, monika

Skalbmierz - Miasto w Dolinie Nidy

2011-03-10
2011-03-10 15:31:01
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
Skalbmierz malownicze miasteczko z unikatową kolegiatą .
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Skalbmierz

" Nuta z Ponidzia "" ... Rozpuściła wiosna warkocze kwieciste ,

Zbarwniły łąki niczym kram

Będzie odpust pod WiślicąPóki wiosna , póki trwa ... " Wojtek Belon

Skalbmierz - leży na Wyżynie Kielecko - Sandomierskiej . Przez miasto przepływa mała rzeczka Nidzica . Jest pewna legenda związana z rzeką . Mówi ona o pewnej młodej kobiecie imieniem Nida . Zakochała się ona w rycerzu imieniem Olbrom . Młody rycerz nieodwzajemniał jej uczuć , bo był niestały w nich . Zrozpaczona kobieta postanowiła ukoić ból w rzece . I stąd wzięła się nazwa rzeki.Pierwsze wzmianki o Skalbmierzu pochodzą z 1217 r . Skąd wzięła się nazwa Skalbmierz . Wszystko wskazuje , że wzięło swą nazwę od Skarbimira . Był to pierwszy właściciel dóbr skalbimirskich . A kto to był Skarbimir - zaufany księcia Bolesława Krzywoustego . Jego szybka kariera została przerwana przez uczestnictwo w buncie przeciwko księciu . Karą za to było oślepinie i konfiskata dóbr . Po tej konfiskacie miasto , które należało do rodu z którego pochodził Skarbimir , przeszło w ręce biskupów krakowskich . To dzięki nim w 1357 r miasto uzyskuje prawa miejskie od króla Kazimierza Wielkiego .

Podchodzę do kolegiaty . Jej budowę zaczęto w 1257 r . Świątynia jest p.w. Św. Jana Chrzciciela . To co dziś oglądamy pochodzi z XV w . Jednak w środku zachowały się fragmenty XII w świątyni . Wznoszono ją etapami . Najpierw wzniesiono prezbiterium , by później dobudować dwie smukłe wieże , które nieco podwyższono w XIX w.

Jest to świątynia trójnawowa . Kosciół ma wspaniałe bogate barokowe wyposażenie . Gdy weszłam do środka kolegiaty pierwsze co rzuciło mi się w oczy , to ogromny krucyfiks w otoczeniu aniołków , obok niego rzeźby M.Boskiej Bolesnej i św. Jana . Moją uwagę zwrócił unikatowy portret trumienny z XVIII w , a na nim twarz nieznanego szlachcica . Portret wisi na krucyfiksie . A krucyfiks jest na gotyckim łuku tęczowym . Podchodzę bliżej stalli kanonickich . Są cudowne . Przedstawiają sceny z życia patrona tej świątyni . Równie cenna jest " ława prepozyta ". Wychodząc z tej pięknej kolegiaty skierowałam się w stronę rynku .

A tam jest jedyna zachowana drewniana chata . Ponieważ do naszych czasów niezachował się drewniany układ urbanistyczny Skalbmierza . Jest tylko ta jedna chata , a szkoda .

Skalbmierz - Miasto w Dolinie Nidy
Skalbmierz - Miasto w Dolinie Nidy
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-03-12 15:32:36

To prawda Skalbmierz jest małym urokliwym miasteczkiem .Odkryłam je gdy jechałam do Kazimierzy Wielkiej.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów
2011-03-11 09:07:57
Piekna ta kolegiata, pewnie urocza ta mieścinka, nie słyszałam wczesniej
Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-03-11 08:36:10
Super poezja. Zaraz włączam płytę Starego Dobrego Małżeństwa.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021