Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Zbyszek Mat

Kudowa Czermna - Kaplica Czaszek

2010-08-01 - 2010-08-15
2011-05-09 11:00:05
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Dwutygodniowy pobyt w Kudowie  Zdroju z turystyką dookoła Kudowy.

W tym miejscu opis i zdjęcia Kaplicy Czaszek i Kościoła św. Bartłomieja Apostoła- Kudowa Czermna

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kudowa CzermnaKudowska Kaplica Czaszek

Widok na kościół św.Bartłomieja Apostoła
Widok na kościół św.Bartłomieja ApostołaKaplica Czaszek to Zbiorowa Mogiła! Wielki Grobowiec!

Niewielka barokowa kaplica murowana, usytuowana została pomiędzy kościołem św. Bartłomieja a wolnostojącą dzwonnicą. Ściany i sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa ok. 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii chorób zakażnych. Dalsze 20–30 tys. szczątków leży w krypciepod kaplicą. Na ścianie głównej znajduje się ołtarz z barokowym krucyfiksem,na którym leżą ciekawsze okazy czaszek. Wśród piszczeli i czaszek ułożonych warstwami przy ścianach kaplicy znajdują się dwie drewniane rzeźby aniołów, jeden z trąbką i napisem łacińskim "Powstańcie z martwych", drugi z wagą i napisem łacińskim "Pójdźcie pod sąd".

..przed kościołem..

Kaplicę zbudował w latach 1776 - 1804 ksiądz Václav Tomášek, z pochodzenia Czech, proboszcz parafii w Czermnej. Po prusko-austryjackiej wojnie trzydziestoletniej, wojnie siedmioletniej w latach 1756-1763, płytko pod ziemią i na powierzchni znajdowano niepochowane szczątki ludzkie. W roku 1776 ks. Tomášek z grabarzem J. Langerem i kościelnym J. Schmidtem zaczęli wygrzebywać znajdujące się płytko pod ziemią szczątki. Nie spodziewali się, że natrafią na tak dużą ilość ludzkich kości. Ksiądz Tomášek postanowił wydobyć wszystkie szczątki. Polecił grabarzowi i kościelnemu oczyścić, wybielić kości wraz z czaszkami i zgromadzić w kaplicy. Ten fakt oraz doznany wstrząs podczas zwiedzania w 1775 roku katakumb w Rzymie zrodził pomysł wybudowania kaplicy ossoarium. Budowę kaplicy wspomaganą przez Leopolda von Leslie rozpoczęto w 1776 roku. Po wybudowaniu kaplicy ks. Tomaszek z grabarzem Langerem przez blisko 20 lat zbierali w rejonie Kudowy, Dusznik i Polanicy ludzkie szczątki i gromadzili je. Prace przy wystroju kaplicy trwały do 1804 roku. Przejęci spotkaniem z przemijalnością świata i śmierci, ks. Tomaszek i grabarz Langer postanowili, aby 20 lat po śmierci ich szczątki też spoczęły w tym miejscu. Ks. Tomášek zmarł w 1804 r.W kaplicy znajdują się czaszki: ks. Tomáška, grabarza Langera, sołtysa Czermnej i jego żony, kość udowa wysokiego, mniej więcej dwumetrowego Szweda i charakterystycznie zbudowana czaszka Tatara, czaszka ze zmianami chorobowymi oraz źle zrośnięte kości kończyn i przestrzelona czaszka sołtysa Martinca. W czasie wojny siedmioletniej (1756–63) sołtys przeprowadzał wojska austriackie przez Błędne Skały, za co został rozstrzelany przez Prusacy. Jego żona zginęła, od ciosu ostrym narzędziem, próbując zasłonić męża własnym ciałem.

Na ścianie kościoła umieszczona jest tablica upamiętniająca pobyt w tym miejscu 01 lipca 1955 roku Ks. Karola Wojtyły w ramach pieszej wędrówki po Ziemi Kłodzkiej

Po zwiedzeniu Kaplicy Czaszek trzeba zobaczyć wnętrze kościoła św. Bartłomieja Apostoła.

..tablica pamiątkowa szlaku ks.Karola Wojtyły...
..tablica pamiątkowa szlaku ks.Karola Wojtyły...

Kościół ma swoje początki w XIVw. Został zniszczony podczas wojen husyckich, i odbudowany wXVI wieku. Obecny barokowy wystrój pochodzi z drugiej połowie xviii w. Ołtarze boczne oraz ambonę wykonał rzeźbiarzAlois Schmidt z Lądka Zdroju w roku 1930.

Wśród znanych osób związanych z Czermną jest Błogosławiony ks. Gerhard Hirchfelder który w latach 1932-1939 był wikarym w Czermnej. Zmarł w obozie koncentracyjnym w Dachau.

..pomnik Papieża Jana Pawła II..
..widok na dzwonnicę i kaplicę..
..przed kaplicą..

Gerhard Franziskus Johanes Hirschfelder ur. 17 lutego 1907 r. w Kłodzku, zm. 1 sierpnia 1942 r. w KL Dachau) – błogosławiony Kościoła katolickiego, niemiecki ksiądz katolicki, duszpasterz młodzieży związany z ziemią kłodzką, więzień KL Dachau i męczennik. W kazaniach otwarcie występował przeciw nazistom.Rozwijał katolickie organizacje młodzieżowe, które miały zapobiec szerzeniu się ideologii narodowosocjalistycznej.

..wejście do kaplicy w grupie... ..wnetrze kaplicy (zdjęcie z internetu )  ..widok na kościół.. ..ołtarz główny i.. ołtarze boczne.. ..barokowa ambona  ..i organy.. na przykościelnym cmentarzu.. ..ostatnie zdjęcia.. ..zakupy pamiatek.. ..i powrót do domu. Tak oznaczony był parking w 2007 r. W 2010 roku już tej tablicy nie było.
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020