Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, monika

Polanka Wielka

2011-03-21
2011-03-21 17:38:15
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Polanka malownicze miasteczko leżące na trasie Pszczyna - Zator , ale bliżej Zatora .

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Polanka Wielka

" Niebo samo nie spadnieTrzeba je osiągnąćPan Bóg sam nie zstąpi

potrzeba go ściągnąć ... " Adam MickiewiczDo Polanki Wielkiej przyciągnęła mnie fascynaja Archtekturą Drewnianą . Jest w tej urokliwej miejscowości magiczny drewniany kościółek . Chcę trochę opowiedzieć o historii tego niezwykłego miasteczka . Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1326 r . W dokumentach tych widnieje nazwa Polenka . Już wtedy jest też mowa o parafii . Polanka Wielka w tych dokumentach wymieniana jest jako Polanka Górna . Książę Oświęcimski Jan III zapisuje ją w wianie swojej żonie Jadwidze. Przez kilka wieków przechodziła z rąk do rąk . W końcu trafiła w ręce rodu Myszkowskich herbu Jastrzębiec .

Polanka Wielka dzięki swojemu położeniu zyskała wiele przywilejów

m.in : przywilej spływu płodów rolnych .

Jest w tym miasteczku przepiękny kościółek drewniany . Świątynia stoi na skraju w urokliwym zakątku , otoczona drzewami . Pochodzi z XVI w . jej fundatorem był Myszkowski . Niestety jego potomek zamienił ją na zbór kalwiński . Nie długo świątynia była w rękach kalwinistów . Dzięki staraniom Piotra Myszkowskiego katolicy odzyskali swoją świątynię .

Jestem przed nią . Jakież jest moje zdziwienie , otwarte drzwi . Wchodzę .A tam moim oczom ukazuje się wspaniały ołtarz główny z obrazem przedstawiającym patrona kościoła Św. Mikołaja . Kolumienki otaczające ołtarz są rokokowe . W zadumie przyglądam się ołtarzom bocznym . Moją uwagę przykuła piękna marmurowa chrzcielnica . Po drugiej stronie stoi unikatowa ambona .

Myszkowscy z tej pięknej miejscowości uczynili swoją siedzibę rodową . Budują tu w 1769r pałac . Przez kolejnych Myszkowskich jest on systematycznie rozbudowywany . Dodano skrzydła i piętrową galerię w 1850 r .Podchodzę bliżej . Zamykam oczy i śladem wyobraźni ruszam po jego salonach . Zaglądam do jadalni . Kieruję się w stronę sypialni pani domu . Podziwiam piękne obrazy i wspaniałe wyposażenie . Choć to tylko moja wyobraźnia , mam cichą nadzieję , że kiedyś ten urokliwy pałacyk odzyska swoją dawną świetność.

Staję w dawnych ogrodach delektuję się panującą tu ciszą . Słucham śpiewu ptaków .

Aż żal stąd wyjeżdżać . Tak tu pięknie.

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2013-04-29 18:27:36

[cytuj autor='Gość'] Ładnie to pokazałaś i opisałaś. Zachęca do podróży. Dzięki. [/cytuj]

Piekna relacja, ciekawie napisana. Romantyczna w Tobie dusza Moniko! Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-05-13 13:55:01

Łucjo !

 To prawda  malownicze drewniane kościółki są cudowne ... Pozdrawiam Monika B.

Łucja Weekendowy turysta 65 kilometrów
2011-05-13 13:16:46

Zwiedzanie kościółków drewnianych, to moja wielka pasja. To niezwykłe budowle ze wspaniałą historią i duszą w środku. Przez wieki wysłuchujące modlitw i próśb. Muszę odwiedzić Polankę Wielką. Łucja

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-03-22 17:14:56

Dziekuję , że podobała się moja opowieść o tym pięknym miasteczku

Gość
2011-03-22 08:13:16

Ładnie to pokazałaś i opisałaś. Zachęca do podróży. Dzięki.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020