Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Arkadiusz Musielak

Głogówek

2011-04-02
2011-04-14 20:27:49
Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów

Deszczowe, sobotnie popołudnie w Głogówku.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Głogówek

W sobotnie popołudnie wybralismy się do Głogówka. Pogoda niezbyt sprzyjała, lecz na szczęście nie padało. Zaparkowałem samochód na rynku, gdzie chwilę pospacerowaliśmy oglądajac półrenesansowy Ratusz z 1608 roku zbudowany wraz z wieżą i okoliczne kamienice pochodzące z VIII i IX wieku. Głównym celem odwiedzin tej miejscowości była Kaplica Loterańska. W Polsce znajdują się zaledwie cztery takie świątynie, przy czym te w Głogówku jest ta najstarsza. Jej budowa rozpoczęła się w 1630 roku przez ówczesnego właściciela zamku w Głogówku - Jerzego III Oppersdorffa, który podczas pobytu we Wloszech tak zachwycił się tą Kaplicą, że postanowił wybudować jej kopię w pobliżu swojego zamku. W trakcie budowy trzykrotnie odwiedzał Włochy, gdzie własnoręcznie szkicował plany Kaplicy. W sześć lat po powstaniu tej budowli, Jerzy III rozpoczął rozbudowę sąsiedniego kościoła Franciszkanów. Obecnie Kaplica Loteranska znajduję sie we wnętrzu tego kościoła. Ściany zewnętrzne tej kaplicy ozdobione są pięknymi freskami, których twórcą był Antoni Franciszka Sebastiani. Freski te są odnowione i zachwycają swym urokiem. We wnętrzu Kaplicy Loterańskiej niestety nie byłem, gdyż trwają prace renowacyjne. Kolejnym punktem wycieczki byłas replika Grobu Pańskiego z Jerozolimy, również ufundowana przez Jerzego III. Znajduje się ona niedalego Kościoła i klasztoru.Innym ważnym zabytkiem Głogówka jest temtejszy zamek. Znany jest on z "Trylogii" H. Sienkiewicza. To w tym zamku w okresie od października do grudnia 1655r. przebywał król Jan Kazimierz, wraz z małżonką oraz 1800 osobowym dworem królewskim, chroniąc się przed najazdem szwedzkim. Tam też przygotowywał się do walki z "potopem" szwdzkim i przyjmował książkowego Andrzeja Kmicica. Gdyby nie fakt że Głogówek w tym czasie leżał poza granicami Królestwa Polskiego, można by powiedzieć że przez chwile był stolicą Polski. Również w tym zamku powstała IV symfonia Ludwika van Beethovena, który spedził tam kilka miesięcy w 1806r. Obecnie zamek jest znacznie zdewastowany i czeka na renowację. Pomimo przetrwania II wojny światowej nie miał szczęścia przetrwać do naszych czasów. Do jego zniszczenia doprowadził brak remontów oraz dewstacja miejscowych. A szkoda tak pięknego obiektu.

Kamienice Głogówek
Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów
2011-07-03 00:15:56

Zamek w  Głogówku jest piekną i zaniedbaną budowlą, która została sprzedana prywatnej osobie z  Krakowa. Praktycznie nic tam się nie dzieje poza tym, że w  nim mieszka kilku bezdomnych, którzy za symboliczną odpłatnością oprowadzają po jego wnętrzach. Udało mi się to zrealizować, co prawda zwiedziłem go z  duszą na ramieniu, ponieważ są one w  tragicznym stanie i wręcz jest to niebezpieczne. Zaskoczył mnie jednak pełen profesjonalizm i duza wiedza o zamku oprowadzających. Potrafili powiedzieć o budowli i jego historii wiele i żałuję, że tego nie nagrałem, bo po jakimś czasie człowiek niestety zapomniał...

Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2011-04-15 13:10:57

Dziękuję i cieszę się że podobają się fotografie. Liczę że pokazane miejsca, po dodaniu opisu również Cię zainteresują. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-04-15 07:55:04

Drogi Arku !

Jak zwykle cudowne zdjęcia . Oddałeś nimi atmosferę panującą w Głogówku . Nigdy w nim nie byłam , ale teraz z chęcią się wybiorę.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020