, Marek Weber

Hala Śmietanowa

2011-04-06
2011-04-06 12:11:28
Avatar użytkownika
Marek Weber 21364 kilometrów

Jeseń wiosną ... wspaniałe widoki spod Babiej Góry ...

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
ZawojaRuszamy z miejscowości Zawoja Centrum z parkingu położonego przy hali sportowej naprzeciwko targu, zostawiamy tutaj nasz samochód. Idziemy w prawo w kierunku Zawoi Górnej, podziwiając po drodze ośnieżone o tej porze roku szczyty Babiej Góry. Po przejściu około 1,5 km skręcamy z głównej drogi Zawoi w lewo i kierujemy się teraz niebieskim szlakiem Doliną Mosornego Potoku. Po około 20 minutach szlak skręca w prawo i teraz udajemy się w kierunku lasu, przy drodze udało nam się natrafić na kwitnące krokusy. Przechodząc przez mostek na Mosornym Potoku wchodzimy do lasu i pnąc się do góry, dochodzimy do wodospadu na Mosornym Potoku.Po krótkim odpoczynku ruszamy dalej, kierując się ostro pod górę w kierunku Mosornego Gronia, gdzie ma swój koniec kolejka …. i rozpościera się widok na Zawoję i na stoki Babiej Góry.

Szlak skręca w lewo i teraz udajemy się w kierunku Hali Śmietanowej. Z początku idziemy duktem leśnym po płaskim podłożu, który po kilkunastu minutach zmienia się w strome podejście wąską ciemną dróżką wśród wysokich drzew. Na tym odcinku trzeba uważać na oznaczenie szlaku, bo szlak odbija lekko w lewo i można to przegapić – następnie szlak prowadzi nas ścieżką do Hali Śmietanowej.

Jesteśmy na szczycie.Cyl Hali Śmietanowej - inaczej Kaczorka, o wysokości 1298 m n.p.m., położony na zachód od Policy, to szczyt zwornikowy, gdzie od głównego grzbietu odchodzą dwa boczne – jeden w kierunku Kiczorki 1013m n.p.m., drugi w stronę Mosornego Gronia 1047m n.p.m.. Ponadto grzbiet główny zmienia na szczycie kierunek przebiegu z równoleżnikowego na południkowy (patrząc od strony Policy skręca na południe). Stoki są zalesione, ale na wierzchołku znajduje się niewielka Hala Śmietanowa, od której góra wzięła swoją nazwę.

Dawniej na stokach Kiczorki były hale pasterskie - stąd druga nazwa - Hala Śmietanowa – oraz wspaniałe miejsce widokowe na Zawoję, masyw Babiej Góry, Pilsko, wzniesienia Beskidu Śląskiego, Tatry, Pasmo Jałowieckie, Beskid Mały i Beskid Makowski. Obecnie całkowicie zalesiona, ale można jeszcze podziwiać stoki Babiej Góry.

Ze szczytu wracamy 300 m żółtym szlakiem, po czym na lewo szlak żółty idzie dalej ze szlakiem niebieskim, a na prawo ciągnie się sam szlak niebieski. My idziemy na prawo i poruszamy się szlakiem niebieskim, który prowadzi on nas ostro w dół i po około 1,5 km łączy się ze szlakiem zielonym prowadzącym z Policy do Centrum Zawoi. Idąc dalej w dół zielonym szlakiem schodzimy coraz to niżej i dochodzimy do pierwszych zabudowań Zawoi. Do centrum wsi dochodzimy obok kościoła, skąd mamy już kilkaset metrów do parkingu na którym kończymy nasz szlak.

Avatar użytkownika
Marek Weber 21364 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
monika 17658 kilometrów
2011-04-06 18:22:37

Panie Janie !

Piękne zdjęcia z urokliwej Zawoi . Oddał pan klimat tego cudownego miejsca . Pozdrawiam Monika B.