Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Marek Weber

Głuchołazy - Parkowa Góra (Góra Chrobrego)

2008-08-02
2008-08-02 17:33:54
Avatar użytkownika
Marek Weber Krajtroter 21364 kilometrów
Po zwiedzeniu centrum miasta w Głuchołazach wyruszyliśmy na zaplanowany wcześniej szlak w obrębie Góry Parkowej (Góra Chrobrego), gdzie znajduje się łącznie ok. 20 km oznakowanych szlaków turystycznych pieszych.

Wybraliśmy szlak żółty - szlak nazywany Szlakiem Złotych Górników, pokrywa się on częściowo ze ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną "Przez Górę Chrobrego w Głuchołazach". Prowadzi w większości leśnymi, mrocznymi drogami, na których natkniemy się na kamienie lub też wystające korzenie.
Wędrówkę naszą rozpoczynamy przy budynku Caritas w Głuchołazach przy ulicy gen. Andersa cofamy się w kierunku centrum miasta. Na trasie znajdują się dwa źródełka oraz relikt dawnego kopalnictwa złota -''Grota Góralska''. Jest to kilkunastometrowa sztolnia ze specyficznym mikroklimatem, który pozwala przezimować w niej kilku chronionym gatunkom nietoperzy. Przebyciu kilkuset metrów dochodzimy do mostka na rzeczce Białej Głuchołaskiej, gdzie wchodzimy na żółty szlak długości ok. 6 km, który zwany jest archeologicznym, jest on chyba jednym najciekawszych szlaków w okolicach Głuchołaz. Teraz udajemy się promenadą spacerową wzdłuż brzegu Białej Głuchołaskiej, szlak przechodzi pod wiaduktem kolejowym obok mostu ''huśtanego'', wchodzimy na ulicę Parkową. Dalej idziemy obok hotelu i restauracjiLeśna” oraz basenu kąpielowego. Przy pensjonacie „Zacisze II” i „Jeziorku Łabędzkim” szlak prowadzi nas dalej w kierunku Przedniej Kopy. Idziemy przez las, ale miejscami wychodzimy z lasu i możemy obserwować piękne widoki na Górę Opawską, po drodze mijamy stare miejsca wydobywania złota na tych terenach, po kilku minutach zagłębiamy się znowu w przyjemny cień lasu. W lesie spotykamy ślady starych szybów wydobywczych złotonośny piasek. Szlak prowadzi nas dalej ścieżkami do szczytu Góry Chrobrego, gdzie stoi 22 metrowa kamienna wieża widokowa wybudowana w 1898 r. (obecnie nieczynna) oraz zgliszcza Domu Wycieczkowego, który spłonął 26 XI 1996 r. Po obejrzeniu z wieży widokowej panoramy na okoliczne tereny, schodzimy w dół szlakiem, aby po przejściu kilkudziesięciu metrów dojść do neogotyckiej Kaplicy św. Anny wybudowanej w 1908 r. Obok Kaplicy znajdują się tzw. ''Wiszące Skały'' o wysokości ok. 10 m. Dalej trasa wiedzie nas zboczem Góry Parkowej (Góra Chrobrego), gdzie dochodzimy prawie do granicy, mijając Górną i Średnią Drogę Świńską mamy piękne widoki na przełom rzeki Biała Głuchołaska. Z lasu wychodzimy naprzeciwko ujęcia wody, gdzie nasz szlak skręca z lasu w prawo, znajdują się tu tereny dawnej eksploatacji złota. Zobaczyć można relikty kopalnictwa w postaci szybów, zagłębień, pozostałości płuczek po odkrywkowej eksploatacji złota oraz liczne usypiska i zwały przemytego materiału. Dalej szlak biegnie ul. Andersa, gdzie stoją XIX wieczne budynki dawnego uzdrowiska i min. budynek Caritasu, skąd rozpoczęliśmy nasz szlak.
Głuchołazy - Parkowa Góra (Góra Chrobrego)
Avatar użytkownika
Marek Weber Krajtroter 21364 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
JÓZEF Krajtroter 2080 kilometrów
2008-11-28 20:01:21
Podobnie, jak w wielu innych tego typu obiektach trudno zapewnić stały nadzór i bardzo szybko stałby się ruiną a jego skromne wyposażenie za jakiś czas pewnie moglibyśmy kupić na aukcji internetowej! Proponuję odwiedzić Centrum Informacji Turystycznej na Placu Basztowym i tam uzyskać dokładną odpowiedź. A może spytać księdza proboszcza?p.)
SaNdRa MaRzEnIa Nowicjusz 1 kilometrów
2008-11-27 22:40:58
Ja sądzę że głucholazy to piękne miasto bo w nim mieszkam, jest zarąbiście,tylko mam jedno pytanie dlaczego kościól św. Rocha jest zamknięty.......jeżeli ktoś by wiedzial proszę o odpowiedż
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-08-04 08:29:34
[cytuj autor='JÓZEF ']Do Głuchołazów mam tylko pół godz.... samochodem.Przedstawiony szlak jest rzeczywiście jednym z piękniejszych w Górach Opawskich.To teren dla wycieczek rodzinnych, nawet z bardzo małymi dziećmi. A cuda natury są wszędzie, wystarczy się rozejrzeć! Pozdrawiam ze szlaku krzyży pokutnych![/cytuj]
>Dzięki za dobre informacje:-)Krzyże pokutne...mam kolejny na oku,może w przyszły weekend się tam wybiorę i zrobię zdjęcia :-),pozdrawiam !
Avatar użytkownika
JÓZEF Krajtroter 2080 kilometrów
2008-08-03 22:02:13
Do Głuchołazów mam tylko pół godz.... samochodem.Przedstawiony szlak jest rzeczywiście jednym z piękniejszych w Górach Opawskich.To teren dla wycieczek rodzinnych, nawet z bardzo małymi dziećmi. A cuda natury są wszędzie, wystarczy się rozejrzeć! Pozdrawiam ze szlaku krzyży pokutnych!
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-08-02 18:59:32
Polska jest piękna,cuda natury takie że dech zapiera !!!:-)pozdrawiam!
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020