d10, Sebastian Walas

Dukla i okolice

2008-08-02 - 2008-08-04
2008-08-02 17:14:55
Avatar użytkownika
Sebastian Walas Wędrowiec 160 kilometrów
Wycieczke zaczynamy w dukli a dokładnie na przystanku PKS skąt kierujemy sie do pobliskiego Kościółka parafialnego pod wezwaniem Marii Magdaleny w stylu późnobarokowym po zwiedzeniu wnętrza kościoła przechodzimy na dróga stronę ulicy i udajemy się do zespołu pałacowo-parkowego gdzie w pałacowym budynku ulokowane jest muzeum . po zwiedzeniu muzeum i parku który je otacza kierujemy się w strone kościoła OO.Bernardynów gdzie za życia wizytował papież Jan Paweł II .tak zakończył sie 1 dzień wycieczki . Drugiego dnia wycieczki udajemy sie do oddalonego o kilka kilometrów miejsca kultu św Jana z Dukli którą nazywa się Pustelnią św Jana miejsce to jest bardzo malownicze i pieknie przygotowane by przyjąc rzesze pielgrzymów z pustelni prowadzi wiele szalaków turystycznych . Po wyciszeniu się w Pustelni św Jana wracamy spowrotem do Dukli skąt udajemy się do miejscowości Jasionka a następnie rozpoczynamy wędrówke do studzienki Św jana która znajduje się na początku szlaku turystycznego prowadzącego na szczyt góry Cegrowa (731 m.n.p.m.) wracając z podboju góry Cergowej kończymy drogi dzień wyprawy. Następnego dnia spędzamy wolny czas przechadzając się odpowiednio po Jaślińskim Parku krajobrazowym( który oobejmuje teren przygranicznych gmin m.in. tylawa barwinek) oraz Rezerwat "Przełom Jasiołki"(znajdujący się na zachód od wsi Daliowa) obydwa rezerwaty są bardzo malownicze krajobrazy
Swoją wyprawe zaczołem przy okazji odwiedzin rodziny która mieszka w miejscowości należącej do gmminy Dukli często jestem w tych okolicach są one bardzo malownicze i posiadają w sobie magie która sprawia że człowiek poczuje tęsknote w sercu za tym magicznym miejscem i wraca tam co roku . Wracając do wyprawy pierwszego dnia postanowiłem zwiedzic samo miasteczko Dukle które ma do zaoferowania turystom wiele atrakcji postanowiłem wiec je sprawdzic ,więc wszedłem do autobusu PkS i udałem sie do centrum Dulki. Wysiadając z pojazdu na przystanku Pks-u udałem sie do miejscowego Kosciółka którego Patronka jest Maria Magdalena. Sam Kosciół budowany jest w stylu póxnobarokowym samo wnętrze kościoła zrobiło na mnie ogromne wrażenie .Po zwiedzeniu parafialnej świątyni udałem się do zespołu pałacowo-parkowego który od Kościoła dzieliła zaledwie droga . Na terenie zespołu pałacowo-parkowego znajduje się pałac w którego wnetrzu ulokowane zostało muzeum za pałacem znajduje sie ogromny park gdzie mieszczą się trzy stawy . kończąc wyprawę po pałacu ijego ogrodzie przechodzę przez małą furtke i przechodząc przez droge kieruję sie do koscioła OO. Bernardynów wraz z zespołem klasztornym budowa koscioła a szczególnie jego wnętrza przypomniała mi Piekarsdką Bazylike która została w podobny sposób zaprojektowana i wybudowana wychodząc z kościoła OO. Bernardynów kończe pierwszy dzień wycieczki.
Drugiego dnia postanowiłem zobaczyc Pustelnie św Jana miejsce to jest położone na wysokim wzgórzu a otaczające je drzewa sprawiają że poczułem jak bym sam tam zamieszkał szczegolną uwagę zwróciła na mnie domek św Jana wybuowany z drewna znajdował się w nim maleńka sień i jeden pokój . Po zwiedzeniu Puszczy św Jana udałem się spowrotem do Dukli skąt skierowałem się do rodzinnej miejscowości Jasionki a z tamtąd udałem się na podbój góry Cergowej która ma wysokośc 731m n.p.m. po drofdze zatrzymałem sie przy studzience św Jana miejsce to jest przygotowane dla pielgrzymów znajduje sie tam ołtarz i kilka ławek oraz słynna studzienka . I zdobyciem szczytu skończył sie drugi dzień wyprawy. Trzeci ostatni dzień wycieczki spędziłem zwiedzając rezerwaty przyrody .Pierwszy z nich to Jaśliski Park Krajobrazowy obejmuje południową część gminy(Olchowiec, Mszana, Tylawa, Barwinek, Zawadka Rymanowska, Daliowa, Jaśliska, Posada Jaśliska, Wola Niżna, Wola Wyżna). Znajdują się tam naturalne stanowiska cisa pospolitego - chronione w rezerwatach "Wadernik"w Ropiance, "Igiełki" w Mszanie, "Cisy w Nowej Wsi". Naturalne stanowisko modrzewia polskiego chronione jest w rezerwacie "Modrzyna" w Barwinku. Nastepnym rezerwatem był Rezerwat "Przełom Jasiołki" - to liczący 123.4ha rezerwat leśny o szczególnej wartości przyrodniczej ze względu na bogactwo gatunkowe i naturalny układ zbiorowisk roślinnych.Obejmuje malowniczy odcinek rzeki Jasiołki na zachód od wis Daliowa (gm.Dukla) oraz północne stoki wzgórza Ostra z dobrze zachowanym drzewostanem w klasycznym układzie piętrowym. I moja wyrawe zakończyłem powrotem do domu pradziadka .
d11 Dukla i okolice
Avatar użytkownika
Sebastian Walas Wędrowiec 160 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021