Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, monika

Stary Sącz - Królewskie Miasto

2011-02-21
2011-02-21 08:29:21
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
Stary Sącz - piękne i malownicze miasteczko z unikatową zabudową i cudownymi zabytkami .
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Stary Sącz

" ...Nim ziarnko wyda mądrość prawdziwaGłupstwo mieć będzie trzykrotne żniwa ... "Kazimierz Brodziński

Stary Sącz - pięknie położone i bardzo stare miasto . Stary Sącz jest bardzo ściśle powiązany z osobą Św. Kingi i ufundowanym przez nią klasztorem Klarysek. Są wzmianki , że Stary Sącz istniał wcześniej . Jednak w dokumentach widenieje rok 1257 .

W tym malutkim mieście jest wspaniały klasztor Klarysek , był także klasztor Franciszkanów został on skasowany w XIX w .Gdy przyjechałam do tego unikatowego miasta . Swoje kroki skierowałam w stronę klasztoru Klarysek .

Świątynia jest p.w Świętej Trójcy i Świętej Klary . Wchodzę do środka . Zachwycam się jego prostotą i jakimś magicznym urokiem . W kościele są wspaniałe polichromie . Równie cenna jest ambona z XVII w , przypomina ona drzewo Jessego . Przyciągnąła mnie do Starego Sącza możliwość zobaczenia relikwii Św. Kingi , niestety niema ich w Starym Sączu są w Krakowie .

Będąc w Starym Sączu warto wybrać się do kościała p.w . Św. Elżbiety Węgierskiej . To najstarsza świątynia parafialna w tym mieście .Powstała w XII w . Wchodzę do środka . Już od drzwi widać na końcu nawy głównej wspaniały ołtarz główny . W ołtarzu tym jest obraz przedstawiający Św. Elżbietę Węgierską . W zadumie chodzę po świątyni , przypatruję się pięknym ołtarzom bocznym .

Jeden z nich mnie zafascynował do tego stopnia , że przystanęłam przed nim na chwilkę . To ołtarz z obrazem M.Boskiej Bolesnej - patronki szewców . Gdy zadumana chodziłam po tym pieknym kościele zwróciłam uwagę na starą kamienną chrzcielnicę .

Siadając na jednej z ławeczek chciałam troszkę odpocząć po intensywnym zwiedzaniu . Patrzę na odnowione kamieniczki . Na początku rynek nie miał żadnej nawierzchni . Kamieniczki na które spoglądam pochodzą z XIX w .

Tak naprawdę nie zostało nic z wcześniejszego okresu . Choć i tak miasto ma w sobie jakiś urok , który przyciągnął mnie tutaj . Spacerując po tym mieście spotykam na swej drodze malownicze kapliczki przydrożne . Przystaję przy jednej z nich . To kapliczka Św. Kingi .

Stary Sącz - Królewskie Miasto
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020