Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Dojeżdzamy do kopalni.., Zbyszek Mat

Złoty Stok - Kopalnia Złota

2010-08-01 - 2010-08-15
2011-05-16 07:56:31
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Dwutygodniowy pobyt w Kudowie  Zdroju z turystyką dookoła Kudowy.

W tym miejscu opis i zdjęcia z pobytu w Kopalni Złota w Złotym Stoku

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Złoty StokKopalnia Złota w Złotym StokuZ Kudowy Zdrój do Złotego Stoku możemy dojechać kierując się na Duszniki-Zdrój a dalej na Kłodzko. To jest ok. 55 kilometrów od Kudowy. Patronem Kopalni Złota w Złotym Stoku jest Ignacy Domeyko (1802-1889) wybitny geograf, mineralog, podróżnik i badacz.

Zwiedzanie rozpoczynamy od udostępnionego 500 metrowego odcinka Sztolni Gertrudy. Przewodniczka opowiada o legendzie związanej z tą sztolnią. Gertruda, żona jednego z czterech górników zasypanych w kopalni, która udała się na ratunek ukochanego męża, zabłądziła w labiryntach chodników kopalni i pozostała tam na zawsze. Od tamtego czasu, gdy górnik zabłądził w labiryncie chodników, odzywał się tajemniczy głos a zabłąkany górnik idąc za tajemniczym głosem odnajdował wyjście. Choć nikt nie widział jeszcze Gertrudy to i dzisiaj Gertruda zabłąkanemu turyście pokazuje drogę do wyjścia.

..jak górnik był niegrzeczny..

W tej części kopalni zobaczymy mapy i plany kopalni od XVII wieku, narzędzia i lampy górnicze, piece do wytapiania złota i wózki transportowe i wiele innych eksponatów.
W bocznych chodnikach, pełniących dawniej funkcję magazynów materiałów wybuchowych, urządzono laboratorium J. Szarfenberga, człowieka, który w pogoni za eliksirem na długowieczność uzyskał z rudy arszenikowej potężną truciznę - arszenik. Legenda mówi, że arszenikiem ze Złotego Stoku podtruwany był sam Napoleon. Tu można też zobaczyć skarbiec z1066 sztabkami złota odpowiadającymi 16 tonom złota wydobytego przez około 1000 lat istnienia kopalni.Dalej przechodzimy przez chodnik śmierci.Tutaj, bowiem skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. Skazańca stawiano pod ścianą, jego ręce wkładano aż po łokcie w specjalnie wykute dziury, po czym otwory te wypełniano zaprawą. Nieszczęsny górnik, przytwierdzony do skały, konał w strasznych męczarniach. Kopalni pilnowały gnomy. Wierzono, że są to górnicy, którzy zginęli w podziemnych zawałach w kopalni. Są to postacie życzliwe, które często pomagały górnikom i ratowały im życie. W kopalni w Złotym Stoku można spotkać gnoma Szarego, o którym legenda głosi, że gdy się niespodziewanie pojawi z migocącą lampą i spojrzy mu się w oczy – wszystkie marzenia się spełnią. Jednak, gdy w oczy gnoma spojrzy zły człowiek, może zostać w kopalni na zawsze. Co odważniejsi i żądni wrażeń mogą zjechać w części trasy po ośmiometrowej zjeżdżalni.

Na zakończenie zwiedzania sztolni Gertrudy, oglądamy MuzeumPrzestróg, Uwag i Apeli, kolekcję tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, z uwiecznionymi najróżniejszymi hasłami, instrukcjami i ostrzeżeniami. Często są to hasła wręcz zabawne, typu: "Nie rzucaj młotkiem, będąc na rusztowaniu" lub bardziej ambitne, „Co zrobiłeś dzisiaj dla obniżenia kosztów własnych???”

Następnie przechodzimy do zwiedzeniaSztolni Czarnej Górnej.
Wejście znajduje się w górnej części Złotego Jaru, u podnóża wielkiego kamieniołomu, w Gorze Sołtysiej. Góra ta dwukrotnie była eksploatowana, raz w pogoni za żyłami złota ( średniowiecze) oraz w połowie XVII wieku w celu odzyskania rudy arsenowej. Zobaczymy tutaj też podziemny chodnik prowadzący do Czech, ręcznie kute średniowieczne wyrobiska ze śladami pociągnięcia rylca oraz potężne komory po wybraniu złotodajnych rud. Największą jednak atrakcją Sztolni Czarnej jest jedyny w Polsce podziemny wodospad. Głęboko pod ziemią, w małej komorze, z wysokości ośmiu metrów, woda z hukiem spada tuż przed odwiedzającymi, nierzadko ochlapując twarze zachwyconych turystów.
W roku 2007 zostały ukończone prace polegające na usunięciu dwóch zawałów (prace górnicze trwały 4 lata). Umożliwiło to zejście grup wycieczkowych na poziom niższy, ten pod wodospadem tzw. tajemniczy chodniki Sztolni Czarnej z poziomu dziewiątego. To tutaj 8 maja 1945 roku Niemcy mieli ukryć skarby III Rzeszy. Prace poszukiwawcze bursztynowej komnaty i złota Wrocławia trwają do dziś…
Po zwiedzeniu wyjeżdżamy na zewnątrz Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem pokonując ok. 300 metrową trasę.

Przed kopalnią na dziedzińcu czeka szereg różnych atrakcji: odlewanie sztabek złota, bicie złotych monet (wszystko potwierdzone stosownym imiennym certyfikatem), płukanie złota i szukanie kryształów. Gdy Michał oddaje się pasji poszukiwacz złota, ja spożywam pyszną kawę z maleńką dawką arszeniku, która nie jest szkodliwa dla zdrowia, ale powoduje uzależnienie od …miejsca, ciekawych ludzi i przygody. Następnie zwiedzamy wystawę minerałów. Szczęście nam dopisało i ze znalezionymi grudkami złota i kryształami możemy wracać do Kudowy.

..wejście do kopalni.. ..Tablica Patrona Kopalni Ignacego Domeyki.. ..to chyba nie gnom?.. Ciekawe opowieści przewodniczki ..plany i mapy kopalnii.. Kopalnia złota .wózek do transportu rudy.. .piec do wytopu złota ..skarbiec - 16 ton złota.. alchemik Szarfenberg.... ..i jego uczeń... ..spotkanie z gnomem Szarym... ..lampy górnicze..  i kaski.. ..Muzeum Przestróg,.. ..Uwag..  i Apeli. Idziemy bdo Sztolni Czarnej Górnej. Kopalnia złota złoty stok ..pomarańczowy tramwaj..  i wyjeżdzamy z kopalnii. Wytapiamy sztabkę złota...  i otrzymujemy certyfikat, że sztabka jest prawdziwa. Bicie złotych monet.. .. i sam je wybijam.. Poszukiwamie złota... ..płuczka do wypłukiwania złotych grudek.. Sukces, mam trzy złote grudki.. Wystawa minerałów.. ..narzędzia zbieracza minerałów..  i minerały. ..poszukam jeszcze kryształów.. ..MAM !!! MAM !!!! Teraz możemy jechać dalej !
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020