przygotowane dla nas przez Muzeum Przyrody. Po całym dniu zwiedzania z pewnością każdy chętnie odda się relaksowi, posłucha dobrej muzyki w wyborowym towarzystwie a także skosztuje pysznych kiełbasek prosto z ogniska.

Dzień 2

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie - wnętrze chaty

Drugi dzień będzie obfitował w niemniejsze atrakcje, niż pierwszy. Dzień rozpoczniemy wyjazdem do Ostrołęki, w której zwiedzimy Muzeum Kultury Kurpiowskiej, obejrzymy pomnik gen. Józefa Bema (znajdujący się na tym samym placu, co Muzeum) a także zwiedzimy sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego.

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej obejrzymy dwie wystawy stałe: "A w Kurpiowskiej Puszczy" - prezentującą sztukę rękodzielniczą (haft, tkaninę, misterne kurpiowskie wycinanki, tkane na domowych warsztatach tkackich kilimy i buronki oraz hafty z wzornictwem charakterystycznym dla Puszczy Białej) oraz "Galeria rzeźby Kurpiowskiej" - prezentującą 18 najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych obiektów rzeźby Kurpiowskiej takich znanych artystów ludowych jak Andrzej Kaczyński czy Łukasz Raczkowski.

Następnie udamy się do Lelisa - a tam do Parku Etnograficznego Dziedzictwa Kulturowego Kurpiów. W ośrodku można obejrzeć eksponaty z przeszłości ludu puszczy kurpiowskiej od czasów najdawniejszych do chwili obecnej. Park Etnograficzny to 2 budynki, w których eksponaty podzielone są tematycznie. W pierwszym z nich udostępniono wystawy z okresu mezolitu, a także wystawy dotyczące m.in. rybołówstwa, tkactwa oraz świata zwierzęcego Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. W drugim budynku urządzono wystawę maszyn i urządzeń rolniczych m. in. do omłotu zboża, do przemiału zboża, środki transportu. Znajduje się również maszyna do gręplowania wełny, do filcowania wełny, olejarnia i wiele innych.

Ostatnim punktem drugiego dnia będzie miejscowość Płoszyce, któa stanowić będzie bazę wypadową na rezerwat "Olsy Płoszyckie", którego celem jest ochrona zagrożonych gatunków. Nam w zwiedzaniu rezerwatu pomoże ścieżka dydaktyczna wzdłuż drogi Nasiadki - Golanka. Trasa liczy ok. 4 km, a wzdłuż niej rozmieszczone są tablice podające dane encyklopedyczne wybranych gatunków roślin i zwierząt rezerwatu.

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Leśniczówka z Zawodzia

Dzień 3

Tego dnia udamy się do jednej z najbradziej rozpoznawalnych miejscowości regionu Kurpiowskiego - Kadzidła. Miasto uważane jest za prawdziwie regionalne, tętniące życiem, mające do zaoferowania przybywającym tu gościom wiele atrakcji.

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie - młyn wodny z Dobregolasu (II poł. XIX w.)

Charakterystycznym budynkiem Kadzidła jest Kościół św. Ducha. Kościół urzeka pięknym, precyzyjnie zdobionym sklepieniem, ozdobionym kolorowymi freskami. Po zwiedzeniu neobarokowego wnętrza, wejdziemy na taras widokowy dzwonnicy, by stamtąd obejrzeć panoramę Kadzidła.

Charakterystycznym obiektem Kadzidła jest także Zagroda Kurpiowska. Zagroda prezentuje typowe budownictwo ludowez terenu Puszczy Kurpiowskiej. Znajdują się w niej obiekty z przełomu XIX/XX w., m.in. spichlerz, stodoła szerokofrontowa z wozownią, drwalnia, kapliczka przydrożna z figurą św. Jana Nepomucena, studnia z żurawiem, maneż. Skansen ten pozwoli nam na połączenie zwiedzania i poszerzania wiedzy na temat kultury kurpiowskiej z wypoczynkiem na świeżym powietrzu.

Następnie udamy sie do Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Kurpianka". Spółdzielnia zrzesza twórców ludowych, którzy zgodzili się specjalnie dla nas przygotować pokaz tworzenia wycinanek kurpiowskich. Ponadto, w sklepie znajdującym się przy spółdzielni będziemy mogli zaopatrzyć się w słynne kurpiowskie palmy wielkanocne, a także kierce z grochu i bibułkowych kwiatów.

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym puntem wycieczki tego dnia będzie Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. Jest to impreza trzydniowa, łącząca w sobie takie imprezy jak Zlot Kurpiów i Wesele Kadzidlańskie. My jednak będziemy uczestniczyć tylko w pierwszej, piątkowej jego części, obejmującej koncerty zespołów kurpiowskich.

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie - rzeka Narew

Od godziny 18.00 uczestniczyć będziemy w Koncercie Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, natomiast 2 godziny później rozpocznie się inauguracyjny koncert Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego. O godz. 22.00 - Wieczór folkowy, z tradycyjnymi przekąskami.

Zmęczeni całodniowym zwiedzaniem i wieczorną zabawą udamy się koło godziny 00.00 na nocleg w Motelu przy Trasie Mazurskiej.

Muzeum Przyrody w Drozdowie

Dzień 4

Atrakcje dnia czwartego stanowić będą połączenie nauki i zabawy. W miejscowości Wach czeka na nas zwiedzanie Muzeum Kurpiowskiego (leżącego na terenie gospodarstwa agroturystycznego "Agro u Bursztyna").

Eksponaty w Muzeum Kurpowskim zostały podzielone na działy tematyczne: tkactwo, bursztyniarstwo, stolarstwo, szewstwo, plecionkarstwo, wyposażenie domu, wyposażenie gospodarskie oraz maszyny i narzędzia rolnicze.

Jednak oprócz zwiedzania eksponatów związanych z życiem dawnych Kurpiów będziemy mieli możliwość wziąć udział w niesamowitej przygodzie poławiania bursztynu. Będą to dwa warsztaty połączone w jedne zajęcia: obróbka kurpiowska bursztynu + kopanie bursztynu. Zajęcia będa trwały co najmniej 2 godziny.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Najpierw zdobędziemy teoretyczną wiedzę o bursztynie, jego historii oraz poznamy techniki wydobycia i obróbki bursztynu. Następnie odbędą się zajęcia w terenie. Pod okiem doświadczonego bursztyniarza Zdzisława Bziukiewicza będziemy samodzielnie wydobywać bursztyn. Zostaniemy zaopatrzeni w specjalny sprzęt (motyki, rydle) i będziemy mogli ruszać do kopalni (będziemy musieli pamiętać o założeniu ubrania, które może się pobrudzić).

Właściciel Muzeum gwarantuje, że każdemu z uczestników uda się wyłowić jakiś burszytn, który będzie można zabrać ze soba jako pamiątkę.

Pomnik gen. Józefa Bema w Ostrołęce

Po męczącym, ale jakże fascynującym zajęciu, udamy się na chwilę relaksu do agrogospodarstwa na posiłek.

Gdy już całkowicie zregenerujemy siły, wyruszymy w dalszą drogę. Tym razem przystankiem naszej wycieczki będzie wieś Klon. Uchodzi ona za żywy skansen historycznego budownictwa kurpiowskiego.Klon jest prawdziwą perłą wiejskiej architektury drewnianej na Pojezierzu Mazurskim. Jest ciekawą pod względem architektonicznym i widokowym wsią. Znajduje się tam 40 drewnianych chałup, z których każda ozdobiona jest krzyżem. Spokój i cisza tego miejsca sprawiają, że zwiedzający naprawdę wczuwają się w klimat tej sielskiej wsi.

Dzień 5

Ostatniego dnia, kierując się już w stronę Białegostoku, zajedziemy do Myszyńca - wsi uchodzącej za stolicę Kurpi. Położone jest nad rzeką Rozogą. Tam zwiedzimy majestatyczny, zabytkowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej (1909-1922). Zahaczymy również o małą wieś Wykrot, w której znajduje się Kościół p.w. matki Bożej Miłosierdzia. Kościół jest o tyle niezwykły, iż miały w nim miejsce objawienia Matki Boskiej. Krążą legendy, iż każdy kto odda w tym miejscu pokłony otrzyma niesamowite łaski. Obok kościoła widoczny jest, juz od wielu lat, znak krzyża na trawie. Warto także wiedzieć, że cudowny obraz Matki Bożej Królowej Polski w Wykrocie został namalowany wg wskazań Matki Bożej i poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzymie 18. X.1995 r.

Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce

W Wykrocie udamy się również nad sztuczny zbiornik wodny na rzece Rozoga. Tam urządzimy sobie mały, pożegnalny piknik lub ognisko, a także pospacerujemy po okolicznych lasach.

Magdalena Kosek Nowicjusz 0 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020