Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, monika

Złoty Potok - Dom Krasińskiego

2011-04-08
2011-04-08 19:37:40
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Złoty Potok to malownicze miasteczko z unikatowym pałacem Raczyńskich i muzeum Krasińskiego .

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Złoty Potok

" ... Huczy woda po kamieniach ,A na głębi cicho płynieNie sądź ludzi po zachceniach ,

Ale prawdy szukaj w czynie ... "

Adam AsnykKolejnym miejscem które odwiedziłam na jurajskim szlaku był Złoty Potok . O tej wsi dowiadujemy się już XIII w dokumentów . Złoty Potok to niewielka wioska leżąca w malowniczej dolinie rzeki Wiercicy . Wieś ta często przechodziła z rąk do rąk .

Mnie do Złotego Potoku przyciągnęło to , że mieszkał tu Zygmunt Krasiński . Do dworku w którym mieszkał prowadzi wysadzana starymi drzewami aleja . Idąc dalej przechodzę obok stawu " Irydion " z którego brzegów widać mały ale jakże uroczy dworek , w którym lata swojej wczesnej młodości spędził sam Zygmunt Krasiński. Wrócił potem on jako kolejny właściciel Złotego Potoku . Mieszkał z żoną i dziećmi przez wiele lat . W dworku urządzono muzeum poświęcone jego twórczości . W szklanych gablotach możemy zobaczyć jego rękopisy . Są tu meble z tamtego okresu .

Widziałam także portrety rodzinne Krasińskich . Niedaleko dworku stoi pałac zbudowany przez ojca Zygmunta Krasińskiego , zwany jest pałacem Raczyńskich , bo to oni byli ostatnimi właścicielami Złotego Potoku .

Ród Raczyńskich został właścicielem pałacu przez małżeństwo córki Krasińskiego z hr. Raczyńskim.

Patrząc na tą budowlę dziś serce się kraje w jakim jest stanie ( spadający tynk ). Mam cichą nadzieję , że kiedyś skończą się spory spadkowe i pałac odzyska swoją dawną świetność. Ten piękny niegdyś pałac mogę zwiedzać tylko oczami wyobraźni . Przechadzam się po salonach wykładanych drogim parkietem . Na ścianach wiszą cenne obrazy . A wyposażenie wnętrz jest bardzo bogate . To tylko moja wyobraźnia.

Niedaleko parku otaczającego dworek stoi unikatowa świątynia . Jej losy splatają się z losami Złotego Potoku .

Tak naprawdę niewiemy kiedy powstała pierwsza świątynia . Jednak dokumenty wspominają XIII w .

Światynia , którą obecnie oglądamy pochodzi z XVw . W 1619 r Stanisław Koniecpolski ufundował dla niej wspaniały ołtarz manierystyczny . W ołtarzu jest obraz przedstawiający Chrzest Chrystusa . Ramy ołtarzy bocznych otoczone są herbami rodów Koniecpolskich ( Pobóg ) i Lubomirskich ( Szreniawa ). Jest w tym kościele kaplica Krasińskich , później Raczyńskich . Pod tą kaplicą krypta grobowa w której leżą szczątki najmłodszej latorośli Krasińskigo - Elżbietki oraz doczesne szczątki hr. Witolda Raczyńskiego i jego trzech synów .

Ta piękna świątynia była w XVI w zborem protestanckim. Protestanci nie cieszyli się nią zbyt długo , bo juz w 1601 r świątynia zopstała zwrócona katolikom. Ta piękna świątynia zrobiła na mnie duże wrażenie . Cały Złoty Potok się mi podobał , jest tu tak cicho i spokojnie . Spacerując po dworskim parku wdychałam ciszę tu panującą . Słychać śpiew ptaków .

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-04-11 08:32:58

Dziękuję ,że się podobało .

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-04-10 22:09:23

Jak zawsze piękny opis.

Jeździłem tam na obozy harcerskie w latach 80-tych. Kąpaliśmy się w Irydionie.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020