, monika

Szczekociny - Miasto Kosynierów

2011-03-14
2011-03-14 06:25:27
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Szczekociny malownicze miasteczko  . Miasto leży na trasie Zawiercie - Kielce .

" ... Naród jest jak lawa, zwierzchuzimna i twarda , sucha i plugawa .

Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi

Plwajmy na tę skorupę i stąpmy do głębi ... " Adam MickiewiczSzczekociny malownicze miasto położone na trasie Zawiercie - Kielce . Miasteczko o którym najstarsze wzmianki wspominają , że powstało w 1307 r . Swoją nazwę wzięło od rodu , który je założył . Niewiadamo jak długo Szczekoccy panowali w Szczekocinach i okolicznych wioskach . Wiadomo natomiast , że potem miasteczko przechodziło z rąk do rąk . Przelewający się przez Ziemie Polskie Potop Szwedzki niszczy to unikatowe miasteczko . Po przejściu wojsk szwedzkich odsłania się ogrom zniszczeń jakich oni dokonali . Szczekociny są spalone i splądrowane . Dopiero , gdy następuje wiek XVIII powoli odzyskują swoją dawną świetność. Jednak nie trwa to długo , bo już w 1870 tracą prawa miejskie , stając się wsią prawa miejskie odzyskują dopiero w 1923 r . Kolejny z właścicieli Franciszek Dembiński i jego żona Urszula budują w Szczekocinach swoją rodową siedzibę. Obecnie żal patrzeć na taki wspaniały pałac . Chyli się ku ruinie . W mojej wyobraźni poruszam się po cudownie pięknych salonach , czy zachwycam się wspaniałymi sztukateriami i licznymi złoceniami . Podziwiałam piękne portrety dawnych właścicieli . Dembińscy w swoim pałacu gościli króla Stanisława Poniatowskiego . W Szczekocinach na każdym kroku stykamy się z pamiątkami związanymi z Kosynierami .

To tutaj zginął Bartosz Głowacki . Niedaleko miasta usypany jest Kopiec Grochowskiego ( często nazywany Kopcem Kosynierów ) . Na skraju miasteczka stoi unikatowy kościółek p.w . Św . Bartłomieja . Fundatorem kościoła był Franciszek Dembiński . Jednak kosciół o takim wezwaniu istniał już w 1325 r .Wchodzę do środka . Zachwycam się licznie zgromadzonymi tu rzeźbami . Moją uwagę przykuwa ołtarz główny , którego zwieńczeniem jest barokowy krucyfiks .W zadumie chodziłam po świątyni przyglądając się unikatowym ołtarzom bocznym . Wychodząc z koscioła stanęłam przed figurką Św. Floriana . Ma tu swój pomnik Tadeusz Kosciuszko . Co roku 6.VI . odbywają się obchody bitwy pod Szczekocinami .

Szczekociny - Miasto Kosynierów
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021