Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Rudy - Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, monika

Skała k / Krakowa - kościół p.w. Św. Mikołaja ...

2011-05-03
2011-05-03 11:44:37
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Niewielkie miasteczko z unikatowym kościółókiem z XVI w i równie piękną drewnianą dzwonnicą .

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Skała k / Krakowa .

" ... Jutrzenki różą - ma być o wieczorzeDniem ostatecznej na globie przemianyŻe te - o gwiazdy takie migające ... "

Juliusz Słowacki - " Jak dawniej oto stoję na ruinie "

Wybrałam się dziś do Skały k / Krakowa . Historia tego malowniczego miasteczka sięga czasów średniowiecza . Założyła je w 1282 r zakonnica należąca do zakonu klarysek - siostra Salomea - była ona rodzoną siostrą Bolesława Wstydliwego .Skała k/ Krakowa nie miała tak strategicznego znaczenia jak Ojców . Mnie jednak przyciągnęła do niej ciekawość zobaczenia unikatowego kościółka .

Świątynia ma swoje podwaliny w XII w . Liczne przebudowy i odbudowy po kilku pożarach , spowodowały , że zatracił on swój gotycki charakter . Po ostatnim pożarze w 1763 r zburzono unikatową kaplicę św. Stanisława ( 1600 r ) . Kaplica ta była tak zrujnowana , że groziła zawaleniem .

Choć kościółek był zamknięty to przez szybę w drzwiach mogłam w nim zobaczyć wspaniały obraz M.B. Śnieżnej - to kopia , nie wiemy co się stało z oryginałem . Z za szybek widzę nad ołtarzem głównym przepiękny XVII w krucyfiks . Na ścianach nawy głównej wiszą cudownie piękne obrazy , które przedstawiają św. Mikołaja - patrona kościoła oraz św. Annę .

Patrząc do góry na jego strop widzimy polichromowane deski , a ściennych postumentach stoją figury świętych .

Obraz wiszący w tym kościółku od dawien dawna otaczany był wielką czcią do dziś mieszkańcy przychodzą modlić się przed wizerunkiem M.Boskiej .

Tuż przy świątyni stoi drewniana dzwonnica . Jest ona na szlaku Architektury Drewnianej . Powstała w 1763 r , jest konstrukcji słupowej oraz kryta namiotowym dachem zakończonym kopułą . Przedsionek kościoła nakryto takim samym dachem jak dzwonnicę i zakończono kopułą . Na terenie przy kościelnym stoi pomnik papieża Jana Pawła II . A tuż przy nim ukryty wśród świerków posąg Jezusa . Kaplicę Salomei umieszczono na zewnątrz kościoła . A nad nią napis

" B. Salomea fundatrix oppidi Skała ".

Wracam do domu szczęśliwa i zadowolona z tak udanej wycieczki .

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-05-04 20:30:48

Drogi Stasiu !

Zawsze jak jestem na jakieś wycieczce odkrywam małą perełkę . Dla mnie ten kościółek jest taką perełką .

Gość
2011-05-03 15:07:39

...i wcale nie dziwię się Twojemu szczęściu.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020