Wycieczka oznaczona jest jako prywatna i nie pokazuje się na wszelkich listach
, Piotrek G.

Wzgórze Krzywoustego i Perła Zachodu - wiosenne wędrowanie.

2011-05-08

 

Ścieżka rowerowo-piesza na Perłę Zachodu i po drodze Wzgórze Krzywoustego popularny Grzybek. Miejsce popularne wśród jeleniogórzan, trasa prowadząca trochę pod górę, ale bez jakichś przewyższeń. Dużo wózków z dziećmi i rowerów. 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jelenia GóraRozpoczęcie sezonu 2011 to wędrówka w najbliższe okolice Jeleniej Góry. Ścieżka rowerowo-piesza na Perłę Zachodu i po drodze Wzgórze Krzywoustego popularny Grzybek. Miejsce popularne wśród jeleniogórzan, trasa prowadząca trochę pod górę, ale bez jakichś przewyższeń. Dużo wózków z dziećmi i rowerów.

Na początek wdrapaliśmy się na Wzgórze Krzywoustego (375 m n.p.m.), zbaczając lekko z drogi rowerowej. Nazwę Grzybek, wzgórze zawdzięcza charakterystycznej wieży i jej metalowemu hełmowi na szczycie. Ta odnowiona w 2009 roku budowla stała się ciekawym obiektem i punktem widokowym na okolicę. Wcześniej przez długi czas była w opłakanym stanie, zaniedbana i brudna. Wieża nazywana kiedyś Wieżą Cesarską ma wysokośc 22 metrów powstała w 1911 roku z okazji 800 lecia JeleniejGóry, w miejscu gdzie stał legendarny zamek Bolesława Krzywoustego. Pewni jesteśmy, że w tym miejscu stała budowla obronna o czym świadczy średniowieczny wał ziemny rozciągający się na długości 150 metrów i wysoki na 4 metry. Są wzmianki o tym , że zamek ów był oblegany w czasie wojen husyckich a w połowie XV wieku został rozebrany przez mieszczan jeleniogórskich, był cennym składem materiałów budowlanych. Miejsce to jest uważane za kolebkę miasta.

Powróciliśmy na szlak żółty i dalej wzdłuż rzeki Bóbr udaliśmy się pod górę. Trasa jest bardzo malownicza, cały czas towarzyszy nam nurt Bobru, który wiję się zakolami, wokół drzewa i czysta przyroda. Nazwa Borowy Jar pasuję do tego miejsca. Mijamy wiadukt, który wykorzystany był w kilku filmach, a także przydrożne źródełko. Po pewnym czasie dochodzimy do elektrowni wodnej, droga zmienia się z asfaltowej w wąską, wyłożoną granitowa kostką, pojawiają się poręcze nad urwiskami. Trasa nabiera innego wyglądu i jest bardziej górzysta. Tak już do samego szczytu.

Na szczycie budynek Perły Zachodu, gościńca położonego na wysokości 320 m n.p.m. Można się tam posilić, pod warunkiem, że nie ma akurat wesela. Perła Zachodu powstała w 1950 roku na miejscu wcześniej istniejącego schroniska. Jej charakterystyczne położenie na urwistym brzegu jest bardzo malownicze. W dole urwiska roztacza się wspaniały widok na Jezioro Modre. Można zejść na dół urwiska, schodami, a także przejść most na drugą stronę jeziora. Cała trasa zajmuje około godzinki z Jeleniej Góry. Można udać się dalej zielonym szlakiem w kierunku Siedlęcina i obejrzeć tam wieżę rycerską.

Komentarze

2011-12-07 21:23:37

To prawda, nie zamieniłbym tych okolic na inne, chociaż lubię czasem pojechac w inne strony.Pozdrawiam:)

2011-12-07 21:14:58

To  Piotrze,masz okazje mieszkać w przepieknej okolicy, "zazdraszczam" :). Ja w okolice Kotliny Jeleniogórskiej mam okolo 300km. :)

Ostatnio edytowany: 2011-12-07 21:15

2011-12-07 21:10:28

Tak się składa, że mam niedaleko i jestem tam kilka razy w roku, zwłaszcza, że jest to malownicza trasa na spacer z dzieckiem. 

2011-12-07 20:58:38

Piotr, Perła Zachodu jest rewelacyjna.Bylam tam dwa razy i jesli będe w Karkonoszach napewno jeszcze tam wrócę.pozdrawiam:)

2011-05-09 20:03:48

Czasami warto przejechać klika kilometrów żeby zobaczyc coś ciekawego:). Pozdrawiam Piotrek. 

2011-05-09 11:13:41

Piotrek !

Cudowne zdjęcia z okolic Jeleniej Góry . To trochę daleko od stron w które jeżdżę . Pozdrawiam Monika B.

2011-05-08 15:44:13

trzeba przyznać, że interesujące meijsce i z pewnością bym się tam wybrała, gdyby nie było tak daleko od Częstochowy :| ale jeśli tylko będę kiedyś w tamtych terenach to na pewno odwiędzę