Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Zbyszek Mat

Szczecin –Gryfino – Krzywy Las

2007-07-12
2011-05-04 17:44:24
Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Krótka wycieczka  ze Szczecina do Gryfina połączona z pobytem w Parku Wodnym "Laguna" i zwiedzeniem "Krzywego Lasu"

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Gryfino - Krzywy Las

Zwiedzenie krzywego lasu można połączyć z pobytem w Parku Wodnym "Laguna" w Gryfinie lub w czasie zwiedzania lub przejazdu przez Gryfino.Dojazd nie jest oznaczony a więc trzeba kierować się do bramy wjazdowej do elektrowni "Dolna Odra" i ok. 150 m.przed bramą po prawej stronie przed czteropiętrowym budynkiem można zostawić zamochód.Dalej za budynkiem,drogą wzdłuż rurociąguciepłowniczego można dojść do krzywego lasu- jest to parę minut spacerku.Las to wyjątkowe nie wyjaśnione zjawisko przyrodnicze lub stworzone przez człowieka.Teorii jest wiele. Las Bajkowy lub bardziej znany jako Krzywy las to około 400 sosen których pnie u dołu wyginają się pod kątem prostym a następnie wyginają się łukiem ku górze, wszystkie w kierunku północnym.W dalszych częściach lasu sosny okalające te miejsce rosną normalnie(zielonym do góry). Szacowany wiek tych drzew to 80-90 lat. Drzewa te uznane są za pomnik przyrody i są pod ochroną.

..idziemy wzdłuż rurociągu.
..idziemy wzdłuż rurociągu.


Wracając do Gryfina można zobaczyć kilka ciekawych obiektów:

Kosciół p.w. Najświętszej Marii Panny którego dzieje sięgają XIIII w.Renesansowe stalle w prezbiterium pochodzące z XVI w. i rzeżbiona renesansowa ambona z piaskowca z 1605 r. to oprócz innych ciekawych obiektów należy zobaczyć.Obecny ołtarz główny pochodzi z lat sześćdziesiatych XIX w.Na ołtarzu obraz Stanisława Batowskiego "Hołd Stanów Polskich składany Matce Boskiej Królowej Polski". Obraz przywieziony po drugiej wojnie światowej z kresów wschodnich.

..mijamy plac zabaw...
..i już Bajkowy Las...

Dawny renesansowy ołtarz główny z 1587r., tryptyk namalowany przez Dawida Redtela można zobaczyć niekompletny) w Muzeum Narodowym w Szczecinie.Trzeba zwrócić równierz na organy o trzydziestu registrach zbudowane przez firmę Grunenberg w XIX wieku.

O innych obiektach wartych zobaczenia w Gryfinie napiszę po którymś pobycie w Ośrodku Wodnym "Laguna".

Avatar użytkownika
Zbyszek Mat Krajtroter 17595 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2011-09-24 16:55:08

Bardzo ciekawe miejsce. Czytałam już o nim parę lat temu, ale jakoś zawsze mi było "nie po drodze", a szkoda. Pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Anna Siemomysła Krajtroter 6623 kilometrów
2011-05-04 20:25:52

Niesamowite miejsce! Szkoda że nie wiedziałam o nim parę lat temu, kiedy zwiedzaliśmy zamki Pomorza!

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-05-04 19:33:40

Piękne zdjęcia . Ciekawa relacja . Brawo . Pozdrawiam Monika B.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020