Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, monika

Zamek Tropsztyn - Średniowieczna Warownia

2011-02-17
2011-02-17 15:52:21
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
Zamek Tropsztyn - pięknie położona budowla nad malowniczą rzeką Dunajec
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Ziemia Czchowska

" Serce i potok daremnie ostrzegać ..."  Adam MickiewiczZ zamkiem Tropsztyn wiąże się ciekawa legenda . Mówi ona , że na tym zamku ukryty jest wielki skarb Inków. Nie wiadamo czy to jest prawda . Choć w legendach ukryte jest zawsze ziarnko prawdy . Zamek leży na przepięknie zalesionym wzgórzu , z początku go niewidać . Dopiero gdy podjeżdża się bliżej możemy zobaczyć wieżę.Zamek ten powstał w XIII w , otoczony bardzo grubym murem. Najpierw była wieża , do której systematycznie dobudowywano resztę pomieszczeń.

Jest wzmianka w dokumentach o pierwszych właścicielach zamku . Byli to Ośmiorogowie - Gierałtowie , niewiadomo jak długo budowla była w ich rękach . Wiadamo natomiast , że kolejnymi panami na zamku był ród Chebda . W jego władaniu budowla pozostawała do poł. XVI w . Potem sprzedali oni zamek Piotrowi Kmieciowi . Ten jednak szybko się go pozbył . Kolejni właściciele starali się go przebudować z różnym skutkiem . Przez kolejne lata i wieki ulegał zniszczeniu i popadał w ruinę . Nikt niewiedział , że tak budowla tam stoi , bo poszedł w zapomnienie . Gdy wybuchła I wojna światowa jego ruiny służyły za okopy.  Właściwie usłyszano o nim gdy kupił te piękne ruiny Andrzej Benesz . Był on wicemarszałkiem ówczesnego Sejmu . Twierdził , że jest potomkiem Inkaskiej księżniczki Uminy. Skarb ten jednak był obłożony klątwą. Tak naprawdę nigdy pewnie niedowiemy się czy pod zamkiem rzeczywiście jest skarb Inków .

Zamek Tropsztyn - Średniowieczna Warownia

Wg. tej legendy Inkowie w Tropsztynie złożyli tylko część swego skarbu . Poprzez Uminę - córkę Sebastiana Berzeviczy . Umina bojąc się o swój los ucieka z kraju Inków . zabierając ze sobą ów legendarny skarb. Miał on umorzliwić w przyszłości jej potomkom powrót na tron . 

Jest tu pełno licznych rozpadlin i jam w których smiało można ukryć skarb .

Wiedzie do niego żwirowa alejka . Przechodząc przez bramę znalazłam się na niewielkim dziedzińcu .  Są na nim schody wiodące na wieżyczkę strażniczą . Wspinam się na nią skąd mam wspaniały widok na płynącą w dole rzekę. 

W tej pięknej budowli jest niewiele komnat . Jednak są wspaniale wyposażone i zostały pieczołowicie odresteurowane przez obecnego właściciela . 

Spacerując po nich wyobraźiłam sobie jak mogły wyglądać w czasach swojej dawnej świetnosci . Jacy ludzie tu mieszkali .

Zrobił na mnie wielkie wrażenie . Takie , że chciałabym zobaczyć ten zamek jeszcze raz.

Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2011-02-18 20:41:06
Jadąc z Brzeska do Nowego Sącza drogą nr 75, po przejechaniu 25 km dojeżdża się do Wytrzyszczki, w której zamek stoi przy głównej drodze - z ciekawości sprawdziłem w sieci.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów
2011-02-18 16:19:24
Szkoda że nie dałaś planu, bo wtedy łatwo możnaby się dowiedzieć gdzie jest ten zamek, jak coś mało znanego, to warto napisać gdzie :)
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
2011-02-18 15:49:22
Ja też , ale kiedyś oglądając pewien program usłyszałam o tym miejscu i wracając z Nowego Sącza wstąpiłam do tego zamku . Przypomina on trochę strażnice na Szlaku Orlich Gniazd.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów
2011-02-18 14:46:55
Też się "pochyliłam" nad tym miejscem, w sumie wczesniej nie słyszałam...
Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
2011-02-18 12:56:27
Przyjemna lektura i zachęta do odwiedzenia miejsc Moniki. Moniko czwarte zdjęcie jest super.
Avatar użytkownika
Arkadiusz Musielak Krajtroter 6260 kilometrów
2011-02-17 20:03:12
Może jestem monotematyczny, ale jak zawsze z wielką ciekawością czytam opis Twojej wycieczki. Pozdrawiam.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020