, monika

Dolina Kobylańska- wytwór natury ...

2011-05-16
2011-05-16 15:46:55
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Dolina Kobylańska leży między wsią Kobylany , a wsią Karniowice ...

Ta przepiękna dolinka ma tylko 3km.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kobylany

Zastanawiałam się dokąd pojechać . Mój wybór padł na malowniczą dolinkę .Dolina Kobylańska lub inaczej zwana trochę niesłusznie Karniowicką . Ma 3 km . dł. W dolince tej możemy spotkać na skałkach przyszłych alpinistów . Przecierający szlak taternicy nadali skałkom bardzo ciekawe nazwy ... np. Zjazdowa Turnia czy Księżycowy Kominek . Do dolinki możemy dostać się przez niewielką wieś Kobylany , od tej wsi wzięła swą nazwę dolinka . Przez całą Dolinę Kobylańską płynie malutki potok Kobylański .Przeszłam kilka metrów , dochodząc do niewielkiej polanki . U jej stóp zaczynają się schodki wiodące do groty z Figurką Matki Bożej .

Grotę wykuto w 1914 r . i postawiono tam ołtarzyk z figurką M.Boskiej .

Matka Boża patrzy łaskwym okiem na wspinających się tu ludzi . Nad schodkami wmurowano tablicę z napisem :" Rok pamiętny

Objawienia M.Boskiej 1914

Tu jest moja wola

stwierdzają wierni ... "

Potok wije się malowniczo przez całą dolinkę . Raz się chowajac innym razem wynurzając się jakby znienacka . Płynie wolno tworząc malownicze kaskady , przedzierając się przez głazy . Patrzę na tą dolinkę z wielkim podziwem . Idąc przez nią spotykam nieznane mi rośliny . Rosną tam czego bym się niespodziewała bzy . Jedna ze skał mnie zaciekawiła przypominała " Płetwę Rekina " , inna zaś " Mnicha " . Wysokość skałek to 50 m . Możemy tu spotkać różne drzewa . Na jednej ze skałek stoi krzyż . Dolinka Kobylańska jest rezerwatem . Co rusz możemy w niej spotkać samotnie stojące skałki zwane ostańcami ... Ostańce czasem przybierają bardzo ciekawe formy . np. Okręt czy Żabi Koń . Spotkałam tu Brzozę Krzewiastą Szefera . Nad potokiem rosną kaczeńce i inne kwiaty . Czasem możemy zobaczyć ćwiczących taterników .

Zamyka ją Brama Kobylańska . Choć krótka to bardziej malownicza od innych . Co mnie zaciekawiło , potok płynie przez środek wsi .

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71326 kilometrów
2011-05-17 14:02:59

moja trasa była zupełnie inna, ponieważ szliśmy na nogach ze Skały niebieskim szlakiem pieszym, przecinając OPN, zaczęliśmy od północnej części doliny będkowskiej i jaskini nietoperzowej, która tam się właśnie mieści no i potem wzdłuż cały czas niebieskim zachaczając o wodospad Szum aż do zejścia na żółty właśnie do doliny kobylańskiej.

tras jest do wyboru do koloru :)

oj, a Karniowice też pamiętam bardzo dobrze, bo tam się zgubiliśmy :D tzn. nie wiedzieliśmy chwilowo gdzie jesteśmy :P w drodze do wąwozu bolechowickiego. uratował nas przystanek autobusowy, który był nazwany wlaśnie nazwą miejscowości (oj, jest co wspominać ;)

Ostatnio edytowany: 2011-05-17 14:06

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-05-17 13:54:09

Łucjo !

Do Doliny kobylańskiej  dojechałam od strony Rudawy przez wioskę Brzezie , a potem skierowałam się na Będkowice , a potem skręciłam na Karniowice 2 km  dalej jest skręt na Kobylany , a w nich Tablica informująca ile jeszcze do Doliny . 

Łucja Weekendowy turysta 65 kilometrów
2011-05-17 12:24:59

Magdaleno, witam Cię bardzo serdecznie i dziękuję za szczegółową informację, jak również dodatkowe namiary na fajne miejsca w Dolinkach Podkrakowskich.

Będę odwiedzać Twoje wpisy na P.Sz. są takie interesujące. Pozdrawiam Łucja

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71326 kilometrów
2011-05-17 11:25:01

dolinka leży ne terenie Jury w rejonie dolinek pokrakowskim, jeśli dobrze pamiętam koło doliny będkowskiej, tą łatwiej znaleźć bo jest dużo większa. będąc w dolinie kobylańskiej zachęcam właśnie do zaglądnięcia do Będkowskiej no i całkiem neidaleko jest wąwóz bolechowicki. jeśli się jest samochodem to nie ma problemu, żeby ogarnąć te trzy miejsca. ale pieszo też da się zrobić :) (zdjęcia z tych miejsc mam też u siebie w galerii, gdyby miały bardziej jeszcze zachęcić ;) )

Ostatnio edytowany: 2011-05-17 11:26

Łucja Weekendowy turysta 65 kilometrów
2011-05-17 10:49:53

Moniko, to kolejna wspaniała relacja. Niestety trudno mi sprecyzować gdzie ta Dolina jest położona, czy może w Jurze ? Przypuszczam, że to fantastyczny wypad na sobotnie popołudnie albo niedzielne. Pozdrawiam Łucja

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020