Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój, Zbyszek Mat

Duszniki Zdrój - Muzeum Papiernictwa

2010-08-01 - 2010-08-15
2011-05-17 08:15:32
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Dwutygodniowy pobyt w Kudowie  Zdroju z turystyką dookoła Kudowy.

W tym miejscu opis i zdjęcia z pobytu w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach ZdrójMuzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju„Próżna ufność w marmurze, próżna i w żelazie,

to trwa do skonu świata, co na papier wlazie.” Wacław Potocki ( 1621-1696)

..komplet mebli eklektycznych z końca XIX w.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w XVII wiecznym młynie papierniczym, unikatowym zabytku techniki. Położone jest nad rzeką Bystrzycą Dusznicką,.Pierwsze wzmianki o papierni dusznickiej i papierniku noszącym nazwisko Ambrosius Tepper pochodzą z 2 połowy XVI w. Zabudowania zachowanej papierni stanowią zespół przylegających do siebie obiektów. Najważniejszy w tym kompleksie budynek główny młyna papierniczego, pełniący niegdyś funkcję mieszkalno - produkcyjną, wzniesiono w 1605 r. Na kondygnacji parterowej odbywała się zasadnicza produkcja papieru. Wyższa kondygnacja, konstrukcji ryglowej, mieściła mieszkania oraz pomieszczenia produkcyjne. Przestrzeń poddasza zajmowała suszarnia papieru. Przylegającą do budynku głównego drewnianą suszarnię papieru oraz pawilon wejściowy wybudowano przypuszczalnie w XVIII w.

..malowidła ścian i stropów z XVII-XVIII w...
..malowidła ścian i stropów z XVII-XVIII w...

W XVIII w. papiernię znacznie rozbudowano i zmodernizowano, instalując w niej nowoczesne urządzenia papiernicze. Produkcję papieru unieruchomiono w Dusznikach w 1937 r. Dwa lata później Karl Wiehr, ostatni właściciel papierni przekazał ją miastu na cele publiczne z intencją utworzenia w zabytkowym młynie regionalnego muzeum techniki.

Papiernia w chwili przejęcia jej przez władze polskie w 1945 r. była opustoszała i zniszczona. Z urządzeń papierniczych zachowały się jedynie wieszaki klamrowe do suszenia tektury, z XIX/XX w. oraz kilka XIX w. form służących do czerpania papieru. Zachowały się także niezwykle cenne elementy wystroju papierni - malowidła ścian i stropów w pomieszczeniach kondygnacji strychowej młyna, pochodzące z XVII - XIX w.

Obecnie dusznickie muzeum jest jednym z ważniejszych obiektów turystycznych na Ziemi Kłodzkiej – odwiedza je około 70 tys. Osób rocznie.

W zbiorach muzeum możemy zobaczyć papiery historyczne polskich i europejskich wytwórni - papiery ręcznie czerpane, tj. wytworzone ręcznie, papiery maszynowej produkcji krajowej i zagranicznej, papiery wzorzyste zdobione metodami rękodzielniczymi i inne.

Równie bogate są zbiory artystów polskich i zagranicznych min. Hanny Bakuły, Grażyny Brylewskiej, Marii Diduch, Agnieszki Buchalik- Drzyzgi, Marii Komorowskiej, Ewy Rosiek-Buszko, Karen Stahlecker, Heleny i Joachima Tschacher i innych.

Oraz zbiory urządzeń i maszyn wykorzystywanych w procesie przemysłowej produkcji papieru i wyrobów papierowych ikolekcja z XVIII i XIX w. papierniczych form czerpalnych z sitami żeberkowymi i welinowymi. Są to narzędzia używane do rękodzielniczej produkcji papieru w czerpalniach niemieckich i polskich.

Zobaczymy również pamiątki po Wojciechu Dzieduszyckim, jednym z twórców i organizatorów Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Zdroju oraz kopię maski pośmiertnej i odlew lewej dłoni Fryderyka Chopina. Odlewy zostały wykonane w październiku 1849 roku przez Jeana Baptiste’a

W czasie zwiedzania muzeum dzieci mogą poznać proces powstawania papieru i samemu wykonać pamiątkowe arkusze papieru czerpalnego.

Pamiątki po Wojciechu Dzieduszyckim.
Pamiątki po Wojciechu Dzieduszyckim.

Na zewnątrz muzeum zobaczymy zbiory urządzeń i maszyn wykorzystywanych w procesie przemysłowej produkcji papieru i wyrobów papierowych ikolekcję z XVIII i XIX w. papierniczych form czerpalnych z sitami żeberkowymi i welinowymi. Są to narzędzia używane do rękodzielniczej produkcji papieru w czerpalniach niemieckich i polskich.

 popiersie Chopina..

..odlew maski pośmiertnej Fryderyka Chopina... ....nauczymy się robić papier.. ..czerpanie papieru.. ..wyciskanie wody...  ..i suszenie arkuszy papieru.. ..maszyny papiernicze...  ..wychodzimy na dziedziniec muzeum.. Kamień ze ścieraka łańcuchowego do mechanicznego rozdrabniania drewna na ścier. Holender do produkcji masy papierniczej. Wał ssący szczelinowy maszyny papierniczej. Rafka do wyławiania pęczków niedomielonej masy papierniczej. Wał granitowy wykorzystywany do gładzenia wstęgi papieru. Rafka... Gniotownik.. Ścierak prasowy.. Gilotyna do cięcia papieru.. Gilotyna do cięcia papieru... Zagęszczarka okrągłositowa. Urządzenie do odwadniania celulozy.
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-05-17 13:59:35

Zbyszku !

Brawo piękna relacja z Dusznik - Zdroju . Nie wiedziałam , że w tym mieście jest muzeum papiernictwa . Dzięki twoim informacjom na pewno się kiedyś do niego wybiorę . A tak na marginesie piękna sentencja , odnosząca się do twojej relacji . Pozdrawiam Monika B.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020