Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, monika

Jędrzejów - Miasto Zegarów

2011-03-05
2011-03-05 13:06:55
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
Jędrzejów to unikatowe miasto pełne wspaniałych zabytków .
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Jędrzejów

" Miej serce i patrzaj w serce ... " Adam MickiewiczJędrzejów malownicze miasto , do którego ściągnęła mnie fascynacja opactwami cysterskimi . Istniało już w 1140 r . Jest w tym pięknym mieście nie tylko opactwo cysterskie , bo przecież Jędrzejów słynie także z muzeum Zegarów . Są w tym muzeum zegary z różnych stron świata, także zegary słoneczne. Na każdym kroku widziałam te piękne unikaty . W Jędrzejowie są także pomniki poświęcone żołnierzom AK . A wracając do mojej fascynacji opactwami cysterskimi . To właśnie przez Jędrzejów przebiega Szlak Cysterski. Jest tu cudowne opactwo najstarsze na tych ziemiach . Powstało z inicjatywy Janika Jaksa - Gryfita . To on sprowadził na ziemię świętokrzyską cystersów z Burgundii . Cystersi założyli w Jędrzejowie klasztor i kościół p.w. W.N.M.P. Biskup Wincenty Kadłubek miał duze staranie o klasztory cysterskie . m.in : o Jędrzejów. Był zafascynowany rygorem cysterskiej ascezy . Cystersi wyznawali dewizę : " Cisterium Mater Nostra " . Założycielami zakonu Cystersów są święci : Robert z Molesme , Alberyk i Stefan Harding . Wincenty Kadłubek wstępując do zakonu cystersów zrzekł się biskupstwa krakowskiego . A swoje ostatnie lata spędził w opactwie w Jędrzejowie . Tutaj też mozemy zobaczyć jego relikwie . Zbliżając się do świątyni mogłam zobaczyć jej niebanalne rozmiary . To najpiękniejsze opactwo jakie widziałam . Wejście jest z boku . Tuż przy nim po prawej stronie w niewielkiej kaplicy stoi relikwiarz z relikwiami tego błogosławionego . W nawie głównej podziwiałam unikatowy nagrobek bł. Wincentego Kadłubka - kronikarza . Chodząc w zadumie po świątyni przyglądałam się barokowemu wyposażeniu . Zachwyciła mnie późnobarokowa ambona . W tym pięknym kościele są organy na których były wzorowane te z Katedry Oliwskiej . Tym malowniczym miejscem Cystersi opiekowali się do 1819 r. Do momentu kasacji zakonu . W budynkach przy klasztornych powstaje szpital wojenny . Opiekę nad świątynią i klasztorem przejmują Reformaci .Gdy jednak oo. Reformaci udzielają poparcia powstańcom z powstania styczniowego . Zostają usunięci przez władze carskie . Dopiero po II wojnie światowej Cystersi wrócili do Jędrzejowa .

Jędrzejów - Miasto Zegarów
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2011-08-11 20:35:08

Racja Muzeum Zegarów fajne i ciekawe ( w sumie przecież są tam nie tylko zegary lecz np pamiątki związane z farmacją), warto je odwiedzić!

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
2011-08-11 08:50:53

Do Muzeum Zegarów w Jędrzejowie trafiliśmy z mężem około 10 lat temu przypadkiem i tuż po jego zamknięciu. Zostaliśmy jednak wpuszczeni do środka i oprowadzeni - wyszliśmy zauroczeni.

Zgadzam się z opinią, że muzea dla dzieci nie stanowią atrakcji. Do tego trzeba dojrzeć. Pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
2011-05-21 19:29:45

widziałam to muzeum baaaardzo daaaawno temu, bo jakieś 15 lat temu ;) czyli jako dzieciak ... więc nic kompletnie nie pamiętam ! ;( zwłaszcza, że w wieku 10 lat takie rzeczy mnei kompletnie nei interesowały ! absolutnie nie powinno się dzieci zabierać w takie meijsca bo i tak niewiele wynoszą z tego. wniosek z tego taki, że bardzo chętnie bym tam wróciła, żeby przyjrzeć się temu z należytą uwagą 

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-03-06 14:53:19
Naprawdę warto . Jędrzejów to malownicze i unikatowe miasto , warte zobaczenia.
Avatar użytkownika
Mariusz Wiśniewski Krajtroter 3037 kilometrów
2011-03-06 10:16:49
Byłem, widziałem, wiem że warto. Fajne foto.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020