Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Monika Pawlak

Cel wyprawy- Strumień przez piękne okolice

2008-07-27
2008-07-28 09:23:13
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
18 km na rowerach z Jasienicy do Strumienia,piękna okolica,lasy,zabytki...
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Strumień > Zabłocie > Chybie > Landek > Jasienica > Iłownica > Ratusz z 1628r > Dwór z XVII w > Kościół św Barbary z 1692r > Gospoda "Na Kępie" z 1911/12 > Neobarokowy kościół Chrystusa Króla 1927/30 > Cukrownia Chybie z 1884 roku > Dworek nad stawami > Kościół katolicki Św.Jerzego z 1787r. > Kościół ewangelicki z 1891 r > Dawny dwór z XVIII wieku,dziś Biblioteka Publiczna > Pomnik Ofiar II wojny światowej > Pomnik Tomasza Dubischa
Pierwszy postój zrobilismy w Landeku,gdzie są stay rybne,oraz piekny dworek(nigdzie nie znalazłam informacji na jego temat:-/),jeszcze trochę i wjeżdżamy do lasu,ciągnie się tędy droga asfaltowa do Chybia.W lasach tych są bagna,teren mocno nawodniony,a jeśli są takie tereny to i musi tu być rezerwat rosiczki,które chętnie zajada się owadami!Kiedyś może się odważę,żeby znaleźć te roślinki.Gdy już lasy się kończą wjeżdżamy w aleję dębową ciągnącą się do samego Chybia.Pod koniec XIXw zbudowano tu cukrownię,która działa do dziś.Tory kolejowe,które rozchodzą się na wiele kierunków(Katowice,Czechowice-Dziedzice,Bielsko-Biała,Wisła,Zebrzydowice), jedziemy dalej.Niedaleko stoi kościół Sanktuarium Matki Boskiej Gołyskiej z 1930 roku. Następnie wjeżdżamy do Zabłocia,gdzie dawno temu uczył w szkole podstawowej nieżyjący już aktor Henryk Machalica-znany jako Dionizy Złotopolski.Jeszcze troszkę i już wjeżdżamy do Strumienia,przez most na Wiśle. Strumień jest miastem małym ale uroczym.W parku stoi Pomnik Ofiar Hitleryzmu. Na rynku stoi ratusz,który posiada dwie daty rozbudowy.Piękne stare kamieniczki,niedaleko kościół Św.Barbary-patronki górników,a mieszka ich tu sporo bo na kopalnie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej już niedaleko.Obok kościoła mieści się klasztor sióstr Notre-Damme,opiekują się upośledzonymi dziećmi.Mało kto wie,że w Strumieniu,a raczej już na jego peryferiach stoi Dwór szlachecki,niestety jest w opłakanym stanie,wokół niego jest siatka i ostrzeżenie,że grozi zawaleniem.Podobno Unia dała dotację na ratowanie tegoż zabytku.Kiedyś musiał być piękny... Strumień w dawnych wiekach uzyskał pozwolenie na budowę murów obronnych,których nigdy nie wybudowano.Kiedyś czytałam,że było tu kilka kościołów ,które non stop niszczyły wylewy Wisły.Podczas okupacji niemieckiej miasto dostało inna nazwę-Schwarcwatter (chyba dobrze napisałam),czyli po polsku Czarna woda,do dziś wjeżdżając do Strumienia przez most na Wiśle widać,jaka tu jest woda,ona po prosu wydaje się jakby stała,stąd pewnie ten brudny kolor.
Dworek w Landeku Rozdroże na Iłownicę,Strumień,Jasienicę Iłownica -pomnik twórcy nowych sposobów hodowli karpia  Dawny budynek Ochotniczej Straży w Landeku Droga przez las Grób obok drogi w lesie Aleja dębowa w Chybiu Aleja dębowa-dosłownie Stawy rybne od Landeka po Chybie i okolice Stawy w Chybiu,tu zaczyna się Żabi kraj Dawna gospoda na rozdrożu na Strumień,Drogomyśl i Bielsko Cukrownia Chybie Neobarokowy kościół Chrystusa Króla 1927/30 Urząd Gminy w Chybiu Pomnik w Chybiu Kapliczka na Mnichu Nowy kościół w Zabłociu Szkoła podstawowa w Zabłociu,gdzie uczył Henryk Machalica Kapliczka w Zabłociu z dzwonnicą Wisła,widok z mostu Pomnik Ofiar Hitleryzmu Stare kamieniczki na rynku Rynek z ratuszem Na samym środku rynku figura Jezusa Na rynku Ratusz Ratusz i daty jego rozbudowy Kościół Św,Barbary Wierza kościelna Herb na kościele Dawni właściciele Strumienia Maria Krystyna i Albert Kazimierz Poza rynkiem piękna kamieniczka Klasztorr Sióstr Notre-Damme Stara zabytkowa gospoda na drodze do Dworku W miejscu krzyża stał kościół z XV wieku Dworek Dworek Zaniedbany dworek w Strumieniu Jeszcze raz tył dworku Cel wyprawy- Strumień przez piękne okolice Landek stawy
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-07-28 12:46:19
Ale co tam rower i zmęczenie,skoro takie efekty są zwiedzania zwłaszcza ten dwór z XVII w !Zaniedbany jest ,ale stoi i w końcu go odnowią.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132859 kilometrów
2008-07-28 12:29:30
Rowerek jest super, a jak się jeszcze jeździ po ciekawych terenach to już mega przyjemność, pomijając oczywiście zmęczenie ;)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020