Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Droga do Czermnej..., Zbyszek Mat

Kudowa Zdrój -Ruchoma szopka w Czermnej

2010-08-01 - 2010-08-15
2011-05-07 08:55:48
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Termin podróży: 2010-08-01 - 2010-08-15

Dwutygodniowy pobyt w Kudowie  Zdroju z turystyką dookoła Kudowy.

W tym miejscu opis i zdjęcia ruchomej szopki w Kudowie Czermnej

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kudowa Zdrój > Czermna

 W Czermnej, przy ul. Kościuszki 101 znajduje się stara sudecka chałupa, gdzie mieści się w oryginalnej izbie mieszkalnej, ruchoma szopka.

w jednej z izb zlokalizowana jest ruchoma szopka...
w jednej z izb zlokalizowana jest ruchoma szopka...

Wykonawcą szopki i organów był dziadek pani prowadzącej muzeum szopki ruchomej, Franciszek Stephan, którego wizerunek znajduje się na portrecie. Był pochodzenia czeskiego. Urodził się w Czermnej w tysiąc osiemset osiemdziesiątym pierwszym roku i zmarł w tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym roku przeżywszy siedemdziesiąt dwa lata.

Już od wczesnej młodości zdradzał zamiłowanie do rzeźbiarstwa i muzyki. Gdy miał piętnaście lat zaczął wykonywać szopkę scyzorykiem z drewna lipowego. Pracował dorywczo, wykorzystywał każdą wolną chwilę i długie zimowe wieczory. Dopiero w roku tysiąc dziewięćset dwudziestym czwartym po dwudziestu latach żmudnej i precyzyjnej pracy osiągnął zamierzony cel. Zbudował szopkę, wykonał dwieście pięćdziesiąt figurek, które były poruszane ręcznie. Dopiero w roku tysiąc dziewięćset dwudziestym siódmym po dołączeniu prądu szopka została uruchomiona elektrycznie.

..ruchoma szopka...


Franciszek Stefan chcąc wzbogacić swą pracę w roku tysiąc dziewięćset trzydziestym rozpoczął budowę organów, które ukończył w roku tysiąc dziewięćset trzydziestym ósmym.

Organy wykonane są również z drewna i posiadają dwieście siedemdziesiąt głosów, czyli piszczałek oraz dziesięć registrów.Franciszek Stefan wykonał szopkę wyłącznie dla siebie i początkowo odwiedzali ją sąsiedzi oraz nieliczni goście przyjezdni. Gdy w 1953r. Pan Franciszek zmarł, przeżywszy 72 lata, rodzina postanowiła wspaniałomyślnie udostępnić jedną z izb, aby każdy mógł zobaczyć, co można osiągnąć wytrwałą pracą.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny. W chwili wejścia do chałupy zaraz wyszła starsza kobieta, która zapaliła oświetlenie i uruchomiła szopkę. Była to wnuczka p.Franciszka. Na obejrzenie izby i rozmowę z p. wnuczką przeznaczyliśmy ok. 30 minut.

Przy wyjściu na stoliku jest talerzyk i myślę, że wychodząc warto rzucić parę groszy i nie zawsze to musi być brzęczącą monetą. Nie widać tłoku w tym muzeum (może i pora nie taka) a dzięki staraniu rodziny p.Franciszka my i nasi wnukowie możemy podziwiać geniusz samouka Franciszka Stephana.

Jadąc po drodze warto zwrócić uwagę na monument wdzięczności mieszkańcom tej ziemi, Polakom Niemcom i Czechom, którzy przyczynili się do rozwoju materialnego i kulturowego Czermnej od jej początków w 1354 roku. Pomnik ten wystawili wdzięczni mieszkańcy Czermnej w 1999 roku.

..i organy zbudowane przez p.Franciszka..

Również po drodze proszę zwrócić uwagę na pomnik Anny Świdnickiej (1339-1362), księżniczki świdnicko-jaworskiej z rodu Piastów, prawnuczki króla Polski Władysława Łokietka. W roku 1353 poślubiona przez króla Czech Karola IV i królowała na tej ziemi od roku 1353.

W roku 2004 społeczeństwo kudowskie wzniosło ten pomnik na Jubileusz 650-lecia Kudowy Zdroju.

..przed chatą p.Franciszka, twórcy szopki..
..przed chatą p.Franciszka, twórcy szopki..
Monument wdzięczności mieszkańcom Kudowy- Czermnej Pomnik Księżniczki Anny Świdnickiej
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów
2011-06-16 20:28:04

P.S Oczywiście i pozdrowienia dla Moniki, której odbyte wycieczki pomagają mi w planach moich dalszych wojaży po Kraju.

Pozdrawiam

Zbyszek Mat

Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów
2011-06-16 20:24:38

Witam Pani Dominiko

Przeczytałem opisy Państwa wojaży i bardzo podobają mi się. Wiele miejsc pokrywa się w naszych podróżach. Cały Śląsk, Górny i Dolny to fascynacja i tajemnica. Odwiedziłem go w 2007 roku i w roku 2010 z wnukiem ale na pewno wrócimy tam jeszcze, bo czytając opisy krajtroterów ciągle znajdujemy coś, co powinniśmy jeszcze zobaczyć. Sentencja Marka Twaina  wspaniała. Przez długą część swojego dorosłego życia opuszczałem bezpieczną przystań, wierząc w pomyślne wiatry a gwiazdy z południowych i północnych mórz szczęśliwie prowadziły mnie do bezpiecznej przystani w domu. Dziś żegluję po kraju choć wiem że czas miniony nie wróci a jeszcze tyle chcemy zobaczyć i poznać. Ale co tam - " miejmy marzenia i realizujmy je "

Pozdrawiam Panią i Rodzinę życząc wspaniałych i fascynujących wypraw i opisów wspomnień z nich.

Zbyszek Mat

Avatar użytkownika
Dominika Zapaleniec 379 kilometrów
2011-06-16 11:51:17

Bardzo ciekawy opis. Ja także byłam w tych terenach więc wiem jak tam jest cudownie. Pozdrawiam, Dominika.

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-05-07 15:24:55

Zbyszku !

Znowu wspaniała opowieść o Kudowie . Pozdrawiam Monika B.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020