Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, monika

Dolina Mnikowska - Cud Natury ...

2011-04-04
2011-04-04 14:03:40
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Dolina Mnikowska leży niedaleko Krzeszowic . To przepiękne miejsce jest rezerwatem przyrody .

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Dolina Mnikowska

" ... Z Krakowa dwie mile w zachodnią stronęPiękna Mnikowska dolinaWypieszcza kwiaty na swym łonie,

Jak młoda wiejska dziewczyna ... '' Gustaw EhrenbergW słoneczną kwietniową niedzielę postanowiłam wybrać się na wycieczkę . Mój wybór padł na Dolinę Mnikowską . Spacerując po niej chłonęłam ciszę jaka tam panowała , jeszcze nie było zbyt wielu turystów . Maleńka rzeczka Sanka leniwie płynęła . Mnie do Doliny przyciągnął Obraz Matki Boskiej Skalskiej - jest to kopia gdyż oryginał został zniszczony . Obraz Matki Boskiej Skalskiej namalował powstaniec z powstania styczniowego Walery E. Radzikowski w 1863 r . Żeby dostać się przed samo malowidło trzeba wspiąć się po kilkudziesięciu schodkach . Spod malowidła rozciąga się przepiękny widok na płynącą w dole rzeczkę Sanka . .Na wzniesieniu przed obrazem stoją stacje drogi krzyżowej . Powstańcy kryli się w jaskiniach oraz lasach okalających dolinę . Jest tu tak pięknie tak cicho , gdzieniegdzie słychać śpiew ptaków . Ludzie mieszkający w wiosce przylegającej do Doliny przychodzą przed obraz w celu wypraszania łask przed jej obliczem .

Wg legendy hrabina Potocka wypraszała prośby o zdrowie dla swej córeczki . Gdy dziecko wyzdrowiało otoczyła to miejsce oraz malowidło wielką czcią .

Dolina Mnikowska jest wspaniałym rezerwatem przyrody utworzonym w 1963 r . Można tu spotkać wiele cennych przyrodniczo roślin ( np. Ortolon ). Niestety nie spotkałam żadnego ptaka , choć wiem ,że tu występują. Może dlatego że jest jeszcze za,wcześnie na ich latanie . Ścieżki wiją się wśród wapiennych ostańców . Jeden mnie zaciekawił przypominał ludzki kciuk.Wracając do samochodu zobaczyłam bardzo ciekawy widok pies wskakiwał do wody i z niej wyskakiwał sam . Płynąca w dolinie rzeczka Sanka tworzyła coś w rodzaju kaskad. Jej początek jest niedaleko wejścia do doliny . Jest tu wiele nieodkrytych jaskiń. Dolina Mnikowska leży na Garbie Tenczyńskim . Dolina zrobiła na mnie ogromne wrażenie . Jej długość to ok. 2km. Przypomina mi Dolinę Prądnika tam też są wapienne skały zwane Ostańcami . Tereny na których leży dolina należały do kamedułów bosych z Bielan Krakowskich . Zakon ten ukochał sobie wioskę Mników . Wybudowali w wiosce opatowi letnią rezydencję . Dolina leży w Tenczyńskim Parku Krajobrazowym . Jestem zadowolona , że zobaczyłam tę Dolinę , a zwłaszcza Malowidło Matka Boska Skalska .

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-04-04 20:57:57

Droga Łucjo !

Warto pojechać do doliny Mnikowskiej , ma ona swój urok .

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-04-04 19:43:33

Dziękuję , że się podoba to taka odmiana od monotonnych wpisów . A rzeczywiście Dolina Mnikowska ma swój swoisty urok .

Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-04-04 18:30:59

I ja muszę tam wstąpić! Może uda się w nadchodzący weekend, bo planujemy skałki podkrakowskie. Lubie Moniko Twoje relacje z wierszem, legendą i własnym opisem.

Łucja Weekendowy turysta 65 kilometrów
2011-04-04 16:27:18

Witaj Moniko !

Jestem zachwycona dzisiejszym wpisem na Polskich Szlakach dot. Doliny Mnikowskiej.Nie przypuszczałam, że taka dolina istnieje. Jest przepiękna. Z nadejściem wiosny... widzę, że już wyruszyłam na podbój niezwykłych miejsc. Dalej tak trzymaj.

Pozdrawiam Łucja 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020